CHP’li Kayıhan Pala: ”Orhaneli Termik Santrali, Bacası Filtresiz Çalışmamalı”

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Orhaneli Termik Santrali’nin çevreye verdiği zarara ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Bursa Orhaneli Termik Santrali’nin özelleştirilmesinden sonra çalıştırılmayan baca filtreleri nedeniyle ekolojik dengeyi bozduğu ve santral çevresinde yaşayanların sağlığını tehlikeye attığı gerekçesiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Bölgedeki vatandaşların her gün kirli havadan şikâyet ettiğini, termik santralinin baca filtrelerinin çalıştırılmadığını ve havaya zehirli atık salımı yapıldığını vurgulayan CHP’li Pala, “Bölgede yapılan bilimsel araştırmalar, termik santralin çevresinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkilediğini kanıtlarla ortaya koyuyor. Termik Santral bir gün bile bacasında filtre olmadan çalışmamalı” dedi.

Pala ayrıca, hükümetin fosil yakıtları terk etmekle ve kömürlü termik santralleri belirli bir tarihte kapatmakla ilgili bir planı ivedi olarak yürürlüğe koyması gerektiğini de vurguladı.

Fotoğraf:sosyal medyadan alınmıştır

Soru önergesinde şunlara yer verildi:

“1992 yılında kurulan Orhaneli Termik Santrali, 2014 yılında Çelikler İnşaat ve Sanayi AŞ’ye satılarak özelleştirilmiştir. Bölgede vatandaşlarım da şikâyet ettiği üzere termik santralinin baca filtreleri yılın çoğu günü çalıştırılmamakta ve havaya zehirli atık salımı yapılmaktadır. Bölgede yapılan bilimsel araştırmalar, termik santrallerin çevresinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkilediğini kanıtlarla ortaya koymuştur. Bu bağlamda;

Orhaneli Termik Santralinin baca gazı Bakanlığınız tarafından sürekli olarak izlenmekte midir?
2015-2023 yılları ve 2024 yılı ilk 6 ayında bacadan salınan gazın mevzuata göre kirletici sınır değerini aştığı gün sayısı nedir?
Termik Santrale havayı kirlettiği için 2015-2023 yılları arasında ne kadar ceza kesilmiştir? Bu cezaların ne kadarı tahsil edilmiştir?
Orhaneli Termik Santrali 2015-2023 yıllarında ve 2024 yılı ilk altı ayında Bakanlığınız tarafından kaç kez denetlenmiştir? Bu denetimlerde saptanan olumsuz bulgular nelerdir?
Bakanlığınızın Orhaneli Termik Santrali’nin havayı, yerüstü ve yeraltı sularını kirletmesinin önlenmesi için herhangi bir eylem planı var mıdır?”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.