Çin’deki Zulümden Son 10 Ayda 101 Falun Gong Uygulayıcısı Öldü

Falun Gong uygulayıcıları, 16 Temmuz 2021’de Washington Anıtı’nda Çin’deki 22 yıllık zulmün kurbanlarını anmak için mum ışığında nöbet tutuyorlar. (Samira Bouaou/The Epoch Times).

Çin’deki zulüm kampanyasını belgeleyen ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui.org’a göre Çin Komünist Partisi (ÇKP), son 10 ayda 101 Falun Gong uygulayıcısına ölene kadar zulmetti.

Ölüm vakaları 24 ildeki 54 şehre dağılmış durumda. Vakaların çoğu kuzeydoğu Çin’in Liaoning, Heilongjiang ve Jilin eyaletlerinde yoğunlaşıyor. Minghui’ye göre, rapor edilen ölüm vakalarının bir kısmı polis karakollarında, gözaltı merkezlerinde ve hapishanelerde meydana geldi.

Ayrıca toplam ölüm sayısının en az 75’i, ölümlerinden önce işkence, zorla çalıştırma ve bilinmeyen uyuşturucu madde enjeksiyonuna maruz bırakıldı.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, doğruluk, merhamet ve hoşgörüden oluşan üç temel öğretiyi esas alan, yavaş hareketlerden oluşan beş egzersiz içeren manevi bir uygulamadır. 1992’de halka açık olarak öğretilmeye başladıktan sonra, 1999’da Çin’deki uygulayıcı sayısı 70 milyon ile 100 milyon arasına kadar çıktı. Ardından Çin rejimi uygulamanın bu kadar geniş kitlelere yayılmasını kendisine bir tehdit olarak gördü ve onu ortadan kaldırmak için ülke çapında bir zulüm kampanyası başlattı.

Zulüm Kurbanları

22 Aralık 2020’de Gansu Eyaletinin kuzeybatı Lanzhou şehrinden polis memurları, bir Falun Gong uygulayıcısının dairesinin ön kapısını testere ile kesti. Polis felçli ve yaşlı bir kadın olan Ren Canru’nun bilgisayarı ve yazıcısı da dahil olmak üzere bütün malına el koydu. Ren’e bakan hemşireyi de tutukladılar.

Minghui’nin bildirdiğine göre, baskından sonra Ren’in hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı hızla bozulmaya başladı.

Yaşlı kadın 27 Temmuz 2021’de düştükten sonra komaya girdi. Bir hafta sonra 85 yaşında, Lanzhou Genel Hastanesi yoğun bakım ünitesinde öldü.

Ren’in aynı zamanda Falun Gong’un takipçileri olan kocası 10 yıl ve oğlu da 20 yıl önce vefat etmişti.

Başka bir uygulayıcı, bir kadın hapishanesinde iki aydan daha kısa bir süre tutulduktan sonra vefat etti. 55 yaşındaki Fu Guihua, Jilin Üniversitesine Bağlı 1 Nolu Hastaneye nakledildikten sonra, 25 Temmuz’da öldü.

Acil müdahale Fu’yu kurtaramayınca, ailesi onu son bir kez görmek için izin istedi. Talep günler sonra, fotoğraf çekilmemesi şartıyla kabul edildi.

Fu’nun bazı akrabaları hâlâ inançları nedeniyle hapiste tutuluyor.

Başka bir uygulayıcı 18 Haziran’da Shandong Eyaletinin Dongrulai köyündeki kendi arazisinde tutuklandı. Minghui’ye göre ertesi gün yetkililer Sun Pijin’in ailesine, onun gözaltındayken öldüğünü bildirdiler.

Dini baskı kurmak için görevli, resmi bir kurum olan yerel 610 ofisinden yetkililer Sun’ın ailesine, bir çatıdan atlayarak öldüğünü söylediler. Ancak başlangıçta ailenin Sun’ın cesedini görmesine izin verilmedi.

Sonunda onu gördüklerinde, vücudu deforme olmuştu. Gözlerinden biri yoktu ve hem göğsü hem de kafatasının yarısı çökmüştü.

Yetkililer ve polis daha sonra aileyi diğer Falun Gong uygulayıcılarıyla temasa geçmemeleri, dava açmamaları veya haberleri başkalarıyla paylaşmamaları konusunda tehdit etti. Bir hafta sonra, 26 Haziran’da yetkililer, aileyi cesedi yakmaya ve davayı kapatmaya zorladı.


Yazan: Frank Yue, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.