Çin’de Gerçekleşen “Endüstriyel Boyuttaki” Yasa Dışı Organ Ticaretini Durdurun

Çin

29 Kasım Pazartesi günü, Avrupa Parlamentosu’ndaki İnsan Hakları Alt Komitesi, Çin Komünist Partisi tarafından geniş çapta yürütülen, Çin’deki yasa dışı organ hasadını konu aldı.

“Son yıllarda, Çin genelinde Falun Gong uygulayıcıları, Uygur Türkleri, Tibetliler, Müslümanlar ve hapsedilen Hıristiyanlar dahil olmak üzere, birçok azınlığın ve toplulukların zorla alıkonduğu ve organ kaçaklığına maruz kaldığı hakkında raporlar elimize geçti.” – Maria Arena, MEP.

Parlamenterler, burada, 2019’da Çin Mahkemesi adlı uluslararası bir halk mahkemesinin kararını esas alıyor.

NTD News


“Ve bugün zaten çok şey duyduğumuz soruşturmanın bulguları, akıl almaz insan hakları ihlalleri olduğunu söylediklerine dair çok sayıda rahatsız edici iddia içeriyor. İddialar cinsel şiddet, işkence, zorla DNA testi, zorla alıkoyma, Çin’deki vicdan mahkumlarından zorla organ toplanmasına kadar uzanıyor.” – Dominic Porter, Avrupa Dış Eylem Servisi Bölüm Başkanı.

O zamandan beri mahkemenin tartışmasız vardığı sonuçlar açık: “Ve biz de, zorla organ hasadı ve yasa dışı organ ticaretinin kesin olarak kanıtlandığı sonucuna vardık. Bununla ne demek istiyorum? Bu, Falun Gong uygulayıcıları gibi insanları öldürmek ve ticari pazarda satmak için tüm organlarını çıkarmak anlamına geliyor. ”- Sir Geoffrey Nice, insan hakları avukatı.

Halk Mahkemesinin sonuçlarına Chinatribunal.com adresinden ulaşılabilir.


Bu suçlara ilişkin kanıtlar her yıl 70.000 ila 90.000 arasında organ nakli yapıldığını gösteren verileri içerirken, Çin rejiminin resmi rakamları yalnızca 10.000 organ nakli bildirmiştir.

“Çin’de yılda 90.000 nakil gerçekleşmişti, bu da endüstiyel uygulamanın boyutu hakkında bize fikir veriyor.” – Isabelle Santos, MEP.

“Burada açık bir şekilde, yasa dışı organ ticareti suçu var. Soru şu: Çinlilerin çok taraflılıkta giderek daha önemli bir yer edindiği ve bu nedenle bu gibi tartışmaları engelleme fırsatına sahip olduğu gerçeğiyle, hem Dış Eylem Servisi hem de Üye Devletler olmak üzere çok taraflı düzeyde nasıl hareket edebiliriz?” – Maria Arena, MEP.

Bu eylemlerin oybirliğiyle parlamenterler tarafından kınanması, artık bunlara son verecek somut önlemlere yöneliktir. “Sonuç olarak, Avrupa Birliği’nin Çin’e karşı elinde hangi kaldıraçların olduğunu araştırmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bugün Çin’de neler olup bittiğini kimse tam kestiremiyor, bildiğimiz tek şey, bir hukuk sisteminin içerisinde olayları takip etmemiz gerçeğidir. Gerçeklik kurgudan üstündür, burada bunu duyduğunuzda bu söz gerçekten doğrudur.” – Maria Arena, MEP.


Çin’de olanlar, herhangi bir kurgunun çok ötesindedir ”- Maria Arena, MEP.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.