Çipras Seçimi Kaybetti

Yunanistan’da erken genel seçimi kaybeden SYRIZA lideri Aleksis Çipras, basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçlarını değerlendirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın seçim sonuçlarına dair açıkladığı ilk rakamlara göre, liderliğini Kiryakos Miçotakis’in yaptığı ND, yüzde 39.6 oy almayı başardı.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ise yüzde 31.6’da kaldı.

Çipras, düzenlediği basın toplantısında, “Miçotakis’i arayarak kendisini zaferinden dolayı tebrik ettim. Halkın iradesine saygı göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Yarın başbakanlık koltuğunu rakibine teslim edeceğini belirten Çipras, “Yarın devir teslim töreninde demokrasilerde olması gerektiği gibi Miçotakis’i karşılayacağım.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, “Umarım Yeni Demokrasi (ND) geri dönüşünü intikam için bir fırsata çevirmez. SYRIZA ana muhalefet olarak bunu durdurmak için her zaman hazır bulunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirten Çipras,  “Ülke o zaman çok zor bir durumdaydı. İflasın eşiğine gelmiş, kasası boşalmış, halkın çoğunluğu fakirlikle boğuşuyordu. Şimdi hazinede 37 milyar avroyla, tarihin en düşük faiz oranlarıyla, uluslararası alanda saygın bir ülke teslim ediyoruz.” dedi.

“Ana muhalefet olarak, çalışanların haklarını ve çıkarlarını korumak için burada olacağımızdan Yunan halkı emin olsun istiyorum. Sorumlu ve aktif bir muhalefet yapacağız. Daha tecrübeli olarak geri dönmek için kendimizi hazırlayacağız.” sözlerine yer verdi.

51 yaşındaki siyasetçi Miçotakis’in bugün yemin ederek başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.