“Çin’in Vicdanı”- İnsan Hakları Avukatı “Gao Zhisheng”- İçin Tekrardan Karanlık Hapis Cezası

 

Avukat Gao’nun kızı Tayvan’da babasının kitabını tanıtıyor. (SAM YEH /Getty Images)

“Çin’in vicdanı” olarak da adlandırılan Gao Zhisheng, ortadan kayboldu. Kaçmış olduğuyla ilgili spekülasyonlar var, fakat bunların hiçbiri teyid edilmedi.

İnsan hakları avukatı Gao Zhisheng üç aydır kayıp. Çin Komünist Partisi (ÇKP) onun “güvende” olduğunu söylüyor, ancak Gao’nun nerede tutulduğunu açıklamıyor. Kaçtığıyla ilgili söylentiler, şimdiye kadar teyit edilemedi. Gao Zhisheng, Çin’deki en ünlü insan hakları avukatı konumundadır.

Shaanxi Eyaletindeki Radio Free Asia (Özgür Asya Radyosu) tarafından hazırlanan bir rapora göre Gao, karanlık bir hücrede tutuluyor. Radio Free Asia’nın yayınladığı bir kayıtta, Gao’nun tutsaklık koşulları hakkında söyledikleri duyuluyor.

Bir insan hakları savunucusu olan Ai Ming, radyo istasyonuna ne zaman kaydedildiği belli olmayan bir ses kaydı gönderdi. Bu kayıtta Gao, “Shaya Hapishanesi’ndeki koşullar fena sayılmaz” ve “orada bulunduğum dönemde bazen hücreyi terk edebiliyordum,” diye ifade ettiği duyuluyor.

Karanlık Hücre – Dış Dünya ile temas kesinlikle yasak

Gao, tamamen karanlık bir hücrede tutulduğunu ve güneş ışığı girmemesi için pencerelerin karartıldığını ifade etti. Gao, bunun sanki “sonsuz karanlıkta” tutsak olmak gibi bir his olduğunu söyledi.

Radio Free Asia’ya konuşan Ai Ming, “Şu anda gizli bir yerde tutuluyor, bu nedenle dış dünya ile teması kesilmiş durumda ve hiçbir tıbbi tedavi imkanına da sahip değil” dedi.


Gao’nun kızı Grace Geng, 2016’da Hong Kong’da babası için bir kampanya yürütürken (Fotoğraf: ANTHONY WALLACE / Getty Images)

“Gözaltı şartları ve kendisinin durumu hakkında endişeliyiz. Daha önceden de olduğu gibi, tekrardan işkenceye maruz kalacağından korkuyoruz. Tıbbi tedavi vermemek yavaş bir işkence biçimidir … ve biz [gözaltında] ölebileceğini düşünüyoruz,” diye ekledi Ai Ming.

Ai Ming, Gao’nun bazı hastalıkları olduğunu söyledi. “Örneğin, bütün dişleri dökülmüş, bu yüzden sadece sıvı şeyler içebiliyor.” dedi.

Çin’in en ünlü insan hakları avukatı 

Gao Zhisheng, komünist rejimin hedefi haline gelmeden önce, Çin’in en ünlü avukatlarından biri olarak kabul ediliyordu. O, Çin yasalarını kendi kendine öğrendi ve 2001 yılında Adalet Bakanlığı’ndan bir ödül aldı.

Zamanla hassas ve siyasi davaların da avukatlığını üstelendi. Özelikle zulüm gören Falun Gong uygulayıcılarının davalarını almaya başladığı andan itibaren, kendisi de zulüm ve işkence görerek hedef haline geldi.

Tayvan’da bir kitap fuarında, karton ızgaraların arkasında gerçek boyutta Gao Zhisheng canlandırması (Fotoğraf: SAM YEH / Getty Images)

Gao’nun ilk sivil itaatsizlik eylemi Komünist Parti’den istifa etmesi olmuştu. Kendisi bu istifayı hayatındaki en mutlu gün olarak nitelendiriyordu.

Gao’nun lisansı elinden alındı ve avukatlık bürosu kapatıldı. Fakat buna rağmen o, Falun Gong uygulayıcıları için mücadele etmeye devam etti.

Kendisi defalarca kaçırıldı, ortadan kayboldu ve işkence gördü. Eşi ve iki çocuğu Çin’den kaçmadan önce polis gözetimi altında yaşıyorlardı.

 

Gao, 2014 yılındaki mahkumiyet dönemi hakkında konuşuyor.

“Komünist Parti tarafından işkence gördüğünü söylemeyi kes, yoksa sana unutamayacağın bir ders veririz.” 

Gao bu sözlerle, 2007 yılında, 2 ay gizli bir yerde, hücrede tutulduğunu ve tehdit edildiğini ifade etti.

“Haklısın, biz Falun Gong’a zulüm ediyoruz. Her şey yolunda. Onlara uyguladığımız işkenceleri sana da uygulayacağız.”

İnsan hakları avukatı, Komünist Parti’nin liderlerine Falun Gong uygulayıcılarının maruz kaldığı işkencelerle alakalı bir çok mektup gönderdi ve bu zulmün durması için çağrıda bulundu. Gao Zhisheng, Falun Gong zulmü ile alakalı birçok kitap da yazmıştır.

 

Renate Lilge-Stodieck / Matthew Robertson / aw21. , The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.