Çin Devlet Başkanı Alibaba’nın Kurucusunun Halka Arzını Durdurdu

Fotoğraf : Wikimedia Commons

Çin’in ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma bir toplantıda yönetimi eleştirince devlet Başkanı Xi Jinping Ma’nın şirketinin borsaya açılmasını engelledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Ant Group’un 37 milyar dolarlık ilk halka arzının fişini çekmeye kişisel olarak karar verdiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Jack Ma, 24 Ekim’de Şangay’daki üst düzey bürokratların bulunduğu bir toplantıda düzenleyici sistemin yeniliği boğduğunu ve büyümeyi hızlandırmak için reform yapılması gerektiğini konuştu.

Ma, “Çin’in finansal sisteminde sistemik bir risk yok. Çin finansının bir sistemi yok” ifadelerini kullandı. Ayrıca Ma, Çin’deki bankaların ‘tefeci bir zihniyete’ sahip olduğunu da söyledi.

Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Group’un Şanghay ve Hong Kong borsalarındaki halka arzlarının şok bir kararla durdurulduğu öğrenildi.

58,8 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengin kişisi ve Alibaba ile Ant Grup’un patronu Jack Ma’nın toplantıdaki eleştirileri sonrası Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bizzat devreye girdi ve Ant Grup’un halka arzını durdurduğu öğrenildi.

Bu engelleme meydana gelmeseydi Ma’nın şirketinin borsaya açılmasından 34 milyar dolar gelir elde edilecekti ve bu da şirketi tarihin en büyük halka arzına imza atan kurumu yapmış olacaktı.

Öğrenilen bilgiye göre, devlet yetkilileri, Ma’nın ülkede etkisinin artmasından ve onun sahibi olduğu dijital ödeme şirketinin hızla büyüyerek çok büyük bir hacme ulaşmasından rahatsızlardı.

Ayrıca Ant Grup’un bünyesinde yer alan digital ödeme uygulaması Alipay Çin nüfusunun yüzde 70’i tarafından kullanılmaktadır.

Alibaba, Türkiye’de e-ticaret platformu Trendyol’un da sahibidir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.