CHP’den Suriye ve Mülteci Açıklaması:Erdoğan ve AKP Hükümeti Baş Sorumludur

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Uzgel, Suriye ve Türkiye’de yaşananlarla ilgili açıklamasında Türkiye’nin Orta Doğu, Suriye ve mülteci politikasının çöktüğünü belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi, sosyal medya hesapları aracılığıyla Kayseri ve Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin 10 maddelik bir açıklama yaptı. Suriye’de, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolündeki bölgelerde başlayan gerilim devam ediyor. Türkiye’de ise Kayseri’deki bir cinsel istismar iddiasının ardından pek çok kentte Suriyelilerin iş yerleri ve evlerine yönelik saldırılar sürüyor.
Metinde CHP, iktidarın Suriye ve sığınmacı politikaları eleştirilirken hükümetin ‘Suriye krizini çözmekte başarısız olduğu ve Türkiye’yi bu krizin bir parçası’ haline getirdiği ifade edildi. İktidarın politikalarının Suriye’deki ‘yıkıma neden olduğu’ belirtilirken, Türkiye’nin de bir ‘sığınmacı deposu’ haline getirdiği yazıldı.
Uzgel, “Vatandaşlarımızı itidalli olmaya ve böyle ortamlarda görülebilecek provokasyonlar karşısında dikkatli olmaya çağırıyoruz” diyerek, CHP’nin görüşünü 10 maddede özetledi:

  • Türkiye’nin Orta Doğu politikası, Suriye politikası ve sığınmacı politikası çökmüştür, iflas etmiştir.
  • Erdoğan ve AKP hükümeti var olan bu vahim tablonun başlıca sorumlusudur.
  • Hükümet, neden olduğu Suriye krizini çözemediği gibi, Türkiye’yi bu krizin tutsağı haline getirmiştir.
  • Erdoğan izlediği politikayla Suriye’nin yıkımına neden olurken ve Türkiye’yi dünyanın sığınmacı deposu haline getirirken, bir de bu insanların hayatı üzerinden Avrupa ile pazarlık yapmaktan çekinmemiştir.
  • Türkiye’de giderek sayısı artan sığınmacıların yarattığı, toplumsal, siyasal, ekonomik ve demografik sorunları görmezden gelmiş, bu sorunlardan bir tanesini bile çözmek için hiçbir girişimde bulunmamıştır.
  • Türkiye, Atatürk döneminin temel taşı olan komşuların içişlerine karışmama ilkesine sözde değil uygulamada da bağlı kalmalıdır.
  • Türkiye, Suriye politikasını yeniden belirlemeli, mevcut statükonun devamının tıkanma noktasına geldiğini görmelidir. Maaşını ödediği ÖSO mensuplarının Türk bayrağını yakması, Türk mallarına zarar vermesi kabul edilemez.
  • Erdoğan hükümeti, sığınmacıların geri gönderilmesi de dahil, sorununun çözümü için derhal gerçekçi ve uygulanabilir bir yol haritası yayınlamalıdır.
  • Esad yönetimi ile normalleşme süreci sürdürülmelidir.
  • Vatandaşlarımızı itidalli olmaya ve böyle ortamlarda görülebilecek provokasyonlar karşısında dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.