Çin’de ‘Kontrollü’ Salgının Ardındaki Gerçekler: Hafif Belirtileri Olanlar Gözardı Ediliyor

Hükümetin, Çin’de salgınla mücadele etmeyi başardığı iddiasını desteklemeyen ve Çin’de tedavi edilmeyen çok sayıda hasta var.

Muhabir: Sizinki gibi belirtileri olan birçok kişi hastane personeli tarafından geri çevrildi. Hastane bunu neden yaptı?

XiaoWei: Nükleik asit testi negatifti ve BT görüntüsü kesin değildi.

XiaoWei: 11 Ocak’ta bu hastalığın SARS kadar ciddi ve bulaşıcı olduğunu düşündüm. Wuhan’daki insanların şehri terk etmekten men edilebilecekleri ve istenmeyen kişi haline gelebileceklerini söyledim. Bunun gerçek olabileceğini bilmiyordum.

Muhabir: 11 Ocak’tan önce mahallenizdeki hiç kimse hastalığa dikkat etmedi mi?

XiaoWei: Hayır, hiçbiri. Virüs 1 veya 2 Ocak’ta biliniyordu, ancak insandan insana bulaşma olmadığı söylendi. Endişelenecek bir şey yok dendi.

Ama 18 Ocak gecesi, bir bara gittikten sonra, iyi hissetmedim. Mide bulantısı, güçsüz ve nefes nefese kalmıştım. 20 Ocak’ta otobüsteyken ateşim düşüktü. Ateşi alnımın sol tarafında hissettim, ama sağ tarafta hissetmedim. Kendimi tuhaf hissettim ve alnımı uzun süre elimle test ettim. Otobüsten indikten sonra ateşim gitti. Ama nefes darlığı çekiyordum ve göğsümde gerginlik hissettim. Ciddi görünmüyordu.

Muhabir: Sizin gibi insanlar bu durumda olduğunda ne düşünüyor? Belirtileriniz toplum doktorlar tarafından gözardı edilmiş.

XiaoWei: Diğerlerine semptomlarımdan bahsettim, ateş yok, öksürük yok. İnsanlar bunun aynı enfeksiyon olmadığını söyledi. Aileme enfeksiyon kaptığımı söyledim ama hiçbiri bana inanmadı.

Muhabir: İlaçlarını görüyorum. Bir doktor tarafından reçete edildi mi veya sadece kendiniz mi aldınız?

XiaoWei: Kendim aldım. Hiçbir doktor hiçbir şey reçete etmedi. İnternette arama yaptım ve önerilenleri satın aldım.

Her gün sürekli ve ciddi sulu ishal geçirdim. Ayın 23’ünde 10 defadan fazla tuvalete gittim. Ayrıca iştahımı kaybettim ve ağzımda kuru ve acı tat vardı. Hankou Tren İstasyonu’nda WuhanJinyintan Hastanesi’ndeyken onaylanmış erkek bir vaka vardı. O, ağız kuruluğu ve acı tat belirtileri de dahil olmak üzere neler yaşadığını anlattı. Ne dediğini hatırlıyorum.

Muhabir: Tüm hastaların geçici yerel hastanelerden bırakıldığı söylendi. Bu insanlar şimdi nerede?

XiaoWei: Diğer hastanelere gönderildi. Kısa bir süre önce köprünün yakınındaki derme çatma hastaneden serbest bırakılan bir vatandaş, tesisin herhangi bir ilacı ve hastalığını izlemek için hiçbir testi olmadığı için yerel bir hastaneye nakledildiğini söyledi.

Qingshan Bölgesi’nde geçici hastaneden bırakılan bir kişi var. 40 gündür hasta. Evde iki yaşlı akrabasının enfeksiyondan öldüğünü söyledi. Kuzeni ve teyzesi de hafif semptomlar gösteriyormuş.

Benim gibi hafif semptomları olan birçok insan var. Şanghaylı bir kıza tedavi ya da test yapılmadı. Sonunda çok hastalandı ve babası onu Henan’a geri götürdü. Henan’daki hastaneler tarafından tekrar reddedildi. Bunca zamandır ateşi düşüktü. Onu teselli etmeye çalıştım. Ötenazi yapmayı düşündüğünü söyledi. Bir diğer hasta da Pekin’de var. Artık sadece ağzından nefes alabiliyor. O ve ben uykusuzluk dahil bazı semptomları paylaşıyoruz. Hastalık geceleri kötüleşiyor ve bu onu uyanık tutuyor. Ben de gece boyunca her saat uyanıyorum. İlacı kullanmaya başlamadan önce uykuya dalmak gerçekten zordu. Gerçekten acı verici.

Muhabir: İnsanlar ciddi semptomları olan hastalara odaklanıyor. Hafif semptomları olanlarınız tedavi veya test olmazlar. Bu, sizi ve ailenizi çok zor bir durumda bırakır. Göz ardı edildin veya ihmal edildin.

XiaoWei: Semptomlarımız sürekli geğirme ve gazla başladı, yani karın şişkinliğinin ardından midede gaz oluştu.

Henan kızına gelince, Şanghay’da yaklaşık 10.000 yuan (1414.77 $) harcadı. Teşhis koymak istiyordu, ancak hastane onu test etmiyordu. Bir test sonucu alabilmesi için hastaneye yatırılması ve ödeme yapması gerekiyordu. Hastanede maliyet günde yaklaşık 1.000 yuan (121.47$). 3.000-4000 yuan (424.41-565.88 $) harcadıktan sonra, hastane hala bir nükleik asit testi yapmadı ya da ona tanı koymadı. Diğer birkaç hastane de ona aynı şekilde davrandı.

Haberi yazan: Mary Hong, Epoch Times

Çeviri: Ç. Akdeniz, Epoch Times TR

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.