Çin Rejimi, 100. Yıl Dönümü Öncesinde Evlere Baskın Yaparak Falun Gong Uygulayıcılarını Göz Altına Aldı

Çin rejimi, 1 Temmuz’da iktidar partisinin yaklaşmakta olan 100. yıl dönümü kutlamaları öncesinde, Haziran ayı boyunca Falun Gong uygulayıcılarının evlerine baskın düzenledi ve onları ülke genelinde gözaltına aldı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 1 Temmuz’da kuruluşunun 100. yılını kutladı. Parti tarafından totaliter rejimini haklı çıkarmak için kullanılan terminoloji olan “sosyal istikrarı korumak” için ÇKP, Haziran ayında, özellikle Pekin’de, Çin halkı üzerinde bir dizi sıkı yönetim ilan etti.

Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkelerini öğreten geleneksel spiritüel bir uygulama olan Falun Gong uygulayıcıları, rejimin hedef aldığı kişiler arasındaydı.

1 Haziran’dan bu yana, yerel polis tarafından uygulayıcıların evlerine baskın yapıldığına dair raporlar ortaya çıktı. Özel mülklerine el konuldu ve bazı polisler uygulayıcı olmayan aile üyelerini bile gözaltına aldı.

New York’taki Falun Dafa Bilgi Merkezi sözcüsü Zhang Erping 17 Haziran’da The Epoch Times‘a verdiği demeçte, “ÇKP’nin (Falun Gong uygulayıcıları üzerindeki) her türlü zulmünü kınıyoruz” dedi.

ÇKP’nin zulmü 1999 yılının Temmuz ayından beri devam etmektedir. Şimdiye kadar ÇKP’den herhangi bir politika değişikliğine dair bir belirti yoktur ve Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarına yapılan acımasız zulme tanık olmaya devam ediyoruz. ÇKP’nin Falun Gong’a uyguladığı bu şiddete karşı dünya çapında vicdan sahibi insanları seslerini yükseltmeye çağırmaya devam ediyoruz.”

Spiritüel bir disiplin olan Falun Gong’un uygulayıcıları, 13 Mayıs 2020’de New York’ta Dünya Falun Dafa Günü’nü kutlamak ve Çin’deki Çin Komünist Partisi tarafından devam eden zulmü protesto etmek için bir geçit töreni düzenliyorlar. 

Spiritüel bir disiplin olan Falun Gong’un uygulayıcıları, 13 Mayıs 2020’de New York’ta Dünya Falun Dafa Günü’nü kutlamak ve Çin’deki Çin Komünist Partisi tarafından devam eden zulmü protesto etmek için bir geçit töreni düzenliyorlar. (Fotoğraf: Larry Dai / Epoch Times)

Büyük Ölçekli Gözaltılar

10 Haziran’da, kuzeydoğu Çin’in Heilongjiang Eyaletindeki Mudanjiang Belediye Polis Departmanı, şehrin altı ilçesi ve dört bölgesinden polislere Falun Gong uygulayıcılarını evlerinden tutuklama emri verdi.

Rejim, tutuklamaların “1 Temmuz Güvenliği” adı verilen bir kampanyanın parçası olduğunu söyledi.

Çin’deki zulmü belgelemek için kurulmuş bir web sitesi olan Minghui.org’un bildirdiğine göre, 36 saatlik bir süre içinde polis, şehirde 28 Falun Gong uygulayıcısını gözaltına aldı; altı uygulayıcıyı taciz etti, uygulayıcıların evlerindeki cep telefonları, bilgisayarlar, yazıcılar, kitaplar, nakit para ve hatta banka kartları ele geçirildi.

10 Haziran günü, sabah saat 3’te, birkaç polis memuru, Mudanjiang’da ilçe düzeyinde bir şehir olan Hailin’deki bir Falun Gong uygulayıcısı olan Guo Libin’in evine baskın yaptı, Guo ve karısını gözaltına aldı ve Guo’nun oğlunun banka kartını aldı. Ayrıca kız kardeşinin evine baskın düzenleyerek ev eğlence sistemine, cep telefonlarına ve kitaplarına el koydular.

Sabah saat 8’de, Aimin bölgesinden polisler bir çilingir yoluyla, uygulayıcı Chen Yanwei ve ailesi evdeyken evlerine girdi. Chen ve kız kardeşi Chen Yanfu’yu gözaltına aldılar.

Bazı durumlarda polis, eşyalarını korumaya çalışan uygulayıcılara biber gazı bile kullandı.

13 Mayıs 2020’de,  spiritüel bir disiplin olan Falun Gong uygulayıcıları, Dünya Falun Dafa Gününü kutlamak ve  Çin Komünist Partisi tarafından devam eden zulmü protesto etmek için New York’ta bir geçit töreni düzenliyor. 

13 Mayıs 2020’de, spiritüel bir disiplin olan Falun Gong uygulayıcıları, Dünya Falun Dafa Gününü kutlamak ve  Çin Komünist Partisi tarafından devam eden zulmü protesto etmek için New York’ta bir geçit töreni düzenliyor.  (Fotoğraf: Larry Dai / The Epoch Times)

Kuzeydoğu Çin’in Liaoning Eyaletinin Dalian şehrinde, 29 Falun Gong uygulayıcısı ve uygulayıcı olmayan aile üyelerinden en az altısı, rejimin “1 Temmuz Güvenliği” kampanyasının bir parçası olarak 1 Haziran ile 3 Haziran arasında evlerinden tutuklandı. Doğu Çin’in Shandong Eyaletindeki polis, kampanyanın bir parçası olarak Falun Gong uygulayıcılarının evlerine baskınlar düzenledi.

Minghui.org ayrıca Pekin ve Tianjin kentlerinin yanı sıra Sichuan, Guangdong, Gansu, Hebei, Yunnan ve yaklaşık bir düzine başka ilde de benzer tutuklamaların gerçekleştiğini bildirdi.

Güç Kaybetme Korkusu

Çin rejimi, 1999 yılının Temmuz ayında Falun Gong’u ortadan kaldırmak için acımasız bir zulüm başlattı ve zulmü devam ettirdiği son 22 yıl boyunca milyonlarca uygulayıcıyı gözaltına aldığı, işkence ettiği ve öldürdüğü tahmin ediliyor.

“Boyuna tuğla asma” işkence yöntemini gösteren bir tablo. Bu, Falun Gong uygulayıcılarının kararlı ruhunu kırmak ve onları inançlarından vazgeçmeye zorlamak için kullanılan en yaygın işkence yöntemlerinden biridir. (Fotoğraf: FalunArt.org)

ABD merkezli Çin ilişkileri yorumcusu Tang Jingyuan’a göre, Çin rejim yetkilileri, güçlerini korumak için yüzüncü yıl boyunca zulmü artırmaları gerektiğine inanıyorlar.

17 Haziran’da The Epoch Times’a verdiği demeçte, “ÇKP rejimi, yüzüncü yıl öncesinde, Falun Gong uygulayıcılarını, dilekçe sahiplerini, demokrasi aktivistlerini ve hatta güvenmedikleri aşırı solcuları gözaltına aldı” dedi. “Çünkü Çin lideri Xi Jinping ve Pekin otoriteleri güç kaybetmekten korkuyor.”

Tang, rejimin diktatörlüğünü pekiştirmek istediğini ve Xi’nin hevesle totaliter konumunu sürdürmek istediğini söyledi.

Tang, “Geçtiğimiz yıllarda, Falun Gong uygulayıcıları Çin’de maruz kaldıkları zulmü açıkladılar, Çin’in içinden ve dışından gelen zulmü sona erdirme çağrılarıyla karşı karşıya kalan ÇKP’nin işlediği suçları ifşa ettiler. Bu ÇKP’yi korkutuyor,” dedi.

“ÇKP, zulmü tırmandırarak ve mümkün olduğu kadar çok uygulayıcıyı gözaltına alarak Falun Gong uygulayıcılarını susturmak istiyor. Ancak tarih ÇKP’ye, Falun Gong uygulayıcıları gibi inançları olan insanların kötülükten korkmadığını gösteriyor.  Bu tür kişiler başkaları ve toplum için iyi olduğuna inandıkları her şeyi yapacaklardır.”

Yazan: Nicole Hao, Epoch Times

Çeviri: Tilbe Örtün, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.