Çin’li sanatçı Ai Weiwei’nin destekçileri, Çin Konsolosluklarında Oturma Eylemi Yapmayı Planlıyor

Çinli sanatçı Ai Weiwei (Johannes Simon/Getty Images)

Çin rejimi tarafından tutuklanan ve alıkonan sanatçı Ai Weiwei’nin destekçileri, tüm dünyadaki Çin konsoloslukları ve elçiliklerinde  17 Nisan’da bir araya gelecekler.

Facebook’ta oluşturulan hayran sayfası “Ai Weiwei için 1001 Sandalye”den alınan bilgiye göre, barışçıl bir şekilde Çin konsolsoluklarında oturularak Ai Weiwei desteklenecek.

Cretive Times Sanat Grubu tafarından organize edilen etkinliğin isminin esin kaynağı, sanatçı Ai’nin 2007’de yaptığı “Peri masalı: 1001 Qing Hanedanlığı Tahta Sandalyeler”den esinlenilmiş.

Ai, Çin rejimine olan muhalefetiyle ve insan hakları istismarına karşı durmasıyla biliniyor.

The Epoch Times raporuna göre, 3 Nisan’da Pekin Havaalanında tutuklanıp alıkonulmuştu, ayrıca stüdyosuna zorla girilerek asistanları da tutuklanmıştı. Şu anda ise nerede olduğu hala bilinmiyor. Daha önce de tutuklanan Ai’nin başka bir stüdyosu ise buldozerle ezilerek yok edilmişti.

Yakın geçmişte, Falun Gong uygulayıcılarının maruz kaldığı gibi yasadışı tıbbi eylem kurbanlarını savunan Çinli aktivist avukat Gao Zhisheng’in de nerede olduğu şu anda hala bilinmiyor. Ailesi ise ülkeyi terkederek Amerika’ya sığınmış durumda. Gao, 2005’te Çin Komunist Partisi’nden ayrılarak, Amerika’ya Pekin Olimpiyatları’nı boykot etmek amacıyla mektup göndermişti. Zhisheng, Aralık 2006’da piyasaya çıkan “Çin’in Umudu/Chinas Hoffnung” adlı eserinden dolayı 3 yıl hapis cezasına çarptırılmış, 5 yıllık şartlı salıverme üzerine serbest bırakılmıştı. Fakat yaklaşık bir yıldır Gao Zhisheng ortadan kaybolmuş durumda.

Orjinal ingilizce metin

 

 

 

Yoruma kapalı.