Çin Yazı Karakteri: 虎( hǔ) – Kaplan

虎( hǔ) Kaplan

Çin karakterinde kaplan anlamına gelen ( hǔ), aynı zamanda cesur veya şiddetli anlamına da gelir.

Bu, arka bacakları üzerinde duran bir kaplanı temsil eden sembol bir karakterdir. İki bölümden oluşur: Yukarıdaki (hū) kaplanı ve aşağıdaki iki satır iki bacağı simgeler.

Bu karakterin   kullanım koşulları, kaplan için başka bir isim; 老虎 (lǎo hǔ) dahil, 猛虎 (měng hǔ) şiddetli bir kaplan; 劍齒虎 (jiàn chǐ hǔ), kılıç dişli kaplan, veya kelimenin tam anlamıyla bir kaplan ile kılıç (jiàn) dişler (chǐ); ve  虎口 (hǔ kǒu), kaplanın mağarası veya kelimenin tam anlamıyla kaplanın ağzı (kǒu).

馬虎 (mǎ hǔ) dikkatsizliği, özensiz veya ihmalkar olmayı gösterirken, 馬馬虎虎 (mǎ ma hǔ hǔ) bir şeyi anlatır ve sadece orta derece veya tolere edilebilir kalitede olduğunu ifade eder.

İnternet şirketi Yahoo’ya  雅虎 (yǎ hǔ) Çince isim verilmiştir.

臥虎藏龍 (wò hǔ cáng lóng) filmin Çince adı “Çömelen Kaplan, Gizli Ejderha” dır.

虎背熊腰 (hǔ bèi xióng yāo) sağlam ve yüksek verimli bir vücut yapısını, sırtının bir kaplanın ki kadar güçlü ve gövdesinin bir ayının ki kadar kuvvetli olduğunu açıklar.

虎父無犬子 (hǔ fù wú quǎn zǐ) bu söz eskilerin dediği gibi “oğul babasına çekmiş” eş bir anlamı ifade eder, bu ne demek, eğer baba başarılı ve çabalı ise, o zaman oğlu da kesinlikle aynı şekilde yapacaktır.

Cindy Chan, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.