Çin’deki Falun Gong Uygulayıcılarının Zor Durumunu Vurgulamak İçin New York’ta 2,000 Kişilik Yürüyüş Yapıldı

23 Nisan’da şehrin en büyük Çin Mahallesi’nde yürüyen New Yorklular için onların varlıklarını göz ardı etmek zordu.

Aslan dansçıları ve gök mavisi takım elbiseli bir bandonun öncülük ettiği 2000 kişilik geçit töreni, Queens’in Flushing semtinde düzenlendi. Altın püsküller, mavi yaldızlı bulutlar ve büyük nilüfer çiçekleri ile zengin bir şekilde dekore edilmiş bir şamandıra üzerinde, geleneksel kostümler giymiş erkekler ve kadınlar, cennetteki bir sarayı temsil etmesi amaçlanan altın kiremitli bir çatının altından gülümseyip el salladılar. Zaman zaman, geleneksel Çin perileri gibi giyinmiş kadınlar, yoldan geçenlere, küçük bir hasır sepetten origami lotus çiçeği sunuyorlardı.

Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2022’de New York’taki Flushing semtinde, Pekin’deki 25 Nisan barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için bir geçit törenine katıldılar. (Larry Dye/The Epoch Times)

Ancak neşeli renkler ve kutlama havası hikayenin sadece bir kısmını anlatıyordu. On yıldan fazla bir geçmişe sahip olan yıllık gelenek, Çin’in yakın tarihinde dini özgürlük arayan en büyük barışçıl direnişi anıyor.

Yaklaşık 23 yıl önce, 25 Nisan 1999’da, doğruluk, merhamet ve hoşgörünün üç ilkesine odaklanan bir meditasyon uygulaması olan 10.000 Falun Gong uygulayıcısı, Temyiz Ofisi tarafından Pekin’deki Çin komünist merkezinin yakınında, siyasi baskı olmaksızın inançlarını uygulama hakkı için temyizde bulunmak üzere toplandı.

Uygulayıcılar, üst düzey bir Çinli yetkiliden taleplerinin duyulduğuna dair güvence aldıktan sonra o akşam sessizce dağıldılar. Ancak olay, inançlarını hedef alan onlarca yıllık bir zulmün başlangıcı oldu.

Olaydan üç ay sonra, o zamanki Parti lideri Jiang Zemin, grubu ortadan kaldırmayı amaçlayan ülke çapında bir kampanya başlattı. Falun Dafa Bilgi Merkezi tarafından yapılan tahminlere göre, o zamandan beri milyonlarca insan işkence gördüğü, zorunlu çalışma ve organ toplama ile karşı karşıya kaldıkları çeşitli tesislerde gözaltına alındı.

Hâlâ Çin’deki komünist rejim tarafından hedef alınan grubun faaliyetleri – Flushing’deki 23 Nisan etkinliği gibi – Çin diasporasında Pekin’in suistimalleri hakkında farkındalık yaratmaya hizmet etti.

Seyirciler, 23 Nisan 2022’de, Flushing, N.Y.’de; Pekin’deki 25 Nisan’da 10.000 Falun Gong uygulayıcısının barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için düzenlenen bir geçit töreninde Falun Gong uygulayıcılarına katıldılar. (Chung I Ho/The Epoch Times

Geçit törenine ilk kez tanık olan Çinli bir gurbetçi olan April, uygulayıcılar tarafından sunulan Çin kültürünün geleneksel unsurlarının çok “hoşnut edici” olduğunu söyledi.

The Epoch Times’ın kardeş medya kuruluşu olan Çince NTD’ye “Bunu Çin’de görmenin bir yolu yok” dedi. “Çin’de hiç kimse düşüncelerini ifade etmeye cesaret edemiyor.” şeklinde konuştu.

Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2022’de Flushing, N.Y.’de Pekin’deki 25 Nisan barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için bir geçit törenine katıldılar. (Larry Dye/The Epoch Times)

Geçit törenini izleyen ve kendisini Susan olarak tanımlayan bir başka Çinli göçmen, zulmün, rejimin “Çin’in düşmanı” olduğunu gösteren birçok korkunç suistimalden biri olduğunu söyledi.

NTD’ye “Bir toplumdan bazı insanların ayağa kalkıp, iyi olma özgürlüğü için savaşmaya istekli olmaları, bu ne takdire şayan bir şey? Ancak böyle bir girişim bastırıldı.” şeklinde konuştu.

Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2022’de Flushing, N.Y.’de Pekin’de 10.000 Falun Gong uygulayıcısının 25 Nisan barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için bir geçit törenine katıldılar. (Larry Dye/The Epoch Times)

Zulmün, insanların iyi olma isteklerini bastırdığını ve tüm Çin’in bunun sonuçlarına katlandığını söyledi.

“Bugünün Şanghay’ına bakın, yemek yeme özgürlüğü bile neredeyse bitti” dedi ve rejimin finans merkezindeki pek çok kişiyi yiyecek, malzeme ve tıbbi bakım elde etmek için mücadele etmeye zorlayan acımasız kilitlenmesine atıfta bulundu.

Özgürlük, baştan savunmazsanız, artan bir hızla parçalanacak bir şeydir. Sonunda sadece yemek yemeye değil, nefes almaya bile hakkınız olmayacak.”

Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2022’de Flushing, N.Y.’de; Pekin’de 10.000 Falun Gong uygulayıcısının 25 Nisan barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için bir geçit törenine katıldılar. (Larry Dye/The Epoch Times)
Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2022’de Flushing, N.Y.’de; Pekin’de 10.000 Falun Gong uygulayıcısının 25 Nisan barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için bir geçit törenine katıldılar. (Larry Dye/The Epoch Times)
Falun Gong uygulayıcıları, 23 Nisan 2022’de Flushing, N.Y.’de; Pekin’de 10.000 Falun Gong uygulayıcısının 25 Nisan barışçıl çağrısının 23. yıldönümünü anmak için bir geçit törenine katıldılar. (Larry Dye/The Epoch Times)

Haber: Eva Fu
Çeviri: Şendağ Gökçe

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.