Çin Yeni Yılında 2 Falun Gong Uygulayıcısı, Zulümden Öldü

Falun Gong uygulayıcıları, Çin rejiminin zulmüne bir son verilmesi çağrısında bulunmak için 2 Ekim 2021’de Brooklyn, New York City’de bir geçit törenine katıldılar. (Zhang Jingchu/Epoch Times)

Çin komünist rejimi, üç yıllık COVID-19 önlemleri sırasında bile, Falun Gong uygulayıcılarına karşı zulmünü asla durdurmadı.

İki yaşlı Falun Gong uygulayıcısı, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Falun Gong’a karşı yürüttüğü acımasız zulüm kampanyası nedeniyle yıllarca acı çektikten sonra, 2023’ün başında hayatını kaybetti.

Ölenler, Çin’in kuzeyindeki Hebei Eyaletinden Cui Xiuzhen ve Çin’in güneyindeki Hunan Eyaletinden Liu Erli idi.

Falun Gong uygulayıcıları oldukları için kaçırıldılar, yasadışı bir şekilde mahkûm edildiler, zorunlu çalışma kamplarına hapsedildiler ve defalarca işkence gördüler.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, doğruluk, merhamet ve hoşgörü evrensel ilkelerine dayanan, antik dönemlerden gelen bir uygulamadır. Eski ÇKP lideri Jiang Zemin, rejim tarafından Çin’deki ortodoks dinlere ve inançlara uzun yıllardır uygulanan zulmün ardından, 1999 yılında Falun Gong’a karşı bir zulüm başlattı.

Bu fotoğrafta Çin’in kuzeydoğusundaki Masanjia Çalışma Kampında toplam beş yıl yedi ay boyunca alıkonulan Falun Gong uygulayıcısı Chunying Wang, katlandığı işkenceyi gösteriyor. Wang, 24 Nisan 2013’te Washington Press Club’da konuştu. (Gary Feuerberg/ The Epoch Times)

Gaoyang Zorunlu Çalışma Kampı

Cui, 10 Ocak’ta öldü. 20 Temmuz 1999’da gözaltına alınıp zulme uğrayana kadar sağlığı iyiydi.

Falun Gong zulmüne bir son verilmesi çağrısı yapmak için gittiği Pekin’de, Aralık 2000 tarihinde yeniden kaçırıldı.

Önce Shijiazhuang zorunlu çalışma kampının beşinci tugayında hapsedildi ve ardından 8 Nisan 2001’de Gaoyang Zorunlu Çalışma Kampının beşinci tugayına transfer edildi.

ÇKP rejimi, birçok Falun Gong uygulayıcısını inançlarından vazgeçirmekte başarısız olunca, onları Gaoyang kampına gönderildi.

Gaoyang kampı, uygulayıcıları Falun Gong’dan vazgeçirmekteki “yüksek verimliliği” ile ünlüdür. Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong-WOIPFG) tarafından hazırlanan bir soruşturma raporuna göre, kampta 100’den fazla yüksek voltajlı elektrikli sopa vardı ve uygulayıcıların inançlarını yok etme hedefine ulaşmak için mahkûm kurbanları üzerinde 50’den fazla acımasız ve insanlık dışı yöntem kullandı.

Gaoyang kampı içinde “çömelme pozisyonu”, Falun Gong uygulayıcıları üzerinde rutin olarak kullanılan bir işkence yöntemidir.

Hayatta kalanların ifadelerine göre, kurbanın ayakkabıları ve çorapları çıkarılıp çömelmeye zorlanırken, gardiyanlar iki kolunu da güçlü bir şekilde yanlara doğru çekip sıkıca yere tutturur. Zamanla kurbanın beli ve bacakları ağrır, uyuşur, morarır ve şişer.

Elektrik şoku copları, ÇKP’nin işkence silahları arasında yaygın olarak kullanılan başka bir araçtır. Birkaç polis, kurbana elektrikli coplarla saldırır ve kurban ciddi şekilde yanana kadar baştan ayağa defalarca şok verir.

22 Mart 2003’te Xiuzhen, Gaoyang kampından serbest bırakıldığında, bir deri bir kemik kalmıştı ve yürüyemeyecek kadar zayıftı; konuşması anlaşılmıyordu, kol ve bacak koordinasyonu bozuktu ve hafızası çökmüştü. 2014 yılında felç oldu ve afazi (konuşma yitimi) geçirdi. 8 yıllık işkencenin ardından 10 Ocak’ta vefat etti.

18 Kez Kaçırıldı

81 yaşındaki bir Falun Gong uygulayıcısı olan Liu, rejim tarafından 22 yıldan fazla hapis, işkence ve sindirme baskısına maruz kaldı.

2022’nin sonunda polis onu tekrar evinden kaçırmaya niyetlendi, ancak hareket edemeyecek kadar hasta olduğu için vazgeçti.

1999’da zulmün başlamasından bu yana, komünist polis onu 18 kez yasadışı bir şekilde tutukladı. Toplam beş yıl boyunca dört kez zorunlu çalışma kamplarında yasadışı bir şekilde alıkonuldu. Ayrıca 75 yaşında 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gözaltında ve tutukluluğu sırasında dayak ve elektrik copuna maruz bırakıldı.

21 Temmuz 2018’de cezaevinden çıktığında sağlığı zaten kötüye gidiyordu. ÇKP rejimi, emekli maaşını askıya aldı ve sürekli olarak gözetlemeye ve tacize devam etti. Liu, 2 Ocak’ta vefat etti.

Yaşlılara Zulüm

ÇKP’nin Çin’de Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü kayıt altına alan ve rapor eden ABD merkezli bir çevrimiçi platform olan Minghui.org tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2022 yılında ÇKP en az 7.331 Falun Gong uygulayıcısını kaçırdı ve taciz etti.

Tutuklanan veya sindirilen 7.331 kurban arasında 971 kişi veya yaklaşık yüzde 13’ü 60 yaşında veya daha yaşlıydı. Bunların 327’si 60’larında, 438’i 70’lerinde, 197’si 80’lerinde ve 9’u 90’larındaydı.

Çin’in kuzeyindeki Harbin şehrinde seksen sekiz yaşındaki Bayan Cui Jinshi, 13 Nisan 2022’de kaçırıldı ve aynı gün işkence edilerek öldürüldü. Oğlu hastanede onun cesedini gördüğünde boğazı kesilmişti.

Çin’in kuzeydoğusundaki Dalian Şehrinden, 69 yaşında bir Falun Gong uygulayıcısı olan Bayan Zhang Siqin, 19 Ocak 2022’de evinden kaçırıldı. Ailesi, Dalian Gözaltı Merkezinde tutuklandıktan sadece 8 gün sonra, 27 Ocak’ta öldüğünü öğrendi.

23 yıllık bitmeyen zulüm boyunca, bazı Falun Gong uygulayıcıları huzurlu bir tek gün bile geçirmediler. Minghui.org’un bildirdiğine göre “Bazıları okuldan atıldı, bazıları işlerinden kovuldu ve bazıları zulüm nedeniyle aciz kaldıktan sonra bile hala sürekli sindirme ile karşı karşıya kalıyor.”
Li Jiesi bu rapora katkıda bulunmuştur.

Yazan: Mary Hong, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.