Çin Komünist Rejimi’nin Wuhan Virüsü Hakkındaki Bilginin Yayılmasına Karşı Sansürleri

Wuhan’daki yeni coronavirüs salgınının artan enfeksiyon vakalarına yanıt olarak, Çin komünist rejimi, haber medyasının ve internetin kontrolünü sıkılaştırdı ve sadece salgın hakkındaki resmi bilgilerin dağıtılmasına izin verdi.

Sıkı Bilgi Kontrolü

İnternet kullanıcıları tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan videolara göre, çoğu hastane hala aşırı kalabalık ve birçok hastanın tıbbi tedaviye erişimi yok. Bu arada, Wuhan’daki krematoryumlar gün boyunca çalışıyor ve genellikle her gün 100’den fazla ceset yakıyor.

Komünist rejim tarafından bildirilen resmi ölüm sayısı, 10 Şubat’a kadar sadece 1.016’dır ve çoğu kişi, gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğinden şüpheleniyor.

Salgın hakkında şeffaflık eksikliği nedeniyle, birçok Çinli vatandaş hükümeti eleştiriyor, öfkelerini dile getiriyor ve salgın hakkında ilk el bilgilerini sosyal medyada paylaşıyor.

Ancak Çin rejimi dünyaya, virüsü ele alma şeklinin eleştirisine sıfır toleransı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

22 Ocak’ta Hubei Eyaletinde, 444 enfeksiyon ve 17 ölüm vakasının doğrulandığı Sina’da bir blog yazısı yayınladığı için, bu soyadına sahip bir internet kullanıcısı üç gün boyunca tutuklandı ve gözaltına alındı. Mr. Bu ayrıca, Sichuan Eyaletinde büyüdüğü kasaba olan Guang’da da, üç ölüm vakasının rapor edildiğini sözlerine ekledi. Gönderdiği tüm bu veriler resmi kaynaklardan geliyordu.

25 Ocak günü, Qinghai Eyaleti, Xining Şehrinde soyadı Hai’nin olan bir başka internet kullanıcısı, WeChat’e “tüm yerel taksi hizmetlerinin Xining’de askıya alınacağı” mesajını gönderdiği için on gün boyunca tutuklandı ve gözaltına alındı.

27 Ocak’ta, Jiangxi Eyaleti, Wan’an İlçesinde bir başka vatandaş Peng, bir hastanın virüse yakalandığını ve yerel bir hastanede karantinaya alındığını doğruladığı ve bunu WeChat’te paylaştığı için tutuklandı ve beş gün boyunca gözaltında tutuldu.

Washington merkezli Çin İnsan Hakları Savunucularına göre, 22-28 Ocak tarihleri arasında, en az 325 Çinli vatandaş çevrimiçi mesajlarıyla “söylenti yaymak”, “korku yaratmak” veya “sosyal düzeni bozmak” nedeniyle tutuklandı.

Bu insanların çoğu gözaltına alındı, para cezasına çarptırıldı ve kınandı. “Olumsuz” yorumları veya makaleleri silindi. Bazılarının sosyal medya hesapları kalıcı olarak kapatıldı.

Şu anda ABD’de bir Çinli, WeChat’teki arkadaşına, Pekin’deki ailesi ile aynı mahallede yaşayan üç kişinin coronavirüsten öldüğünü söylediğinde, arkadaşı hemen bu mesajı silmesini hatırlattı aksi takdirde WeChat hesabının kapatılabileceğini söyledi. “ABD’de bile gerginliği [bilgi kontrolü hakkında ki gerginliği] hissedebiliyorum,” dedi.

Medya Kapsamında Kontrol Sıkılaştırıldı

Pekin merkezli Caijing dergisi, 1 Şubat’ta “normal gripen” öldüğü ve coronavirüs ölümü olarak sayılmayan kişiler hakkında kapsamlı bir soruşturma raporu yayınladı.

Wuhan, aileleri ve doktorları ve ondan fazla coronavirüs hastası ile görüştükten sonra, muhabir “enfeksiyon ve ölüm vakalarının resmi rakamları gerçek durumu yansıtmıyor” sonucuna vardı.

Bu rapor, Wuhan’da zamanında tedavi edilemeyen çok sayıda hastanın acı gerçeğini gösteriyordu. Birçoğu test bile edilmeden öldü ve ölümleri resmi istatistiklere dahil edilmedi.

Bu tür bilgiler, komünist rejimi utandırdığı için rejim söz konusu makalenin silinmesini emretti.

Bir vatandaş, “Wuhan’daki gerçek durum budur. Bu sahte sayılar ve sahte raporlar, virüsün merkezinde yaşayan insanların korkunç durumunu gizleyemez. Tamamı enfekte olmuş ancak tedavi edilemeyen çok fazla aile var. Birçok yaşlı insan ölmek için beklemekten başka bir şey yapamıyor” dedi.

Pekin’in bu makalesinden sadece iki gün sonra, Çin Merkez Propaganda Departmanı, Çin’deki yeni coronavirüs hakkındaki tüm medya yayınlarının sıkı bir onay sürecinden geçmesini emretti.

Hong Kong Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Çalışmaları Merkezi’nde doçent olan King-wa Fu, New York Times’a şunları söyledi: “Krizin ilk günlerinde internet aracılığı ile yapılan şiddetli eleştiriler büyük ölçüde yerel yetkililere yapılmıştı. Fakat, şimdi, öfkenin daha fazlası üst düzey liderliğe yönelik ve daha da fazla eleştiriler gelecek gibi görünüyor. Çin hükümeti, halkın hoşnutsuzluğuna yanıt olarak bilgileri daha çok kontrol etme stratejisini kullanıyor. ”

Coronavirüs Salgın Güncellemesi

8 Şubat’ta Çinli sağlık yetkilileri yeni coronavirüsün aerosol iletimi yoluyla yayılabileceğini doğruladı, bu da virüs içeren havadaki çok küçük damlacıkları solumaktan enfekte olunabileceği anlamına geliyor.

Enfeksiyon belirtileri ateş, yorgunluk, kuru öksürük ve nefes alma zorluklarını içerir. Ayrıca ishal, baş ağrısı, çarpıntı, göğüs ağrısı, göz iltihabı ve kas ağrısı gibi belirtiler de bildirilmiştir.

10 Şubat’tan bu yana, Pekin, Şanghay, Guangzhou, Shenzhen ve Tianjin gibi çoğu büyük şehir, virüsün yayılmasını önlemek için izolasyon önlemleri alan 80’den fazla şehrin olduğu listeye eklendi.

Virüs, Çin dışındaki 27 ülkeye de yayıldı. Japonya 161 kişiyle ikinci sırada, ardından 45 kişi ile Singapur’da ve 38 kişi ile Hong Kong geliyor.

Diğer ülkelerdeki enfeksiyon sayıları şunlardır: Tayland 32, Kore 27, Tayvan 18, Malezya 18, Avustralya 15, Vietnam 14, Almanya 14, ABD 13, Fransa 11, Makao 10, İngiltere 8, Kanada 7, ABD. 7, Filipinler 3, Hindistan 3, İtalya 3, Rusya 2, İspanya 2, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Finlandiya 1, Nepal 1, İsveç 1 ve Belçika 1.

Hong Kong ve Filipinlerde de birer ölüm vakası bildirdi.

Kaynak; Minghui

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.