Çin, ABD Savaş Gemisinin Güney Çin Denizi’ndeki Sulara ‘Yasadışı’ Girdiğini Söyledi

Fotoğraf: Us N

ABD Donanması, USS Gabrielle Giffords’un neredeyse tamamının Pekin’in kendi toprakları olduğunu iddia ettiği tartışmalı su yolunda “rutin operasyonlar yürüttüğünü” söyledi.

Çin ordusu, bir ABD savaş gemisinin Güney Çin Denizi’ndeki sulara yasadışı olarak girdiğini açıkladı. ABD Donanması ise geminin uluslararası hukuka uygun, rutin operasyonlar yürüttüğünü belirtti.

Çin ordusu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanmasına ait bir geminin, Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı sulara yasadışı bir şekilde girdiğini açıkladı. Açıklamada, ABD gemisinin Çin’in Renai Resifi adını verdiği ve Spratly Adaları’nın bir parçası olan İkinci Thomas Sığlığı olarak da bilinen bölgeye komşu sulara girdiği kaydedildi.

ABD gemisinin izlendiğini ve takip edildiği belirtilen açıklamada, “Birliklerinin ulusal egemenliği kararlılıkla savunmak için her zaman yüksek alarmda olduğunu” söyledi. Çin’in egemenliğinin ihlal edildiği ifade edilen açıklamada, “ABD bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltaladı” denildi.

Çin, Lahey’deki uluslararası bir mahkemenin 2016 yılında iddialarının hiçbir yasal dayanağı olmadığı yönündeki kararına rağmen, doğal kaynaklar açısından zengin, hayati bir nakliye rotası olan Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamı üzerinde hak iddia ediyor. (USNI N)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.