CHP’den Saraçhane’de “Büyük Eğitim Mitingi”

26 Mayıs’ta emekli mitingi yapacağını açıklayan CHP, 18 Mayıs’ta da İstanbul’da öğretmen mitingi yapma kararı almıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul’da ‘Büyük Eğitim Mitingi’ düzenledi. Mitinge atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurları, Eğitim İş Sendikası, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP milletvekilleri katıldı.

Siyasette CHP için yeni bir dönem başladığını ifade eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 18 Mayıs’ta atama bekleyen öğretmenler için İstanbul Saraçhane Meydanı’nda, 26 Mayıs’ta da emekliler için Ankara Anadolu Meydanı’nda miting yapacaklarını bildirmişti.
Mitingde ilk konuşmayı Milli Eğitim Bakanlığından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş yaptı. Ardından 4 yıldır ataması yapılmayan okul öncesi öğretmeni Hilal Başkapan söz aldı.Başkapan şunları söyledi:

“Ataması yapılmayan öğretmenler ya düşük ücretlerle okullarda çalışmayan ya da asgari ücretin yarı fiyatına ücretli öğretmenlik yapmaya mecburlardır. Genel seçim döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin eğitim bakanı Mahmut Özer açık bir şekilde öğretmenlik mülakatının kalkacağını dile getirdi. Bizler de bu sözlerle umutlanıp tekrar sınav hazırlığı sürecine girdik. Geldiğimiz noktada ise yılların emeği bir kenara bırakılmaktadır. Kalkacağı söylenen mülakat ise daha ağır bir şekilde önümüze konulmak zorundayız. Bizler bu ve benzeri mülakatlara öğretmenlik eğitimimizde onlarca kez verildik. Ve hepsinden başarılı olup öğretmenlik diplomamızı aldık. Hem de bu mülakat derslerine alanında uzman akademisyenlerden alıp milli eğitimli okullarında staj yaptık. Bizim şu an mülakata karşı olmamızın bunca emeğimizin bir kenara bırakılıp objektif olacağına asla inanmadığımız bir sisteme geçirmektedir. Böyle olduğuna kendileri de inanıyor ki geçmiş seçimde mülakatı kaldırma sözü verdiler. Şimdi soruyoruz. Bu sözden dönmenize sebep olan gerekçe nedir?​”
Kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki göstererek sözlerine başladı. Özbay “Eğitimde yarattığınız tahribatın sorumlusu sizsiniz” dedi.
“Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız” diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi, “Bu müfredatı tanımıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hayatını kaybeden öğretmenleri anarak sözlerine başladı.Mitingde konuşan CHP Lideri Özgür Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenler. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatlı olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum. Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Bu hesapla mevcut öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla kadar ihtiyaç var. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olmaz.
Buradan Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun? Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız’ diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?
İtibardan tasarruf olur eğitimden olmaz. Mülakat mağdurlar seslerini duyurmaya çalıştılar. Mülakat kul hakkına girmektir. Diyorlar ki ‘düzgün yapacağız’ Yıllardır mülakat yapıyorlar. O mülakata kamu baş denetçiliği ombudsman kurumu her sene bir yer arıyor. ombudsman CHP’li değil, bizim atadığımız bir yer değil. Sayın Şeref Malkoç Erdoğan’ın yakın dava arkadaşıdır. Ayrıca geçmiş dönem Adalet Bakanı’mızın Abdülhamit Gül’ün kayınpederidir. Bu kadar AKP’nin içinde olan birinin başında olduğu kurum mülakatlarda sübjektif kriterlerden farklı yorumlanabilecek sorulardan, cevabın bilimsel değil son derece sübjektif olmasından ve mülakatlardaki haksızlıklardan bahsediyor. Zaman zaman AKP’ye çok yakın olmakla eleştirilen bir hukuk insanının başında olduğu kurum bu kadar net mülakatta haksızlık var derken. Siz kimseyi bakana inandıramazsınız.

Başka bir husus son günlerin en yakıcı konusu müfredat Türkiye yüzyılı maarif modeli diyorlar. Türkiye yüzyılı demek AKP’nin seçim sloganı demek. Milli Eğitim dediğiniz her şeyi kapsar. Siz bir partinin seçim sloganını Milli Eğitim müfredatının başlığı yaparsanız. İlk düğmeyi de son düğmeyi de yanlış iliklediniz demektir. Maarif modeli diye isim koyduğunuz model 100 yıl öncesinin adını taşımakta, 200 yıl öncesinin ruhunu taşımaktadır.

Müfredatın hazırlığı şeffaf değildir. Müfredatta Türkiye Cumhuriyeti ifadesi yerine tüm ifadeler Türkiye olarak geçmektedir. Bakan’ın fikri neyse zikri odur. Cumhuriyet ile derdi olan bir Bakan, cumhuriyet ile sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır.
Bu müfredatta Atatürk’ün adı yok denecek kadar az geçmektedir. Kurtuluş Savaşı kahramanları, bu ülkenin kahramanları Atatürk ve arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir.

Önceki müfredatta Gazi’den alıntıyla “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirilecek” derken şimdi yerine “aklı selim, vicdanı selim, kalbi selim” nesiller demektedir. Fikri, vicdani hür demek yerine vidanı selim nesiller diyorsanız Sizin yetiştirilecek neslin hür olmasından, hürriyetten özgür düşünceden sorununuz var demek. Metinden hürriyet kelimesini çıkaracak kadar özgürlüklere düşman bu bağnaz anlayışı kınıyoruz.

Arapça kelimelerinin bolca yer aldığı, eşitlik yerine itaatı tarif eden bir müfredat Türkiye’ye hiçbir şey getirmez. Atanmayanlar burada, atananlar da dertli. 91 bin açıkta norm kadro varken, 81 bin ücretli öğretmen atamak devlet eliyle güvencesiz istihdamdır. Devlet eliyle eğitimci emeğinin sömürülmesidir. Bütün milletimize şikayet ediyorum. 2002’de en düşük öğretmen maaşı 635 TL ve 20 tane çeyrek altın alıyor. Bugün en düşük öğretmen maaşı 31 bin lira ve sadece 11 çeyrek altın alıyor. En düşük öğretmen maaşında AKP iktidarı boyunca neredeyse yarı yarıya gerileme var. Öğretmenler her ay 9 çeyrek altın kaybediyor.

Önce öğretmenin sorununu duy, deprem bölgesini duy sonra Anayasa deyip meydanlara çıkıp destek istemeye başla. Eğitim anayasasını katılımcı yapmayanlarla milletin anayasası yapılmaz.”

https://x.com/eczozgurozel/status/1791828051224829977

https://x.com/eczozgurozel/status/1791777691089453530

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.