Çin’de 4 Doktorun Mahkum Edilmesi Yasadışı Organ Ticaretini Açığa Çıkardı

Çin’de, organ nakili ruhsatı bulunmayan bir ambulansta, siyasi mahkumlardan yasadışı ve zor kullanarak iç organların çıkarıldığı ortaya çıktı. Bu olay, uzun zamandır, Çin Devletinin yasa dışı organ ticaretine bulaştığı iddialarını güçlendirdi.

Geçen Nisan ayında, bir Çin eyaletinin yüksek mahkemesine gelen yasadışı organ kaçakçılığı dava haberi, Çin medyasında sansasyon yarattı.

19 Nisan 2021’de Çin haber portalları Tencent ve NetEase, bir doktorun hapis cezasına çarptırıldığı ve Anhui Eyaleti Yüksek Mahkemesine de, cezası ile ilgili itiraz ettiğini bildirdi. Bu Doktor, diğer 3 Çinli doktorla ile birlikte, geçen Temmuz ayında yasadışı organ nakli yapmaktan suçlu bulundu. Suçlu bulunan hekimlere, 12 ila 28 ay arasında hapis cezaları verildi.

Doktorlar, izinsiz bir şekilde, Li Peng’in ölümü gerçekleştikten sonra, onun karaciğerini ve iki böbreğini, yasadışı bir biçimde aldıkları gerekçesiyle suçlu bulundu. Mahkeme, Li’nin oğlu Shi Xianglin’in yetkililere, annesinin organ naklinin, Çin’deki resmi nakil veri tabanında  listelenmediğini bildirmesinin ardından harekete geçti.

Çin medyasında çıkan haberlere göre, Shi,  kuzeni olan Zijun’a, annesinin organları nakledildikten iki gün sonra kendisine 200,000 yuan ( yaklaşık 257.000 TL ) ödenmesinden sonra şüphelenmeye başladığını  söyledi. Çinli yetkililer, Çin’deki organ bağışçılarının organ bağışı için herhangi bir para almadığını belirtiyor.

Basında çıkan haberlere göre, parayı ödeyen kişinin, yasa dışı organ nakli işine adı karışan ve bundan dolayı 10 ay hapis cezasına çarptırılan, işadamı Huang Chaoyang tarafından ödendi.

Karara itiraz eden dört doktor, eylemlerinin devlet tarafından bilindiğini ve onaylandığını savunuyorlar. Onalar sadece hastane amirlerinin emirlerine uyduklarını söylüyorlar.

Bu dava devlet medyasında sansürsüz bir şekilde ele alındı. Ancak devletin yasa dışı organ nakli ve ticareti ile ilgili faaliyetlerine değinilmedi. Londra merkezli bir mahkemenin soruşturma raporuna göre, Çin’deki siyasi mahkumların büyük çoğunluğu yasa dışı organ nakli ve ticaretine maruz kalıyor.

Yasadışı Organ Nakli

Doğu Çin’in Anhui Eyaleti’nin, Huaiyuan İlçesinde 53 yaşındaki bir kadın olan Li Peng, 15 Şubat 2018’de Huaiyuan Devlet Hastanesinde öldü. Devlet medyasına göre, ölümünden dört gün önce üvey oğlunun ona balta ile saldırılması sonucu yaralandı ve bunun üzere, yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

12 Şubat 2018’de, yoğun bakımda bir gün geçirdikten sonra, durumunun kritik olduğu anlaşıldı ve her an için solunum yetmezliği ile karşı karşıya gelebileceğinden endişe ediliyordu. Başhekim yardımcısı ve hastanenin yoğun bakım ünitesi başkanı Yang, hasta Li ile geldiği dakikadan itibaren yakinen ilgilendi.

Yerel bir medya ajansını haberine göre Yang, Li’nin kocasını ve kızını gönüllü organ bağışı beyannamesi imzalamaya ikna etti ve buna karşılık, onlara  ödeme yapılacağına dair söz verildi.

Yang aileye 160,000 yuan ödeneceği  teklifinde bulundu. Li’nin yeğeni Shi Zijun, ondan ödemeyi 200.000 yuan’e yükseltmesini istedi. Medya ajansın haberine göre, Li’nin kocası ve kızı Li’nin ölümünden bir gün önce, yani 14 Şubat 2018’de beyannameyi imzaladılar.

Yang, ailenin onayını aldıktan sonra Nanjing Şehrindeki bir hastanede organ nakil konusunda uzman doktor olan Huang Xinli’yi aradı. Yerel basında çıkan haberlere göre Huang, Li’nin organlarının nakil için uygun olduğunu belirti.

Huang, Nanjing Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Nanjing Drum Tower Hastanesi’nin başhekimiydi. Huang daha önceleri, eyalet başkenti Nanjing’deki bir devlet hastanesi olan Jiangsu Halk Hastanesi’nde görevliydi.

Eyalet medyasına göre Huang, eskiden beraber çalıştığı Lu Shen ve başka bir doktor olan Wang Hailang’ı, Li’nin organ nakilini bir ambulansta gerçekleştirmek üzere bir araya getirdi. Lu, Jiangsu Halk Hastanesi’nde hepatobiliyer ve pankreas bölümünün baş hekimiydi. Wang ise, Anhui Eyaletindeki Huaibei Miners General Hospital’d ki bir stomatologdu.

Li’nin organları, ölümünden hemen sonra alındı. Ancak operasyon gerçekleştiğinde, ambulansın nereye park edildiği ve naklin nerde gerçekleştiği bilinmiyor.

Nakil Ruhsatı bulunmayan ambulans ise Yang’a aitti. Yang, diğer 4 meslektaşları ve iş adamı Huang Chaoyang ile birlikte suçlu bulundu ve 13 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Lu, yalnızca Li davasında, yasa dışı organ nakili yapmaktan hüküm yedi. Ancak diğer üç doktor, 2017 ve 2019 yılları arasında Huaiyuan ilçesinde 10 kişiye daha, yasadışı organ nakli yaptıkları gerekçesiyle suçlu bulundu.

Bu 10 kişi ile ilgili detaylar bilinmiyor. Ancak, Huang’ın baş cerrah olarak ameliyatlardaki rolü saptandı.

Lu, bir yıl hapse mahkum edildi. Huang iki yıl dört ay, Yang iki yıl iki ay ve Wang ise iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Devlet Tarafından Organize Edilen Yasa Dışı Organ Nakileri

Li’nin karaciğer ve böbrek naklini gerçekleştiren iki hastane, yani 302 Numaralı Halk Kurtuluş Ordusu Hastanesi ve Tianjin’deki Merkez Hastanesidir. Bu iki hastane, Falun Gong’u uygulayan mahkumlardan, yasa dışı bir biçimde gerçekleştirilen organ nakilleri nedeniyle ABD merkezli Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (WOIPFG) tarafından listelendi.

Halk Kurtuluş Ordusu hastanesi çok sayıda karaciğer nakli gerçekleştirdi. WOIPFG’ye göre, bu operasyonların sayısı Nisan 2005 ile Nisan 2010 arasında 310 idi. Mayıs 2010 ile Aralık 2012 arasında ise 146 civarındaydı. Falun Dafa olarak da bilinen, kişisel gelişim meditasyon uygulaması olan Falun Gong uygulayıcıları, 1999 yılından beri Çin rejimi tarafından zulüm görmektedir. Falun Dafa Bilgi Merkezine göre, milyonlarca uygulayıcı hapishanelere tıklıdı, zorla çalışma kamplara atıldı ve akıl hastanelerine ve diğer tesislere yollandı.

2000’li yılların başından itibaren, Çin Komünist rejimi Falun Gong uygulayıcılarını sistematik zulüm uyguladı ve onları öldürdüklerine dair bir çok korkunç haber gün yüzüne çıktı. O dönemde, Çin de resmi bir bağış düzeni yoktu, fakat birçok organ nakli gerçekleşiyordu. Nakil edilen bir çok organın, idam edilen vicdan mahkumlarından geldiği aşikar.

Olayları Gölgelemek

WOIPFG Başkanı Wang Zhiyuan, Epoch Times’ın Çince yayını ile yaptığı son röportajda, Li’nin davasının sansürlenmemiş olması ve Çin devlet medyasının bunu kapsamlı bir şekilde ele almasının önemli olduğunu söyledi.

Wang, ÇKP’nin bu davayı, Çin’de yasa dışı organ ticareti ve organ naklinin, belirli bireyler tarafından gerçekleştirildiğini ve rejimin bu konular ile bir bağlantısı veya herhangi bir ilgisinin olmadığı algısını yayarak, halka kendisi aklayan bir hikaye sunduğunu söyledi.

Çin’in, siyasi vicdan mahkumlarını organ temin etmek için kullandığı ve bunu geniş çapta yaptığı biliniyor. Devlet kurumları, Çin ordusu, polis birimleri ve jandarmanın yanı sıra bölgesel parti ve hükümet kurumlarının hepsinin bu işin içinde olduğu ve ancak bu kurumların işbirliği sayesinde, bu korkunç suçun, bu şekilde sistematik bir biçimde gerçekleşmesinin mümkün olduğu biliniyor.

Wang, doktorların aldığı cezaların oldukça hafif olduğunu söyledi. ÇKP, davayı propaganda amacıyla kullanmak istiyor. Doktorların muhtemelen, hastanelerinden gelen talimatlara göre hareket ettiği biliniyor. Bu yüzden parti bu konuyu fazla kurcalamak istemiyor.

Wang, son bulgulara dayanarak, Çin’nin bazı hastanelerinde hala, Falun Gong uygulayıcılarından, onlar hala hayattayken organ nakli yapılarak, organ elde edildiğini, söyledi.

Bu olayları göz önünde bulundurduğumuzda, dünyanın birçok ülkesinin, son zamanlarda, Çin Komünist Partisini ciddi insan hakları ihlalleri yaptığı nedeniyle, eleştiri dozunu arttırdığına ve birçok mahkeme kararı ile bu durumun tespit ve tescil edildiğine şaşmamak lazım. Dünya’nın birçok ülkesi Çin’i bu yaklaşımında dolayı kınamakta.

Haber: Frank Fang, The EpochTimes

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.