Çin: Sözde Korona önlemleri ve Dijital Diktatörlük Arasındaki İnce Çizgi

Çin bankaları kargaşa içinde. Birçok yerde müşterilerin bankalarına akın ettiği bildiriliyor. Bankaların ve düzenleyici yetkililerin üzerindeki ezici baskıyı kaldırmak için, merkez Çin’deki Zhengzhou eyalet başkenti Corona önlemlerine başvuruyor. Etkilenen banka müşterilerinin sağlık kodu durumlarında basit bir şekilde ayarlama yapılıyor.

Sonuç olarak, bu müşteriler artık özgürce hareket edemiyorlar. Sağlık kodu yeni bir tür elektronik bileklik olarak işlev görüyor. Hatta gerçek elektronik bilekliklerin aksine çok daha ucuz, bununla birlikte ulusal çapta kullanılabiliyorlar. Büyük Veri’nin yardımıyla, Çin’in dijital gözetlemesi yeni bir boyut kazandı.

Yatırımcılar iki aydan fazla bir süredir merkez Çin’in Henan eyaletindeki dört bölge bankasında bulunan birikimlerine ulaşmaya çalışıyorlar; boşuna. Geçtiğimiz 18 Nisan tarihinde, bu bankalar, çevrim içi hizmetlerini sonlandırmaya başladılar, böylece müşteriler artık bankadaki paralarını transfer edemeyeceklerdi. Bazı durumlarda, etkilenen müşteriler şehre ait banka yetkilileriyle şahsen konuşmak için uzak şehirlerden Zhengzhou’ya seyahat ettiler. Toplam miktar, yaklaşık 400 milyon yuan veya 56 milyon euro’nun biraz altında. Birçok banka müşterisinin geleceği buna bağlı.

Bayan Ai, parasına ulaşamayan 400,000 müşteriden biri. Şu anda Henan eyaletinin başkenti olan Zhengzhou’nun yaklaşık 1,000 km güneyindeki Hunan eyaletinde yaşıyor. Kendisi 12 Haziran’da, Zhengzhou’ya giden bir trene bindi. Bir açıklama almak için Bankacılık ve Sigortacılık Denetleme Kurumu’nu ziyaret edip 300,000 yuan’lık birikiminin durumunu öğrenmek istiyordu. Ayrılmadan önce, yetkililer tarafından gerekli görüldüğü için çevrim içi olarak Zhengzhou’ya olan yolculuğunun kaydını yaptı.

Zhengzhou’ya gelince, önceden ayarladığı oteline giriş yaptı. Kısa bir süre sonra, kapısına vuruldu. Kapıda bir grup sağlık görevlisi ve polis memuru vardı. Kimliğini kontrol ettiler, kişisel bilgilerini kaydettiler ve seyahatinin nedenini sordular. “Bankadan paramı çekmek için geldim” diye cevap verdi.

Ziyaretçileri ayrıldıktan sonra, Bayan Ai otel restoranına gitti. Her zamanki gibi, cep telefonundaki “sağlık kodunu” göstermek zorundaydı. Sağlık kodu Çin’de Corona kimlik kartı olarak kabul edilir ve kişinin bireysel kimliğiyle bağlantılıdır.

Her vatandaş akıllı telefonuna bir Corona uygulaması yüklemelidir. Her vatandaşın profil hareketi yakın bir şekilde takip edilir. Son 14 gün içinde düşük-riskli bölgelerde kalanlar, enfekte kişilerle temasta bulunmayanlar ve düzenli PCR testi yaptıranlara yeşil bir sağlık kodu verilir. Bu “yeşil” sağlık kodu olmadan, hiç kimsenin metro, süpermarket veya restorana girmesine izin verilmez. “Sarı” ile, kişi yedi günlüğüne karantina altına alınır, “kırmızı” alarm koduyla ise, kişi doğrudan karantinaya alınır. Kendi evlerine bile girmelerine izin verilmez.

Bayan Ai, sağlık kodunu çalışana göstermek için restoran girişinin dışında akıllı telefonunu cebinden çıkardığında, gözlerine inanamadı. Sağlık kodu “yeşil “den “kırmızı” ya dönüşmüştü. Hemen ardından sağlık görevlileri göründü. Bayan Ai’yi otel odasına geri götürdüler. Hemen bavulunu toplaması söylendi. Daha sonra bir karantina oteline götürüldü.

13 Haziran’da Zhengzhou’ya seyahat eden Xiaoqin isimli bir diğer genç kadın da aynı deneyimi yaşadı. O da planlanmış yolculuğunu çevrim içi olarak önceden kaydetmek zorundaydı. Polisten telefon geldiğinde öylece sokakta yürüyordu. Polis memuru Zhengzhou’ya henüz varıp varmadığını bilmek istiyordu.

Aramadan kısa bir süre sonra, onun da sağlık kodu sihirli bir şekilde “yeşil” den “kırmızı”ya döndü. “Yeşil” sağlık kodu olmadan, Xiaoqin’in gidecek hiçbir yeri yoktu. Ne toplu taşımaya binebilir ne de bir otele girebilirdi. Yakındaki bir hastaneye yürümekten başka seçeceği yoktu.

Orada yeni bir PCR testi yapılmasını istedi. Hastane, test yapmak yerine Pandemi Kontrol Otoritesi’ni aradı ve durumunu bildirdi. Xiaoqin’e hemen iki seçenek sunuldu: Ya Zhengzhou’da 14 gün karantinaya alınır ve böylece her şeyi kendisi öder, ya da aynı gün evine giden bir trene binerdi. Trene binebilmesi için sağlık kodunun hemen “yeşil” olarak değiştirilmesini sağlayacaklardı.

Birkaç gün arayla yaklaşık 800 kişi aynı şeyi yaşadı. Tren istasyonunda, otelde veya hatta Zhengzhou caddesinde gözaltına alındılar. Çünkü akıllı telefonlarındaki sağlık kodu beklenmedik bir şekilde “yeşil” den “kırmızı” ya dönüşmüştü. Bunun anlamı “karantinaya gitmek” idi. Fakat sadece onlara değil, yüzlerce başka yatırımcıya da – Zhengzhou’ya hiç seyahat etmemiş olanlara da kırmızı sağlık kodu verildi.

Bay Deng, onlardan biri. Zhengzhou’nun 500 km kuzeyindeki bir şehirde yaşıyor. O da iki aydır umutsuzca banka bakiyesine erişmeye çalışıyordu. Bir sohbet grubunda, Zhengzhou Merkez İstasyonu’ndan QR kodunu taratırsanız, yatırımcıların sağlık kodunun “kırmızı”ya döneceğini okudu. İnanamadı ve meraktan sohbet grubunda görüntülenen QR kodunu taradı. Dairesinden çıkmamış olmasına rağmen sağlık kodu anında kırmızıya geçti.

Bu nasıl olabilir, diye düşündü? Yatırımcıların sağlık kodlarını manipüle etme yetkisine sahip olan kim? İlgili belediye bankalarının kayıtlı sağlık kodları veri tabanına erişimi yok, ne de Pandemi Koruma Otoritesi’ne talimat verme ve banka müşterilerinin sağlık kodlarını değiştirme yetkisi. Bu tür talimatlar sadece daha yüksek bir otoriteden gelebilir.

Çin’de Corona uygulamalarının tanıtılmasından bu yana uzmanlar, bu tür uygulamaların sağlık kodlarıyla birlikte bir noktada Çin’de sosyal kontrol için izleme araçları olarak kullanılacağına dair uyarıda bulunuyordu. Ancak Zhengzhou’daki banka müşterileri örneği şimdi açıkça göstermiştir ki, herhangi bir kişi her an bir suçlu gibi cezaevine konabilir… ve bu cezaevine karantina deniyor.

Çin’de, sağlık kodunun artık sağlıkla hiçbir ilgisi olmadığını görmek herkes için bir endişe kaynağı. Açıklama yapılması çağrısı giderek artıyor. Banka müşterilerinin sağlık kodunu manipüle etme emrini kim verdi?

Halkın bu konuda baskısı arttıkça, Zhengzhou şehri soruşturma başlatmak zorunda kaldı. 22 Haziran’da yapılan açıklamada, veri merkezlerinde teknik bir arıza olmadığı belirtildi.

Değişiklikten iki kişi sorumlu tutuldu: Aynı zamanda Zhengzhou’daki COVID-19 Kontrol ve Önleme Komuta Merkezi’nin “Sosyal Kontrol” Departmanı’nı da yöneten Komünist Parti Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı ve asistanı.

Soruşturma raporuna göre, her ikisi de idari ofise banka müşterilerinin sağlık kodlarının manipüle edilmesi talimatı vermişti. Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu bir kuruluştur ve polis de dahil olmak üzere tüm adli kovuşturma makamlarını denetler. Bu, onu çok güçlü bir makam yapar. Zhengzhou şehrinin yetkililerine göre, sorumlu iki kişi görevlerinden alındı. Fakat mahkemeye çıkarılmayacaklar.

Gerçekte, Henan Eyaletindeki Belediye bankalarının müşterileri, sağlık kurallarının keyfi manipülasyonu ile hareket özgürlüğü kısıtlanan tek grup değil. Çin basınında çıkan haberlere göre, Zhengzhou şehrindeki çoğu apartman sahibi kısa süre önce sağlık kodlarının “yeşil”den “kırmızı”ya dönüştüğünü keşfetti. Bu mal sahipleri, planlanan Rongchuang Zhongyuan inşaat projesinden daire satın almak için çoktan ödeme yapmışlardı. Ancak inşaatta sekiz aydır hiçbir çalışma yapılmadı. Mal sahipleri, projeyi tamamlamak için inşaat şirketinin parasının bitmesinden ve ödedikleri parayı geri alamayacaklarından korkuyor. Hepsi daha önce durdurulan inşaat projesi için şikayette bulunmuştu.

Şimdi banka müşterilerimize geri dönelim. Sorumlu iki kişi görevlerinden alındıktan sonra, birçok banka müşterisi, etkilenen yerel bankalar ve Bankacılık ve Sigortacılık Denetleme Kurumu ile iletişim yolunun nihayet yeniden açıldığını düşündü, fakat yanıldılar.

Zhengzhou şehrinin duyurulmasından beş gün sonra bile, Zhengzhou Merkez İstasyonu’nun QR kodunu akıllı telefonlarıyla taradıklarında sağlık kodları hemen “yeşil” den “kırmızı” ya değişiyordu. Sanki sağlık kodlarını manipüle etmek bankaların alacaklılarını engellemeye yetmiyormuş gibi, bankacılık ve sigortacılık denetim makamlarına şahsen şikayette bulunmaktan, Devlet, Zhengzhou’ya üniformalı özel kuvvetler gönderdi. Protesto eden banka müşterileri polis tarafından kuşatıldı, bazıları dövüldü ve götürüldü.

Peki İnsanlığın dijital diktatörlük yoluyla tam gözetim çağına girmesi ne kadar sürecek?

Çinli bir adamın internette yazdığı gibi: “Aslında insanlığın bilgisayar ve algoritmalar tarafından yönetileceği günün bir 50 yıl daha gelmeyeceğini düşünmüştüm. Ancak Corona salgını bu gelişme sürecini önemli ölçüde hızlandırdı.”

Eğer beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla paylaşın.

Haber: Lea Zhou, “Lea’nın Görüşü” youtube kanalından, Epoch Times Almanca’dan çevirilmiştir.

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

*Bu makalede yer alan görüşler yazarın görüşleridir, Epoch Times’ın görüşlerini yansıtmayabilir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.