CHP’li Fethi Gürer : ”Buğday Üreticileri Zor Durumda”

CHP’li Fethi Gürer ”Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından belirlenen fiyatın çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Bağlama kasabasında buğday, çavdar ve arpa üreticilerinin sorunlarını tarlada dinledi.Gürer, kuru tarım yapılan bölgede çiftçilerin bu yıl belirlenen alım fiyatlarından memnun olmadığını, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından belirlenen fiyatın çiftçileri hayal kırıklığına uğrattığını, 9 bin 250 TL/TON açıklanan buğday alım fiyatının revize edilmesi gerektiğini belirtti.
Gürer, yıllık yüzde 52 oranın tarımsal üretim girdilerinin artmasına karşın buğdaya geçen yıla göre yüzde 12 artış yapıldığını ve bunun çiftçide hayal kırıklığı yarattığını söyledi.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer , “Bölgedeki tarım arazilerinin bir kısmı da çiftçi tarımdan para kazanamadığı için ekilmiyor. Çiftçi arkadaşlarımız anlatıyor: Biz yerinde görüyoruz, yetkililere bildiriyoruz, uyarıyoruz. Çiftçinin durumu iyi değil, çiftçimize mutlak suretle destek sağlayın. Gübreyi sübvansiyon edin, mazotta ÖTV’yi KDV’yi kaldırın. Bir yıl önceden ektiği ürünün kaç liraya satılacağını çiftçimizin bileceği bir alım politikası uygulayın. Kamucu bir anlayışla sorunlara yaklaşın. Gübre, tohum, ilaç, mazot, traktör gideri, biçerdöver gideri yanında tarlada kiralıksa para kazanma şansı çiftçinin zaten yok. Bu durumda çiftçi zaten daha zor durumda. Onun için de yetkilileri alandan uyarıyoruz. Çiftçimize sahip çıkın” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.