Çin’de Bir Wagner Yansıması Korkusu Mu Yaşanıyor?

(Brezilya- DF, 13/11/2019) Çin Devlet Başkanı Xi Pinping. Foto: Alan Santos/PR Wikimedia)

Dışişleri bakanının görevden alınmasının ardından, Çin devlet başkanı ve parti lideri Xi Jinping, roket birliklerinden sorumlu en üstteki iki komutanı görevden aldı. Komünist Parti üst kademelerindeki kriz, ivme kazanıyor.

Çin’deki görev değişiklikleri füzelerden sorumlu birimin en tepesinden ibaret değil. Aynı zamanda Çin Dışişleri Bakanlığı üst makamlarında da personel değişiklikleri yapıldı. Görünüşe göre rejim başkanı Xi Jinping’in askeri birliklerin bir kısmıyla sorunları var. Xi Jinping, geçmişte yürüttüğü kapsamlı askeri reformlar ile bu tür sorunları önlemek istemişti. Ancak uzmanlara göre Xi, şu anda bir “kısır döngü” içerisinde ve ciddi personel sorunları ile karşı karşıya.

Roket Birliklerinin Başındaki Yöneticiler Değiştirildi

Çin nükleer cephaneliği ve balistik füzelerden sorumlu en önemli iki komutanın görevden alınması, Çin’de askeri üst düzey komutanlar arasında yoğun kargaşalar yaşandığını açıkça gösteriyor.

Çin’in en üst lideri (hem parti, hem devlet, hem de ordu lideri) Xi Jinping, 31 Temmuz’da Halk Kurtuluş Ordusu Roket Gücü (PLARF) komutanı General Li Yuchao’yu ve PLARF Siyasi Komiseri General Xu Zhongbo’yu görevinden aldı. Ancak Xi Jinping’in oluşturduğu yeni lider kadro, Roket Gücü içinden ve saflarından değil, dışarıdan geliyor. Roket Gücü birliklerinin yeni komutanları, eski Donanma Komutan Yardımcısı Wang Houbin ve daha önce Hava Kuvvetleri Korgenerali olan Xu Xisheng.

The Epoch Times’ın haberine göre, görevinden alınan iki Roket Gücü generalinin şu anda nerede olduğu bilinmiyor ve görevden alınma nedenleri hakkında hiçbir resmi bilgi verilmiyor. Ancak basında çıkan haberlerde, bunun yolsuzlukla mücadele yetkilileri tarafından yürütülen soruşturmalarla ilgili olduğu söyleniyor. Generallere yöneltilen ihanet iddiaları, askeri sırların ABD’ye aktarılması ile ilgili.

Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın yakın zamanda görevden alınmasının General Li davasıyla bir ilgisi olduğu düşünülüyor. ÇKP’nin içinden sızan bilgilere göre Qin Gang’in davaya müdahalesi, Xi Jinping tarafından olumsuz karşılanmıştı. Qin Gang haftalardır kayıptı ve bu da birçok dedikodu ve çalkantılara neden olmuştu. Ayrıca iki yüksek rütbeli generalin birkaç ay önce ölü bulunması, Çin Roket Gücü’nün tasfiyesi yönündeki spekülasyonların fitilini ateşledi.

Çin’de Wagner’e Benzer Bir Yapı mı Oluşturulmak İstendi?

Çin uzmanı ve siyasi analist Frank Lehberger durumu bir başka açıdan değerlendiriyor. Geçtiğimiz Haziran ayında, Rusya’da baş gösteren Wagner isyanının, Xi Jinping’i temelden sarsmış olabileceğini düşünüyor. Xi’nin, Wagner isyanından kısa bir süre sonra, Roket Gücü’nün lider kadrosunda büyük değişiklikler gerçekleştirmiş olması bu düşünceyi destekliyor.

Lehberger “Bu nedenle, bazı yorumcular Çin’de olanları ‘Çin’deki Wagner meselesi’ olarak adlandırıyor” dedi. Wagner darbeci grubunun Putin’e karşı sadece normal silahlara sahip olduğunu hatırlattı. Ancak, sözde Çinli darbe planlayıcıları (Roket Gücü), “çoğu (nükleer olmayan) hassas füzeleri” kontrol etme kabiliyetine sahip.

Lehberger, Xi Jinping’in 24 Temmuz’dan bu yana yaptığı konuşmalara ve ÇKP rejiminin devlet medyasında yayınlanan, Çin ordusunun karşı karşıya olduğu dört ana sorunu vurgulayan, çeşitli başyazılara işaret etti. Bu yazılarda etik eksikliği, gözetim eksikliği, hizipçilik ve askeri sırların aktif ifşasından söz ediliyor. Çin uzmanı Frank Lehberger, “Söz konusu dört ana sorun, yalnızca yolsuzluk veya etik suistimalden kaynaklanmıyor. Aynı zamanda Xi’nin Çin otokratik liderliği statüsünün tehdit altında olduğu yönündeki değerlendirmeleri de doğruluyor” yorumunda bulundu.

Xi Jinping “Kısır Döngüde”

Claude Arpi, Hint kökenli bir Fransız tarihçi ve ayrıca Tibet uzmanıdır. The Epoch Times’a verdiği demeçte: “Halk Kurtuluş Ordusu Roket Gücü PLARF’daki son değişikliklerde, görülenden daha fazlası var” dedi. Uzman, PLARF kadrosu dışından iki generalin Roket Gücü yönetimine atanmasına ilişkin görüşünü şu şekilde ifade etti: “Bütün bunlar, Xi Jinping’in yalnızca PLA (Komünist Halk Kurtuluş Ordusu) içerisindeki disiplin ile ilgili sorunlar yaşamadığını, aynı zamanda güvenebileceği yetkililer bulmakta da ciddi sorunları olduğunu gösteriyor.”

Çin uzmanı Lehberger, yeni Roket Gücü komutanı Wang Houbin ile iç sorunların çıkacağına inanıyor. Wang Houbin’in biyografisi ve kariyeri pratik deneyimi olmayan bir bürokratınkine benziyor. “Wang sadık, uysal ve […] çalışkan bir subay olduğu için seçildi. Bu vasıflar Xi’nin seçiminde çok önemli bir rol oynasa da, paradoksal bir şekilde teknik ve profesyonel bilgi eksikliği göz ardı edilmiştir” diyor.

Lehberger, kapsamlı askeri reformları gerçekleştirirken Xi Jinping’in büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: “Bu, Xi’nin onlarca yıldır şahsen tanıdığı bir avuç kıdemli PLA subayı dışında, PLA subayları içerisinde hiç kimseye güvenmediğini ortaya koyuyor.” Çin liderinin makamları “kendisine kişisel sadakatleri açısından dikkatlice denetlenmiş […] ve özenle seçilmiş yetkililerle” doldurduğunu söylüyor.

Lehberger: “General Wang Houbin gibi çaylak ve yabancı birisi, Roket Gücü üssünde ve subay birliklerinde yalnızca ‘öfkeyle aşağılama ve itaatsizlik’ uyandıracaktır. Ancak bu yalnızca, Xi Jinping’in bir ‘kısır döngü’ olan ‘güvensizliğini ve paranoyasını’ pekiştirmeye yarayacaktır” diye ekliyor.

Yazan: Steffen Munter, The Epoch Times Almanya

Çeviren: Evren Durmaz, The Epoch Times Türkiye

Orijinal link: https://www.epochtimes.de/china/raketen-generaele-abgesetzt-xi-jinping-im-teufelskreis-gefangen-a4367811.html

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.