Çindeki Falun Gong zulmünü kınayan küçük ama etkin bir oluşum: CIPFG

CIPFG Çin’deki şiddetli insan hakları ihlallerinin bitmesi için elinden geldiğince uğraşıyor OLIVIER LABAN-MATTEIGetty Images

CIPFG nin açılımı Çin’deki Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonu. Bu küçük oluşum bugüne kadar Çindeki insan hakları ihlallerinin bitmesi için birçok organizasyon düzenledi. Bunlardan birisi de ‘‘İnsan Hakları Meşalesi Turu’’ idi. CIPFG’nin yaptığı organizasyonlarda sadece Falun Gong uygulayıcılarının Çin’deki kötü durumu değil, aynı zamanda Tibet halkının durumu, Uygur Türklerine yapılan eziyetler ve tüm etnik gruplara karşı yapılan baskılar da gündeme getiriliyor ve buna derhal bir son verilmesi isteniyor. CIPFG sözcüleri yaptıkları açıklamada bütün bu olaylar devam ettiği sürece mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar.

2007 Mayıs ayında 300 politikacı, doktor ve avukattan oluşan CIPFG, eğer ÇKP 8 Ağustos (2008 Olimpiyat Oyunlarının başlamasından bir yıl öncesi) tarihine kadar hapsedilen bütün Falun Gong uygulayıcılarının serbest bırakılması taleplerine tatmin edici bir yanıt vermezse, CIPFG olarak dünyaya 2008 Pekin Olimpiyat Oyunlarını boykot etme çağrısında bulunacağını duyurmuştu. ÇKP bu talebe herhangi bir yanıt vermemiş hatta tutumunu daha da kötüleştirmişti. Bunun üzerine 9 Ağustos tarihinde CIPFG Olimpiyat Oyunlarını boykot etmek için İnsan Hakları Meşalesini başlatmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.