Çin’den ABD’ye Misilleme

Fotoğraf; The Epoch Times / Song Bilong

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nı onaylaması üzerine Pekin Yönetimi, Amerikan askeri gemilerinin şehre yanaşmasını yasaklayacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’ta protestocuları destekleyen yasayı onaylaması üzerine Çin’den misilleme geldi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Çunying, ABD’nin Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nın Hong Kong’un iç işlerine ciddi biçimde müdahale ettiğini söyledi.

Hua, imzalanan yasaya misilleme olarak ABD donanma gemileri ve uçaklarının Hong Kong’a resmi ziyaretlerini askıya alacaklarını ve Hong Kon’taki protestolarda ‘kötü performans’ sergileyen sivil toplum kuruluşları Ulusal Demokrasi Vakfı, Ulusal Demokratik Estitü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve diğerlerine yaptırım uygulanacağını belirtti.

İmzalanan Hong Kong Yasası

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin her iki kanadından geçen Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nı imzaladığını duyurmuştu.

Düzenlenen yasa, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Hong Kong’un dünya finans merkezi olarak statüsünü güçlendiren ABD ile ayrıcalıklı ticaret hakkını kazanmak için yeterli özerkliğe sahip olduğunu, yılda en az bir kez gözden geçirerek onaylamasını gerektiriyor.

Öte yandan yasa, insan hakları ihlallerine karşılık yaptırıma dair tehdit içeriyor.

Bunun üzerine Çin kanadında Dışişleri’nin yaptığı açıklamada Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng’in ABD’nin Çin Büyükelçisini çağırarak ABD’nin derhal Çin’in iç işlerine karışmayı bırakmasını ve ikili ilişkilere zarar vermekten kaçınmasını söyledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.