Çin’deki Corona Virüsü Salgını Örtbas Edilmeye Devam Ediliyor

Devam eden corona virüsü salgını her gün manşetlere çıkıyor.

New England Journal of Medicine’da yayınlanan 29 Ocak 2020 tarihli bir makalede, “Aralık 2019’un ortasından bu yana yakın temaslarda insandan insana bulaşma olduğuna dair kanıtlar var” diye belirtildi. (“Çin, Wuhan’daki Erken İletim Dinamikleri, Yeni Tip Corona Virüsü-Enfekte Pnömoni.”)

Makale, araştırmalarını yürütmek için hükümet fonu alan bir grup Çinli bilim adamı tarafından yazılmıştır. Bununla birlikte, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CCDC), 20 Ocak 2020’ye kadar hastalığın insandan insana bulaşabileceğini beyan etmedi.

Ayrıca, 1 Ocak’ta Wuhan polisi tarafından 8 hekim, artan salgın hakkında başkalarıyla konuştukları için cezalandırıldı. Bunlar arasında, Wuhan Merkez Hastanesi’nden Dr. Li Wenliang daha sonra enfekte oldu ve 6 Şubat 2020’de virüsten öldü.

Çin hükümetinin durumun ciddiyetini örtbas etmesi hastalığın çok uzağa ve hızlı bir şekilde yayılmasını sağladı, şimdi Çin’de ve 20’den fazla ülkede 37.000’den fazla insana bulaştı. 19 Ocak’ta Wuhan’da 40.000’den fazla insanın katıldığı büyük çaplı Yeni Yıl ziyafetinde, epidemiyologlar ve şehir yetkilileri katılımcılara ve gazetecilere yeni virüsün zar zor bulaştığını ve insanlar arasında yayılma olasılığının düşük olduğunu söylediler. Ancak ertesi gün, CCDC hastalığın insanlar arasında transfer edilebileceğini duyurdu ve şehri üç gün sonra kilit altına aldı.

Wuhan Şehrinde Bilgi Blokajı

Wuhan Belediye Başkanı Zhou Xianwang, virüsle ilgili kritik bilgileri engellediği için kamu kınaması altında, bilgileri yayınlamak için Pekin’deki Merkez Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri tarafından yetkilendirilmediğini açıkladı.

Ne yazık ki, bu durum Çinli yetkililer için nadir değildir. CCDC baş epidemiyoloğu Zeng Guang, Global Times’a yaptığı açıklamada ÇKP yetkililerinin siyaset, “sosyal istikrar”, ekonomi ve Çin Yeni Yılı ile ilgili konulara dayalı kararlar aldığını söyledi. Bilimsel uzmanların görüşleri sadece “karara katkıda bulunan faktörlerden biri”dir. Bu ÇKP’nin salgın kontrol stratejilerini açıklamaktadır. Yani siyaset en yüksek önceliğe sahiptir ve bunu istikrar ve ekonomi takip eder. Öte yandan, insan yaşamının bu faktörlere kıyasla çok az önemi olduğu görülmektedir.

Gecikmiş iletişim sonucunda virüs, şehirden şehre ve ülkeden ülkeye hızla yayıldı. 15 yıldır Harvard Üniversitesi’nde bir halk sağlığı araştırmacısı olan Eric Feigl-Ding, 25 Ocak 2020’de Twitter’da corona virüsü salgını hakkında “Termonükleer pandemik seviye kötü … Abartmıyorum” yorumunu yaptı.

Bazı Wuhan vatandaşları, gerçek vaka sayısının rapor edilen rakamlardan en az 10 kat daha fazla olduğunu tahmin ediyor. Teşhis kitleri yeni vakaların sayısını izlemek için kullanıldığından, teşhis kitlerinin dağılımı bildirilen vaka sayısını azaltmak için sıkı bir şekilde kısıtlanmıştır. Bir bölüm şefi enfekte olduğunu, ancak tedavi görmesine izin verilmediğini söyledi. “Toplum yönetimi bana her toplumdan sadece üç hastanın rapor edilmesine izin verildiğini söyledi” dedi. “Ek vakalar göz ardı ediliyor.”

Salgın Devam Ediyor

Wuhan sansür konusunda yalnız değildi. Merkezi hükümetin corona virüsü görev gücünden bir bildiriyle, 26 Ocak’ta sağlık personelinin evde veya başka yerlerde salgın hakkında yüz yüze, telefonla, kısa mesajla, WeChat, Weibo (mikroblog) veya e-posta ile konuşmasını yasaklayan bir politika yayınlandı. Buna yeni vakalar, tedavi, kontrol ve önleme dahildir. Bunu ihlal eden herkes üç ila yedi yıl hapse mahkum edilebilir.

Bu görev gücü 26 Ocak’ta kuruldu ve üyelerinin çoğu haber medyası kontrolü ve / veya “istikrar” dan sorumlu devlet kurumlarından geliyor. Bu, görev gücünün birincil işlevinin salgın kontrolünden çok bilgi sansürü olduğu anlamına gelir.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) geçmişine bakıldığında, corona virüsü gibi bu tür örtbas etmelerin oldukça yaygın olduğu görülebilir. Örneğin, yanlış bilgilendirme ve aldatma, 2003 şiddetli akut solunum sendromu (SARS) salgını, 2008 Sichuan depremi ve Falun Gong‘a yapılan zulüm sırasında yaygın olarak benimsenmiştir.

Kaynak: Minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.