Çin’in 5 Bin Yıllık Geleneği; Falun Dafa, Eskişehir’de Sergiyle Tanıtıldı

 

Çin’de 5 bin yıllık tarihe sahip olan Falun Dafa meditasyonu, Eskişehir’de açılan bir sergi ile vatandaşlara tanıtıldı.

Çin kökenli bir uygulama olanFalun Dafa, dünya çapında yapılan bir meditasyon türü. Temeline; doğruluk, merhamet ve hoşgörü anlayışlarını koyan, ve bu hayat görüşünü de çeşitli egzersizler ile destekleyen uygulama, vatandaşlar tarafından merakla incelendi.

Falun Dafa meditasyonun, dünya çapında 120 derneğinin bulunduğunu, bunlardan birinin de Türkiye’de olduğunu aktaran Falun Dafa uygulayıcısı Ozan Buğdaycı; “Eskişehir’e bizim ikinci gelişimiz. Daha önce başka bir sergi için daha gelmiştik. Bu sefer fotoğraf sergisi için geldik. Bu sergi, hem Falun Dafa’nın güzelliğini anlatan, hem de Falun Dafa uygulayıcılarına Çin’de 1999’dan bu yana yapılan zulmü anlatmak adına, insanları durumun her yönüyle anlatmak için, fotoğraflarla bunu ifşa eden bir sergi.” şeklinde konuştu.

“2 saat süren bir egzersizi var”

Serginin ilk günden itibaren merakla izlendiğini ve gördükleri ilgi karşısında çok mutlu olduklarını söyleyen bir diğer Falun Dafa uygulayıcısı Semra Şener; “Falun dafa, bir xiu-lian (şiuliyen) metodudur. Xiulian, Çince’de zihin ve beden anlamına gelir. Olağanüstü bir uygulamadır. Uygulaması çok basittir. 5 yaşından itibaren herkes yapabilir. Tamamen gönüllü bir uygulamadır. Zihinsel açıdan kendimizi geliştirmemiz için, Zhuan Falun kitabını okuyoruz. Falun Dafa’nın ne olduğunu bilerek, ana bilincimizi geliştiriyoruz. Bedensel açıdan da 5 takım egzersizi var. 4 tanesi ayakta yapılıyor, 1 tanesi oturarak meditasyon olarak yapılıyor. Toplam 2 saat süren bir egzersizi var. Çok basit uygulaması ama etkileri olağanüstü.” ifadelerini kullandı.

“5 bin yıllık yöntem”

Serginin oluşturulmasında önemli rol oynayan bir diğer Falun Dafa uygulayıcısı Atifet Gezek de, gördükleri ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Falun Dafa’nın tanıtılmasını arzuladıklarını belirten Gezek, şunları kaydetti:

“Falun Dafa, Çin’de 5 bin yıllık olan, bilim dalı olan bir yöntem. Falun Dafanın en önemli özelliği, yüksek seviyedeki meditasyon sistemi. Vücutta düzenli olarak yapılınca, dönen yüzlerce enerji mekanizması oluşuyor. Bunu Eskişehir’de tanıtma imkanı bulduk. Bunun için çok mutluyuz.”

Sergiden çeşitli fotoğarflar:

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.