Çin Hükümeti Uygur Türklerinin Her Şeyini İzliyor

Çin hükümetinin bölgede yaşayan Müslüman ve Uygur Türkleri’ne baskı yapması ile ilgili haberler son 2 yıldır medyaya yansıyor. Elde edilen yeni raporlar yine kan donduruyor.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin hükümetinin bölgede yaşayanları yakından takip ettiğini ve mahremiyet sınırlarını aşan raporlama yaptıklarını ortaya çıkardı.

Sivil toplum kuruluşunun aktardığı rapora göre, Çin hükümeti bölgede yaşayanlar ile kapsamlı bir veri tabanı oluşturuyor, ikamet eden sakinlerinin hangi telefon uygulamasını kullandığından dini alışkanlıklarına kadar ve hatta elektrik, benzin kullanımına kadar her şeyi takip altına alıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin hükümetinin kullandığı bir uygulamaya erişim sağladı ve hükümetin elde ettiği verilerin Entegre Operasyon Platformu adı verilen bir veri tabanına aktarıldığını duyurdu.

Elde edilen bilgiler, Uygur Türklerinin cep telefonları aracılığıyla takip edildiği ve kimlik kartları ile birlikte araçlarında GPS cihazlarının da izlendiğini gösteriyor. Yakın süreçte hükümet tarafından araçlara GPS sistemi takılması zorunlu hale getirilmişti.

Raporu hazırlayan Maya Wang, “Sincan modeli Çin’in geri kalanı için bir deneme alanı olabilir. Elde edilen verilerle bir ‘polis bulutu’ oluşturulabilir. Fakat bu sadece Sincan ile ilgili bir olay değil. Bu hepimizin başına gelebilir ve bir uyanma çağrısı aslında” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün incelediği Çin devletinin uygulamasının China Electronics Technology Group adı altında hükümetle bağlantılı bir şirket olduğu açıklandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.