CHP ve İyi Parti Arasında Uzlaşılan İl Sayısı Arttı

CHP ile İyi Parti arasında yürütülen görüşmelerde, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde de anlaşma sağlandı. İYİ Parti CHP’nin adayı milletvekili Ali Öztunç’u destekleme kararı aldı. Bunun karşılığında ise CHP Elbistan ilçesini İYİ Parti’ye bıraktı. Kahramanmaraş dışında 24 ilde daha iki parti uzlaşıya vardı.

Edinilen bilgilere göre, CHP’nin elindeki 8 il belediyesi ile birlikte Bolu, Kırşehir, Sivas, Erzinca, Artvin, Rize, Bilecik ve Bartın’da İYİ Parti aday çıkarmayacak. CHP ise bunun karşılığında, Afyonkarahisar, Kırıkkale, Isparta, Düzce, Nevşehir ve Osmaniye’de İYİ Parti adayını destekleyecek. Bir son dakika değişikliği olmazsa Elazığ ve Yozgat’ta da CHP aday çıkarmayacak ve bu iki il de İYİ Parti’ye bırakılacak.

Bu illerdeki anlaşma ile ittifaktaki il sayısını 46’ya çıkaran iki parti, Ordu Büyükşehir Belediyesinde ittifak yapılıp yapılmayacağını da yeniden görüşecek. Ayrıca Amasya ve Aksaray gibi bazı iller de müzakere edilecek.

Bu hafta içinde bir araya gelerek ittifak görüşmelerini tamamlamayı planlayan partiler arası heyetin önündeki en büyük sorun ise ilçeler. Ankara  Etimesgut, Antalya Kepez ve Muğla Bodrum gibi ilçelerdeki kriz henüz aşılabilmiş değil. Bu hafta yapılacak görüşmelerde bu ilçelerde uzlaşı aranacak. Sağlanamazsa her parti kendi adayı ile yarışa katılacak. Görüşmelerde İstanbul ve İzmir gibi anlaşma sağlanan diğer büyükşehirlerin ilçelerinde de nasıl bir dağılım olacağı netleşecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.