Çin Yeni Yılı 2022: Kaplan Yılı

Şanslı kaplanlar yeni yılı kutluyor (Jane Ku/Epoch Times)

Çin Yeni Yılı 2022, Kaplan Yılı’nın başladığı 1 Şubat 2022 Salı gününe denk geliyor. Kaplan, Çin burçlarındaki on iki hayvandan üçüncüsüdür: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz.

Çin Astrolojisinin on iki burcu (Zhiching Chen/Epoch Times)

Çin’de kaplanlar, güç ve azametin işareti olarak görülür. Kaplan yılında doğan insanlar genellikle cesur, güçlü, sempatik ve hırslıdır. Tartışmaları severler ve zaman zaman atılgan, kibirli ve aceleci olmalarına rağmen, keskin bir adalet duygusuna sahiptirler.

Liderlerin çekiciliğine sahip olarak doğarlar. Neşeli ve açık sözlü oldukları için başkalarının güvenini kolayca kazanabilirler. Ayrıca, bir sorun karşısında kararlı ve sakindirler, bu nedenle çoğu zaman karar verenler onlardır. Olağanüstü enerji ve göze çarpan bir cesaretle, Kaplan insanları doğal olarak, bir grupta dikkat çeken ve önde gelen kişiler olma eğilimindedirler.

Kaplan efsanesi

Efsaneye göre, başlangıçta 12 burç sembolü arasında kaplan yoktu. Onun yerine aslan vardı. Hikâye antik zamanlara uzanıyor.

Aslan kötü bilinirdi, çünkü çok vahşiydi ve dağlarda adı kötüye çıkmıştı. Yeşim İmparator, aslanı on iki hayvan listesinden çıkarmak istedi. Cennet Sarayı’nın önünde fedakârca nöbet tutan kaplan, çok cesur olduğu için uygun bir adaydı.

Kaplan, Yeşim İmparatorunun koruyucusu olmadan önce, yakalama, koparma, ısırma, saldırma ve atlamadaki mükemmel yeteneği nedeniyle ormanın kralıydı.

Bu arada insan dünyasında kargaşa oldu. Hayvanlar vahşi davrandılar ve insanlık için bir felakete neden oldular. Toprağı koruyan Tanrı, Yeşim İmparatora durumu anlattı ve yardım istedi. Yeşim İmparator bu görevi kaplana verdi. Kaplan, görevi tamamlamak için insan dünyasına inmeden önce Yeşim İmparator’dan, vaat ettiği zaferlerin her biri için kendisine bir değer kaydetmesini istedi.

Dünyaya inen kaplan, hayvanlar arasında en güçlülerin aslan, ayı ve at olduğunu gördü. Bu yüzden onlara meydan okudu ve güçlü yetenekleriyle onları tek tek yendi. Diğer hayvanlar korktular ve ormana saklandılar. Dünyaya huzur geldi ve insanlar, çabaları için kaplana teşekkür ettiler.

Kaplan Cennet Sarayı’na döndüğünde, Yeşim İmparator üç zaferine karşılık onun alnına üç yatay çizgi çizdi.

Bir süre sonra, Doğu Denizi’nden gelen Dev Kaplumbağanın neden olduğu bir sel felaketi dünyayı vurdu. Denizden gelen canavar yaratık, insanlara birçok korkunç şey yaptı. Yeşim İmparator, kaplana tekrar dünyaya giderek Dev Kaplumbağayı yenmesini emretti. Tabii ki kaplan canavarı öldürdü ve tekrar zafere ulaştı.

Kaplan Cennet Sarayı’na döndüğünde, Yeşim İmparator alnındaki üç yatay çizginin arasına dikey bir çizgi çizerek ve “王” (kral) işareti oluşturarak onu onurlandırdı. Böylece kaplan, dünyadaki tüm hayvanların kralı olarak kabul edildi.

Sonunda Yeşim İmparator, Çin burçları listesindeki aslanın yerine, o zamandan beri yeryüzünde barışı koruma görevini üstlenen kaplanı getirdi.

Kaplanın alnındaki sembol 王 (Wáng), Çince Kral anlamına gelen karakterdir. Üç yatay ve bir dikey çizgiden oluşur. Üç yatay çizgi, cenneti, dünyayı ve insanları temsil eder ve dikey olan, cennetten, dünyadan ve insanlardan geçer. Antik çağlarda Xia, Shang ve Zhou hanedanlarının en büyük hükümdarlarına Kral 王 denirdi. Şu anda Çin anakarasında soyadı 王 (Wang) olan yüz milyondan fazla insan vardır. Bu, Çin’deki en yaygın soyadı ve dünyadaki en yaygın soyadlarından biridir.

Yeni Kaplan Yılınız kutlu olsun (Annie Wu/Epoch Times)

Geleneksel Çin kültüründe kaplan

Kaplanın Çin tarihindeki yeri çok özeldir. Şansı sembolize eder ve hem saygı hem de hayranlık duygusu uyandırır. Çin mitolojisindeki 龍 (ejderha), 鳳凰 (anka kuşu) ve 麒麟 (Qilin) gibi kutsal hayvanlar arasında sadece kaplan fiziksel olarak insan dünyasında görülebilir. Bununla birlikte, Çin halkı hepsini insanların koruyucusu olarak görür.

Mükemmel bir insanı şiirleştirmek için kaplanı kullanan benzetmeler vardır. Çinliler yetenekli bir generale “kaplan general”, cesur bir askere “kaplan asker” ve enerjik genç bir kişiye “küçük kaplan” derler. Kaplanı büyülü bir hayvan gibi gösteren oldukça yaygın Çin deyimleri şunlardır:

Saklanmış ejderha ve çömelmiş kaplan (藏龍臥虎 Cáng Lóng Wò Hǔ)

Bu deyim, keşfedilmemiş gizli yetenekleri veya henüz tanınmayan yetenekli kişileri kasteder. Çeşitli nedenlerle toplum arasında inzivaya çekilmiş, zamanın gelmesini bekliyor olabilirler.

Kanatlı bir kaplan gibi (如虎添翼Rú Hǔ Tiān Yì)

Bu deyim, kaplana kanat takılmış veya kaplanın kanatları varmış gibi anlamına gelir. Güçlü bir varlığın daha da güçlü olmak için yardım almasını anlatır.

Hayat ve enerji dolu (生龍活虎 Shēng Lóng Huó Hǔ)

Deyim, tıpkı canlı bir ejderha ve güçlü bir kaplan gibi, hayat dolu birini veya bir şeyi tanımlamak için kullanılır.

Dağdan gelen vahşi bir kaplan (猛虎出山Měng Hǔ Chū Shān)

Dağların tepesinden aşağı atlayan vahşi bir kaplan gibi. Hareketin cesur ve hızlı olduğunu anlatır.

Kediye bakıp kaplan çizmek (照猫画虎Zhào Māo Huà Hǔ)

Bu sadece kopyalamak ve taklit etmek hakkındaki bir benzetmedir. Sadece yüzeysel bir şeyler öğrenen, ancak ustalaşmayan veya konuyu hiç anlamayan insanlar için kullanılır.

Kaplan gibi gelir, fare gibi gider (虎頭鼠尾Hǔ Tóu Shǔ Wěi)

Başlangıçta büyük bir ivme ile bir işe başlamak ve sonunda çok az sonuç elde etmek anlamına gelir. Türkçe karşılığı: Dağ fare doğurdu.

Kaplan yılında doğan ünlüler

Ludwig Van Beethoven, (1770-1827), ünlü bir Alman besteci ve Batı müziği tarihinin en çok beğenilen bestecilerinden biridir.

William Wordsworth (1770-1850), İngiltere’nin en çok etki yaratmış, romantik şairlerinden biridir. Sun Yat-sen (1866-1925), Çin Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanıdır ve Tayvan’da ulusun babası olarak kabul edilmiştir.

Kaplan Yılı için Kutlama Mesajları

Çin Yeni Yılı’nın gelişi, tüm küslükleri bir kenara bırakmak ve iyi dilekler ve hayır duaları göndermek için bir fırsat. Özellikle bu covid-19 salgını döneminde başkalarından sağlık için iyi dilekler almak, daha çok takdir ediliyor. Kaplan Yılı için en popüler Yeni Yıl kutlama mesajlarından bazıları şunlar:

Kaplan Yılınız Kutlu Olsun! (虎年好Hǔ nián hǎo)

Yeni Kaplan Yılınız Kutlu Olsun! (虎年快樂, Hǔ nián kuài lè)

Huzurlu ve sağlıklı bir Kaplan Yılı dileriz! (虎年安康, Hǔ nián ān kāng)

Kaplan işareti taşıyıp taşımadığınızı kontrol edin

Kaplan 2022 Yılı 1 Şubat 2022’de başlamakta ve 21 Ocak 2023’te sona ermektedir. Bu bir Su Kaplanı yılıdır.

Başlangıç tarihiBitiş tarihiBeş Element
1 Şubat 202221 Ocak 2023Su kaplanı
14 Şubat 20102 Şubat 2011Metal kaplanı
28 Ocak 199815 Şubat 1999Toprak kaplanı
9 Şubat 198628 Ocak 1987Ateş kaplanı
23 Ocak 197410 Şubat 1975Tahta kaplanı
5 Şubat 196224 Ocak 1963Su kaplanı
17 Şubat 19505 Şubat 1951Metal kaplan
31 Ocak 193818 Şubat 1939Toprak kaplanı
13 Şubat 19261 Şubat 1927Ateş kaplanı

Yazan: Lily Choo, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.