Çin Başkanı Şi Jinping, Tayvan’a Birleşme Çağrısında Bulundu

Çin Devlet Başkanı Şi, Tayvan’a birleşme çağrısında bulunurken Tayvan, “bağımsız bir ülke” olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Çin, Tayvan’ın hava sahasında askeri uçuşları gerçekleştirip güç gösterisi yapmasının ardından, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Tayvan ile birleşme çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı Şi, Çin Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yolunu açan 1911 devriminin 110. yıl dönümü vesilesiyle Büyük Halk Meclisinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada Tayvan için “Ulusun yeniden birleşmesi gerçekleştirilmelidir ve kesinlikle gerçekleştirilecektir” dedi. Tayvan, Çin Cumhuriyeti olarak da bilinir.

Çin’de tek parti ve iktidar olan Çin Komünist Partisi (ÇKP), kendi kendini yöneten Tayvan adasının Çin’in bir eyaleti olduğunu iddia ediyor.

Tayvan Cumhurbaşkanlığı ofisi sözcüsü Chang Tun-han, ÇKP’nin ülkedeki insanların siyasi özgürlüklerine yıkım getirdiğini söyleyerek “tek ülke, iki sistem” iddiasını bir kez daha reddetti ve “Ulusun geleceği Tayvan halkının elindedir” dedi. 

Çin sürekli Tayvan ile yeniden birleşmesinin önündeki en büyük engel, ÇKP’nin bir politika hedefine sahip olması ve ulusal gençleşme için ciddi bir tehlike oluşturması.

Hong Kong Çin Yönetimine Döndüğünde

Eski bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong, iktidardaki rejim olan ÇKP’nin şehir için siyasi özerkliğe izin vereceği vaadi altında 1997’de Çin yönetimine geri dönmüştü.

Ancak dünya o zamandan beri Hong Kong’un önde gelen demokrasi yanlısı gazetesi Apple Daily’nin Pekin yanlısı Hong Kong hükümeti tarafından kapatılmasına tanık oldu ve gazetenin lideri tutuklandı. Öğrenci sendikaları, sendikalar ve insan hakları grupları, yetkililerin baskısıyla art arda dağıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.