Çin’de Uygur Nüfusu Azaltılıyor

Çin hükümetinin ülkedeki Uygur nüfusunu azaltmak adına kadınları kısırlaştırdığına dair iddialar her geçen gün hızla artıyor.

İstanbul!daki Uygur bir doktor 2013’ten bu yana muayene edilen Çin’den kaçan 300 Uygur kadından yaklaşık yüzde 27’sinin kısırlaştırılmış olduğunu belirtti.

Kadınların kısırlaştırıldığına dair bir haberi olmuyor ve kadınların neredeyse tamamı bir çeşit doğum kontrol yöntemi kullanmaya zorlandıklarını anlatıyor.

Uygur Türkleri konusunda araştırmalar yapan Alman akademisyen Adrian Zenz yıllar boyu toplanan benzer ve tutarlı tanık ifadeleriyle ve demografik verilerle yaşanan durumu biraz daha somutlaştırdı.

Zenz’in aktardığına göre 2017’nin başlarından bu yana aile planlaması politikalarına uymayanlara çok sert cezalar verilmeye başlandı. Eskiden sadece para cezası verilirken artık kısırlaştırma uygulamasına geçildi.

Resmi kayıtlara göre Çin genelinde tüm rahim içi kontraseptif cihazların (IUD) yüzde 80’i Uygur Türkleri’nin bulunduğu Doğu Türkistan bölgesinde kullanıldı. Uygurlar üzerindeki baskılar başlamadan önce 2014 yılında bölgede sadece 3 bin 214 kısırlaştırma işlemi uygulanırken 2018’de bu sayı 60 bin 440’a yükseldi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.