Çin Komünist Partisi: Diktatörlük Demokrasiyi Güçlendirmek İçin Bir Araç

Çin, ABD demokrasi zirvesine davet edilmedi. Bundan önce Çin Komünist Partisi (ÇKP), ABD modeli demokrasiyi eleştirdiği bir beyaz kitap yayınlamıştı ve burada tek parti sistemini övmüştü.

NTD News

ÇKP Merkez Komitesi Halkla İlişkiler Departmanından Xu Lin, ‘Hükümet yönetiminiz kargaşa içinde’ dedi. ÇKP 11 Aralık’ta, ABD’deki demokratik sistemi eleştirmişti.

Düzenlediği basın toplantısında Pekin, Çin’in kendine has bir demokrasi biçimine sahip olduğunu vurguladı. Bunun neye benzediği geçen Cumartesi Beyaz Kitap’ta yayınlandı. Başlık: “Çin: İşe Yarayan ve İşleyen Demokrasi”.

Burada ÇKP, kendi otoriter tek parti modelinin avantajlarını övüyor ve bunu “Sosyalist Demokrasi” olarak tanımlıyor. Beyaz Kitap’a göre, demokrasi ve diktatörlük terimlerinin her ikisi de, ülkenin halka ait olmasını sağlayan sistemler olduğu için, birbirleri ile çelişkili değildir. ÇKP şöyle yazıyor: “Azınlığın baskısı çoğunluğu korumaya, diktatörlük ise demokrasiyi gerçekleştirmeye hizmet ediyor.”

Gazete, “Amerikan modeline dayalı demokrasiyi” sert bir şekilde eleştiriyor. Bunun bir “para oyunu” ve “azınlığın çoğunluğa üstünlüğü” olduğunu söylüyor.

Pekin’in hamlesi, ABD Başkanı Biden’ın 9 ve 10 Aralık’taki Demokrasi Zirvesinden hemen önce geldi.

NTD News

Tayvan da dahil, yüzden fazla ülkeden temsilciler bu zirveye davet edildi, fakat Çin davet edilmedi.

ÇKP, zirve tarafından tehdit edildiğini hissediyor ve bunu siyasi sistemine bir saldırı olarak görüyor.

Komünist Parti yetkilileri, zirvenin amacının ülkeleri yaftalamak ve ayrıştırmak olduğunu söylüyor.

NTD News

Beyaz Saray, bu eleştirileri reddetti.

Sözcü Jen Psaki , 25 Kasım Perşembe günü yaptığı açıklamada, zirvenin dünya çapında demokrasiyi savunmanın yollarını tartıştığını söyledi ve şunları söyledi:

‘Bu bizim özür dileyeceğimiz bir şey değil.’

Pekin, sistemini ABD modelinden daha etkili göstermeye çalışıyor.

Ancak bazı internet kullanıcıları, ÇKP’nin Çin halkının çoğunluğunu temsil ettiğinden şüphe duymaktadır. Bir kullanıcı diyor ki:
‘En az bir milyar insanın ÇKP’nin ‘halk’ olarak gördüğü insan grubuna ait olması olası değildir.’

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.