Çin’in Xinyang Hapishanesinde Yaşananlar: İstismar ve Zorla Çalıştırma

Çin’in Henan Eyaletindeki Xinyang Hapishanesi. (Xing Jian’ın izniyle)

Xinyang Hapishanesi, Çin’in Henan Eyaletindeki “en kötü” hapishane olarak tanımlanıyor. Bir insan hakları aktivisti, hapishanede çeşitli istismarlara hem maruz kalan hem de tanıklık eden eski bir mahkum olan babasının hikayesini The Epoch Times ile paylaştı.

Xing Jian, Henan’lı bir insan hakları aktivisti ve şu anda Yeni Zelanda’da yaşıyor. Babası Xing Wangli, ona Xinyang Hapishanesinde istismarın yaygın olduğunu söyledi.

Xing Jian, “Babam hapisten çıktığında yaşlı bir adama benziyordu. Orası tam bir cehennem,” dedi.

Xing Wangli, Xinyang Hapishanesinden serbest bırakıldıktan sonra, oğlu Xing Jian’a hapishanede yaşadığı ve tanık olduğu istismarları anlattı. Bu fotoğrafta, telefon ekranının sağ üst köşesinde Xing Jian ile birlikte Xing Wangli’yi göstermektedir. (Xing Jian’ın izniyle)

Xing Wangli şikayet dilekçesi sahibi ve Henan’ın yerlisidir. Şubat 2018’de, tedavi için Pekin’de bir hastaneye gittikten sonra, Çin’deki muhalifleri tutuklamak için sıklıkla kullanılan anlaşılmaz bir suçlama olan “tartışmaları körüklemek ve sorun çıkarmak” suçundan iki yıl üç ay hapse mahkum edildi. Pekin’e giden şikayet dilekçesi sahipleri (çeşitli nedenlerle) genellikle tutuklanır ve yetkililer tarafından gözaltına alınır. Xinyang Hapishanesinde bir yıldan fazla kaldı. Bu yıl 26 Mayıs’ta serbest bırakıldı.

Xing Jian, Xinyang Hapishanesindeki mahkumların köle muamelesi gördüğünü ve günde on saatten fazla çalışmaya zorlandıklarını söyledi. Hapishane gardiyanları sık sık onları döverek ağır yaralanmalara neden oluyor. Davacılara (dilekçe sahiplerine) işkence ediliyor ve aileleriyle ve dış dünyayla iletişim kurmaları yasaklanıyor. Aynı hapishanede mahkum olan yozlaşmış yerel Çin Komünist Partisi (ÇKP) görevlileri ise servetleri ve bağlantıları nedeniyle özel muamele görüyor ve ayrıcalıklardan yararlanıyor.

Eski ÇKP Yetkilileri Hapishanede Özel Muamele Görüyor

Xing Jian, Xinyang Hapishanesinin Henan Eyaletindeki en kötü hapishane olduğunu söyledi. Mahkumlar bir gün bile dinlenmeden haftanın yedi günü, günde on üç saat çalışmaya zorlanıyor.

Xinyang Hapishanesi aynı zamanda “1 Mayıs Çiftliği” olarak da bilinir (1 Mayıs Çin dahil sosyalist / komünist ülkelerde kutlanan İşçi Bayramıdır). Çin’in hapishane sisteminde bir söz vardır: “1 Mayıs Çiftliğinde bir gün geçirmek yerine, ömür boyu hapis yatmayı tercih ederim.” Xing, oradaki mahkumların ağır işçilik yaptığını ifşa etti. Verilen görevleri tamamlayamayanlar, diğer mahkumlar tarafından tutulurken hapishane gardiyanları tarafından meşin bir sopayla dövülür. Yerel savcılık bir teftiş yaptığında, hapishane bir gösteri sahneye koyar ve müfettişlere mahkumların yalnızca sekiz saat çalıştıkları yalanını söylerler. Mahkumlara istismarlar konusunda sessiz kalmaları için baskı yapılır, aksi takdirde cezalandırılırlar.

Çin’in hapishane ekonomisi, ücretsiz ve/veya çok ucuz işgücü ile destekleyerek, on yıllardır Çin rejimi için büyük bir iş yapıyor. Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan verilere göre, “Ülke çapında cezaevi işletmelerinin toplam üretim değeri 1984’de 2,77 milyar yuan iken, 2001 yılında, 11,72 milyar yuan’a, sabit varlıklar ise, dört kattan fazla artışla; 3.4 milyar yuan’dan 11.6 milyar yuan’a yükseldi. “

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü’nün (WOIPFG) 2019 raporuna göre, Çin’in 30 ili, şehri ve bölgesinde, devlete ait en az 681 hapishane köle işçi işletmesi var.

ÇKP pandemiyi avantaja dönüştürdü, etkisini kullandı ve hapishanedeki mahkumları köle gibi çalıştırarak emeğinden yararlanan Çinli şirketler aracılığıyla maskeler üreterek ve onları dünyanın geri kalanına ihraç ederek büyük karlar elde etti.

Çin’in hapishane sistemi uzun süredir uluslararası toplum tarafından eleştiriliyor. ABD milletvekilleri, Çin hapishanelerindeki köle işçiliği ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundular. Çin hapishanelerinde ve toplama kamplarında zorla çalıştıran mahkumların emeğini kullanan şirketler için birtakım yasaklar getirilmesini önerdiler. Trump yönetimi, 2019’dan itibaren bu tür ürünlere ve şirketlere kısıtlamalar getirdi.

Ortalama düzey mahkumlar, Xinyang Hapishanesinde köle gibi çalışmaya zorlanıyor ve çoğunlukla açlıktan ölüyorlar – et gibi nitelikli gıdalarla beslenemiyorlar. Bunun tam tersine, yolsuzluk nedeniyle hapse atılan eski yerel resmi görevliler gibi bağlantıları olan mahkumlar, iyi besleniyor ve diğer ayrıcalıklardan yararlanıyorlar. Hapishane gardiyanlarına rüşvet vererek herhangi bir iş yapmaktan kaçınabiliyorlar. Bazıları herhangi bir iş yapmalarını gerektirmeyen bir “görev tanımı” için hapishaneye yılda 12.000 yuan (1.762 $) ödüyorlar. Örneğin, eğitim bölgesindeki mahkumlar görevleri için aldıkları bilgisayarı oyun oynamak için kullanmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Xing Jian, hapishanede özel muamele gören Henan’lı iki eski memuru örnek gösterdi: Zhumadian şehrinin Zhengyang ilçesinin eski başkanı Li Xinzhong ve Sanmenxia Belediyesi ÇKP Komitesi sekreteri Lian Ziheng.

Anakara Çin medyasında çıkan haberlere göre Li Zhongxin, Henan’ın eski müdür yardımcısıydı. Şubat 2016’da, Kentsel-Kırsal Entegrasyon Pilot Bölgesi Zhumadian’ın Parti Çalışma Komitesi sekreteri olarak müdür yardımcısı düzeyinde görev yaptı. Li, 2018’de görevden alındı ve aynı yıl 22 Ekim’de rüşvet aldığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Xing Jian ve babasına göre, görevden alınan bu memurlar hapishanede hiçbir iş yapmıyorlar ve cezaları hızla düşürülüyor. Hapishane gardiyanları onlara iyi davranıyor ve aileleri onlara yiyecek, sigara ve alkol gönderebiliyor. Diğer mahkumlara herhangi bir telefon görüşmesi yapma hakkı verilmezken bunlar arama yapmak için gardiyanların telefonlarını kullanabiliyorlar.

Şikayet Dilekçesi Olanlar Cezaevinde Tacize Uğradı

Xing Jian, Xinyang Hapishanesindeki mahkumiyeti sırasında Xing Wangli’nin birçok mahkumun dövüldüğüne ve ağır şekilde yaralandığına tanık olduğunu öğrendi. Bir mahkum gözleri kör olana kadar dövüldü ve bir diğerinin de kolu kırıldı.

Uzun süreli mahkumiyeti olan ve şikayet dilekçesi sahibi Sun Yiliang adlı bir mahkum, hapishanede sürekli dövüldü. Xing Wangli’ye uğradığı taciz yüzünden ölmek istediğini söyledi. Xing Wangli, yardım etmesi için yalvararak, Sun adına müdüre bir mektup yazdı. Hapishane Sun’ı tehdit ederek karşılık verdi. Xing Jian, babasının ondan Sun’ın durumu hakkında da dış dünyaya bilgi vermesini istediğini söyledi.

Ding Jun adlı başka bir şikayet dilekçesi sahibi de hapishanede sürekli dövüldü ve işkence gördü.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) bir gazisi olan Chen Youhong da istismara uğradı. Çin sosyal medyasında yayılan bir “durum raporuna” göre Chen, hırsızlıkla suçlandı ve 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 13 Ağustos 2016’da Xinyang Hapishanesinde mahkumken, Run Haihong adlı bir gardiyan tarafından dövüldü ve sakat kaldı. Bir ziyaret sırasında  aile üyeleri Chen’in kolunu kaldıramadığını fark etti. Ailesi, Chen’in tedavi görmesi için birçok kez dilekçe verdi, ancak istekleri hapishane tarafından göz ardı edildi.

Xing Wangli, polis tarafından dövüldükten sonra ciddi şekilde yaralandı. 2016’da Shanxi Eyaleti, Xi ilçesindeki Xixian Gözaltı Merkezinde hizmet ederken, keskin olmayan bir aletle dövüldü ve kafatası kırıldı – 20 günden fazla komada kaldı. Xing, yarasına rağmen çalışmak zorunda bırakıldı.

Xing Wangli, Xinyang Hapishanesinde iken, ailesiyle ve dış dünya ile bağlantısı yoktu. Bir keresinde, hapishaneden tahliye edilmek üzere olan ve Xing’in memleketinden bir mahkum arkadaşı aracılığıyla ailesine bir mesaj göndermesine izin verildi. Xing Mayıs ayında hapisten çıkmadan önce, soyadı Wu olan bir gardiyan ona tokat attı, sonra lobide ayakta durmasını söyleyip  uzun bir süre öyle bekletti ve ona bütün gün boyunca sadece bir tane buharda pişmiş çörek verdi.

Henan polisi Xing Wangli’nin evine baskın yaptığında 30.000 yuan (4.400 $’dan fazla) nakit, bir masaüstü bilgisayar, bir dizüstü bilgisayar ve iki dijital kamera aldı. Ancak Xing hapisten çıktıktan sonra eşyaları iade edilmedi.

Xing Jian, üç kez cezalandırılmasına rağmen babasının herhangi bir suçu olmadığına inanıyor. Suçlamalara karşı itirazda bulundular ancak yetkililerden bir yanıt alamadılar.

Xing Jian, Henan’daki yetkililerin yozlaştığını ve birbirlerini koruduklarını belirtti. Davacıları ve muhalifleri bastırmak için çeteleri kullanıyorlar ve mali kazanç için suçlularla işbirliği yapıyorlar.

Xing Jian,  “suçlularla savaşmak ve kötülüğü ortadan kaldırmak” resmi sloganlarının tamamen sahte olduğunu söyledi. Gerçek suçlular serbestler – ÇKP yetkilileri, savcılık ve kolluk kuvvetleri en büyük suç çetesidir.

Li Xin’an bu rapora katkıda bulundu. 

Yazan: Alex Wu, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.