Çin’de Telefon Kullanıcılarına Yüz Tarama Zorunluluğu

Çin’de cep telefonu satın alan müşterilere yüz tanıma zorunluluğu getiriliyor.

Çin hükümeti, Çin’de yeni cep telefonu satın alan vatandaşların cihazlarına yüz tanıma özelliğini kaydettirmelerini zorunlu hale getiriyor.

Eylül’de açıklanan bu düzenleme, Çin Bilgi Teknolojileri Biriminin açıklamasına göre 1 Aralık Pazar günü itibariyle yürürlüğe girdi.

GSM Şirketi Chine Unicom yaptığı açıklamada, 1 Aralık’tan itibaren yeni telefon alan herkesin ‘yüz tarama’ uygulamasını kaydetmek zorunda kalacağını söyledi.

Öte yandan Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı, eylül ayında yayımladığı bir bildiri ile, “Vatandaşların yasal haklarının ve çıkarlarının korunması amacıyla çevrimiçi platformlarda da herkesin gerçek kimlikleri ile kayıt yaptırmasının şart olduğunu” duyurmuştu.

Halk Tepki Gösterdi

Ülkedeki vatandaşlar yeni yönetmelikten şikayette bulunarak sosyal medyada kaygılarını dile getirdi.

Çin’in popüler sosyal medya platformu Sina Weibo’dan bir kullanıcı, “İnsanlar daha yakından takip edilecek. Hükümetin korkusunun kaynağı ne ki?” şeklinde soru yöneltti.

Başka bir kullanıcı, “İleride hırsızlar sadece adınızı soyadınızı değil, yüzünüzü de görecek” şeklinde iğnelemede bulundu.

Bir başka kullanıcı da, “Kontrol, sonra daha fazla kontrol” şeklinde yazdı.

Diğer bir uygulayıcı “Bu çok fazla.” tepkisi verdi.

Çin’de sosyal paylaşım platformları “İnternet’in sağlıklı ve düzenli gelişimini teşvik, devlet güvenliği ve kamu yararını korumak” gibi gerekçelerle çok sıkı deneyim altında tutuluyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.