Çin İki Uygur Türkü için İdam Kararı Verdi

Uygur Türkleri’ne uyguladığı ağır baskı ile bilinen Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türkü iki eski yetkili hakkında “bölücülük ve rüşvet alma” suçlamasıyla idam kararı verdiği belirtildi.

Pekin yönetiminde bulunan Çin Komünist Partisi’nin, Uygur Türkü 2 eski hükümet görevlisine “ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle idam cezasına karar verildiği belirtildi.

Sincan Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Wang Langtao, bir basın toplantısında, Bawudun’un ülke yönetimine karşı “bir terör örgütüyle komplo kurduğunu, rüşvet aldığını ve ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğunu” söyledi.

Devlet haber ajansı Xinhua, Bawudun’un Birleşmiş Milletler tarafından “terör örgütü” olarak kabul edilen Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin (ETIM) önemli bir üyesiyle 2003 yılında görüşüp iş birliği yapmaktan suçlu bulunduğunu yazdı.

Sattar Sawut’un ise “etnik ayrılıkçı hareketlerde bulunmak, şiddet ve terör eylemlerine karışmak, Uygur dilinde aşırı dini içerikli yayınlar bulundurmak ve rüşvet” suçlamasıyla aynı cezaya çarptırıldığı aktarıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.