Çin Kredi Anlaşmalarını Alışılmadık Derecede Gizli Yapıyor

Uluslararası gerçekleştirilen bir araştırmada, dünyanın en büyük alacaklısı konumundaki Çin’in borç vermenin hüküm ve koşullarını ihlal ettiği ortaya kondu.

Georgetown Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Anna Gelpern’in de dahil olduğu uluslararası yapılan araştırmanın raporuna göre, Çin, gelişmekte olan ülkelerle olan kredi anlaşmalarının şartları ‘alışılmadık derecede gizli’ yapıyor ve borçluların, diğer alacaklılara göre Çin’in devlet bankalarına geri ödemesine öncelik vermesini gerektiriyor.

 Raporda “Çin dünyanın en büyük resmi alacaklısı, ancak borç vermenin hüküm ve koşulları hakkında temel gerçeklerden yoksun” diye yazdı.

Çin’in, Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Asya’da yüz milyarlarca dolar borç verdiği biliniyor.

AidData tarafından üç yıl boyunca derlenen veri seti, 24 düşük ve orta gelirli ülkeyle 100 Çin kredi sözleşmesinden oluşuyor.

Rapordaki analiz anlaşmaların birkaç ‘olağandışı’ özelliğini ortaya çıkardı. Borçluların kredilerin şartlarını açıklamasını engelleyen gizlilik hükümleri, Çinli borç verenlere diğer alacaklılara göre yarar sağlayan gayri resmi teminat düzenlemeleri ve borcu toplu yeniden yapılandırmalardan uzak tutma vaatleri yer alıyor. Sözleşmeler ayrıca Çin’in kredileri iptal etmesi veya geri ödemeyi hızlandırması için önemli imkan sağlıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.