Çin’in Nanjing Şehrinde Apartmanda Çıkan Yangında En Az 15 Kişi Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: Pixabay-12019

Yetkililere göre yangın, elektrikli bisikletlerin yerleştirildiği birinci katta başladı, ancak nedeni hala bilinmiyor

Yerel yetkililer, Çin’in doğusundaki Nanjing kentindeki bir konut binasında çıkan yangında en az 15 kişinin öldüğünü ve 44 kişinin yaralandığını söyledi.Yetkililer, olayla ilgili soruşturmanın ilk sonuçlarının yangının binanın elektrikli bisikletlerin konulduğu giriş katında çıktığına işaret ettiğini açıkladı.
Yerel yönetimden yapılan açıklamaya göre, Yuhuatay merkez ilçesindeki çok katlı konut kompleksinde cuma sabahı sabah yangın çıktı. Yangında 15 kişi hayatını kaybetti, 44 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin sağlık durumunun kritik olduğu belirtildi.

Sosyal medyada yer alan videolarda, alt kattan çıkan alevlerin binanın cephesini sararak üst katlara yükseldiği görüldü. İtfaiye ekipleri 25 araçla yangına müdahale ederken, söndürme ve kurtarma çalışmaları 8 saate yakın sürdü.


Çin’de son aylarda çok sayıda ölümcül yangın yaşandı ve bu durum, geçen ay Başkan Xi Jinping’in “derinlemesine düşünme” ve “sık sık meydana gelen güvenlik kazalarını engellemek” için daha fazla çaba gösterilmesi yönündeki çağrılarına yol açtı.

Ocak ayında, Xinyu şehir merkezindeki bir mağazada çıkan yangın sonrasında onlarca kişi hayatını karbetmişti; devlet haber ajansı Xinhua, yangının mağazanın bodrum katındaki işçiler tarafından ateş kullanılmasından kaynaklandığını bildirdi. Yangın, Çin’in orta kesimindeki Henan eyaletindeki bir okulda akşam geç saatlerde çıkan yangında yurtta uyuyan 13 çocuğun hayatını kaybetmesinden birkaç gün sonra meydana geldi.
Yerel basında çıkan haberlerde, yangının elektrikli ısıtma cihazından kaynaklandığı ileri sürüldü. Kasım ayında, Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaletindeki bir kömür şirketinin ofisinde çıkan yangın sonrasında 26 kişi ölmüş ve onlarca kişi hastaneye kaldırılmıştı .


Bir ay önce, ülkenin kuzeybatısındaki bir barbekü restoranında meydana gelen patlamada 31 kişi ölmüştü ve resmi olarak işyeri güvenliğini artırmaya yönelik ülke çapında bir kampanya yapılacağına dair söz verilmişti.

Nisan ayında Pekin’de çıkan bir hastane yangınında 29 kişi ölmüş ve hayatta kalan çaresiz kişiler kaçmak için pencerelerden atlamak zorunda kalmıştı. (TG)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.