Çin’in Uygur Türkleri’nin ve Falun Dafa Uygulayıcılarının Organlarını Topladığı BM İnsan Hakları Konseyi’ne Anlatıldı

Bağımsız Çin Mahkemesi (China Tribunal) avukatları, BM İnsan Hakları Konseyi’ne, Çin devletinin dini ve etnik azınlıklarının organlarını toplayıp sattığını anlattı.

24 Eylül tarihinde Cenevre’deki ABD İnsan Hakları Konseyi’ne konuşan Londra merkezli avukat Hamid Sabi, cebri organ toplama iddialarını soruşturan bağımsız Çin Mahkemesi’nin bulgularını sundu.

Avukat Sabi, haziranda yayımlanan Mahkeme’nin nihai raporunda, “Falun Gong ve Uygur (azınlıklarına) karşı işlenen insanlık suçlarının makul şüphenin ötesinde kanıtlandığının” tespiti ile Çin’in “cezai davranışını” ele almak için, BM üyesi devletlerin harekete geçmesinin “yasal bir zorunluluk” olduğunu söyleyerek araştırma yapmaya çağrıda bulundu.

Mahkeme üyeleri kesin oybirliğiyle, Çin’in 20 yıldır zihin ve beden gelişimi için uygulanan Falun Dafa uygulayıcılarının organlarını aldığını ve bu durumun hala devam ettiğini söyledi.

Çin Mahkemesine özel danışmanlık yapan Sabi, “Vicdan mahkumlarından zorla organ toplama… Çin genelinde yıllarca önemli ölçüde işlendi ve bugün hala devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Organ hasatının çoğunlukla Falun Gong uygulayıcılarından “yüz binlerce kurban”ı içerdiğini söyleyerek, Uygur Müslümanlarının da hedef alındığını belirtti.

Mahkemeye göre organ naklinin ortalama Çin’e yıllık 1 milyar dolar (yaklaşık 5 milyar 680 milyon TL) gelir sağladığı tahmin ediliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.