Çin`in Zorla Organ Alımı Görüntüleri Sosyal Medyada

Twitter`da yayınlanan zorla organ alımı videosundan ekran görüntüsü

Çin’dekı yasadışı organ ticareti bir Uygur Türk’ünden zorla organ alımı görüntüleri Twitter`da viral olunca tekrar ifşa oldu.  Doğu Türkistan’daki bir hastanede çekildiği düşünülen görüntülerde polis memurları bir Uygur Türk’ünü zorla zapt etmeye çalışıyor ve daha sonra bir doktor elinde bir neşter ile gelerek Uygur Türk’ünün mide bölümünü açmak için bölgeyi kestiği görülüyor. Bu sırada Uygur Türkünün acı içerisindeki bağırışları duyuluyor.  Daha sonra Uygur Türk’ünün hareketsiz bedeni ve Çinli polislerin ve zorla organ alımını gerçekleştiren doktorun ellerinde organ taşımak için kullanılan bir kutu ile odadan çıktıkları görülüyor. Ayrıca bu korkunç olay gerçekleştirilirken başka bir polisin muhtemelen sıradaki kurbanı yerlerde sürüklediği görülüyor.

Çin `de Zorla Organ alımı ile ilgili kanıtlar

Çin`deki zorla organ alımının gündeme gelmesi ilk önce 2006 yılında Sujıatun Hapishanesi’nde yaşananların ifşa olması ile başladı.  Bu insanlık dişi uygulamaya karşı durmak için dünyanın çeşitli yerlerindeki doktorların bir araya gelerek kurduğu Zorla Organ Alımına Karşı Doktorlar (DAFOH) örgütüne göre Çin’de zorla organ toplama uygulaması 1984 yılında Çin’de idam mahkûmlarından organ toplanmasına izin veren bir yasanın yürürlüğe girmesiyle başladı. Halk, bu uygulamadan ilk kez 2001 yılında Dr. Wang Guoqi’nin ABD Kongresi’ndeki ifadesinin ardından haberdar oldu. Dünya çapında, idam mahkumlarından organ alınması etik olmadığı gerekçesiyle yasaklandı.

2006 yılında, önce tanıkların ifadeleri ve ardından Kanada Asya-Pasifik Sekreteri David Kilgour ve Ihsan Hakları Avukatı David Matas`ın hazırladığı Kanlı Hasat raporu, yaşayan düşünce mahkumlarından, çoğunlukla tutuklu Falun Gong uygulayıcılarından organların alındığını ve organ ticaretinde kullandığını iddia etti. Veriler, organ tedarikinin “talep üzerine” yapıldığını, çünkü organların kabul edilebilir bir onay alınmadan toplandığını ve bu süreçte donörlerin öldürüldüğünü gösteriyor.

Kilgour ve Matas`ın raporu ardından Doğu Türkistan’ın Sincan Bölgesi’nde bir cerrah olarak çalışmış Enver Tohti`nin de yaptığı açıklamalar tüm dünyada ;ok etkisi yarattı. Londra`da sürgünde yasarken TRT World`un Inner View programına da konuk olan Tohti kendisine yaptırılan korkunç zorla organ alımı işlemini detayları ile anlattı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.