ÇKP Kadroları Zorla Aşılama Kampanyalarından Mazaret Göstererek Kaçıyor

Coronaya karşı Çin devleti zorla halka aşılama uyguluyor, fakat ÇKP kadroları mazeret üreterek aşı olmaktan kaçınıyor.

Çinli vatandaşlar, Çin’in COVID-19 aşılarının güvenliği konusunda endişeli. Çinin geliştirdiği aşılar üzerinde yeterince araştırılma yapılmadığı biliniyor ve hükümet aşı konusunda yeterince şeffaf değil. Geçmişte, birçok aşı skandalları, sayısız Çinlinin ölümüne, sakatlığına veya şekil bozukluğuna neden olmuştu. Bu tür hadiseler hafızalarda hala canlılığını koruyor. Buna rağmen, Çin komünist rejimi aşıyı zorla dayatıyor ve aşılama tüm hızıyla uygulanıyor.

Pekin’in agresif aşı politikası devam ederken, Liaoning Eyaletinden düzinelerce yetkilinin,

Çin’in COVID-19 aşısını yaptırmaktan kaçınmak için çeşitli bahanelere sığınarak aşı olmaktan

kaçındıkları göze çarpıyor. Bu, Epoch Times tarafından incelenen belgelerden açıkça görülmektedir.

Eyaletin merkezindeki Xintai şehrinde, 66 görevliden sadece üçü aşı yaptırdı, iki kişi ise aşı için kayıt listesinde eklendi. Bu da, ÇKP memurlarının aşı olanların oranının yüzde % 10’un  altında olduğunu gösteriyor.

Bölgenin aşılama çabalarını özetleyen 29 Mart tarihli bir tabloya göre, ÇKP’ye bağlı

elli hükümet ve adli kurum yetkilisi, alerji, hamilelik, ameliyat veya soğuk algınlığı gibi nedenler göstermek suretiyle aşı olmadı.

Aşı olmama trendi, kendisini Tai’an Mesleki Eğitim Merkezi’nde de gösterdi. Bu

Oldukça büyük teknik mesleki eğitim merkezinde, personelin üçte biri alerjik olduklarını söyledi. Diğerleri  ise, mevsimsel gribi yeni atlattıklarını öne sürerek, aşı olmaktan kaçındılar.

İşbirliği Yapmayanlar Kara Listeye Ekleniyor

Çin’in son aşılama kampanyasında görüldüğü üzere, az sayıda ÇKP memuru bu kampanyaya iştirak etiler. Çin Hükümeti ise aslında “Onların iyi bir örnek oluşturmasını” istemişti. Bu da aslında, Çin halkının genel olarak aşıya karşı tutumunu gösteren bir tablo.

Rejim, Çin’de üretilmiş olan Çin aşıları ile övünüyor ve bu aşıyı yurt dışında da tanıtıyor. Çin, 69 ülkeye karşılıksız aşı gönderdi ve Çin genelinde Mart ayının sonuna doğru, 100 milyon Çinliye aşı uyguladı.

Ülkenin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi müdürü Gao Fu, geçtiğimiz günlerde devlet medyasına, ülke nüfusunun yüzde 70 ila 80’ini aşılamayı hedeflediklerini ve böylece sürü bağışıklığı elde edebileceklerini vurguladı.

Ancak, bu aşı rekorunu elde etmek için, ülke çapındaki komünist parti kadrolarının

harekete geçmesi gerekti. Çinli yetkililer, Mart ayı başlarında kapı kapı dolaşan memurlar

vasıtasıyla, Pekin’in başkenti olan Chaoyang bölgesindeki COVID-19 Aşılama Programını hayata geçirdiler ve işbirliği yapmayı ret eden bazı sakinler ise  kara listeye alınmakla tehdit edildi.

Zhao soyadlı yerel bir sakin, Mart ayında The Epoch Times’a yerel yönetimin, kapı kapı aşı duyurusu  dağıttığını söyledi. Bu duyuruda, aşının gönüllü olduğu vurgulanmıştı. Bay Zhao, “Biz aşı olmayacağız, bunun ücretsiz olmazı bizi ilgilendirmiyor. Çünkü aşı olduğumuz takdirde, oluşabilecek yan etkilerden çekiniyoruz.” dedi.

Aşılar Konusunda Şeffaflık Yok

Aşı kampanyası sürer iken, birçok kişi aşının kalitesiyle ilgili soru işaretlerine sahip. Rejimin dağıtmak için acele ettiği Çin aşıları hakkında çok az şey biliniyor. Önde gelen aşı üreticisi olan devlete ait Sinopharm, virüsün korumaya karşı etkisini ve süresini görmek için denizaşırı denemelerin üçüncü aşamasını gerçekleştirme planlarını 28 Mart’ta açıkladı.

Hong Kong’da yetkililer, aşının ölümlerinin doğrudan nedeni olmadığını vurgulamalarına rağmen, Sinovac aşıları sonucunda en az on iki insan öldüğü saptandı. 31 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü, aşının yüzde 50’nin üzerinde etkili olduğunu onaylamasına rağmen, Çinli şirketlerin hiçbiri klinik verilerini yayınlamadı.

Li soyadlı bir Çin vatandaşı ve sakini, Epoch Times’ın bir yan kuruluşu olan Çince  NTD’ye “Bu aşı hakkında hiçbir şey bilmiyoruz” dedi. Li, üçüncü aşamadan hiçbir çalışma verisi bulunmadığını ve antikorların üretilip üretilemeyeceğine, enfeksiyon riski veya başkalarına bulaşma olasılığı olup olmadığına dair hiçbir bilgi ve veri bulunmadığına dikkat çekti. “En güzeli, bağışıklığımızı artırmak için, evde birkaç kase tavuk çorbası içmek olacaktır. Sizce de iyi bir fikir değil mi?” dedi.

Tehditler Savruluyor

 Halkın şüpheciliğinin ortasında rejim baskıyı artırdı. Güney Hainan Eyaletinde, Wancheng adlı bir kasaba, bölge sakinlerine aşı sertifikası olmadan otobüse binemeyeceklerini veya restoran ve süpermarketlere giremeyeceklerini bildirdi.

Çin’in sosyal medyasında viral olan bir açıklamada, “Aşı olmamak, çocuklarınızın eğitimini, işini, askere girişini ve gelecekteki barınma durumunu etkileyecektir.” dendi. Yetkililer daha sonra tepkilerin ardından özür diledi ve duyuruyu geri çekti.

Hainan eyaletindeki bir şehir olan Wancheng’de, 31 Mart’ta yayınlanan bir duyuru, insanları aşılamayı reddetmeleri halinde ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarıyor.
(Weibo üzerinden ekran görüntüsü)

Hainan Eyaletinden gelen yukarıdaki bildirimin içeriği şu şekildedir:

“Tüm vatandaşlar mümkün olduğunca aktif bir şekilde aşılanmalıdır. Aşı yaptırmayanlar şu zorluklarla karşılaşabilirler:

  • Toplu taşıma kullanmanıza izin verilmez.
  • Süpermarketlere ve otellere girmenize izin verilmez.
  • Size restoranlarda ve otellerde servis yapılmayacaktır.
  • Bulunduğunuz il ve ilçelerde kara listeye alınacak ve artık hükümetin herhangi bir ayrıcalıklı muamelesinden faydalanamayacaksınız
  • Çocuklarınız olumsuz şekilde etkilenebilir, onlar gelecekte okulda, işte, orduya katılmada veya örneğin bir ev inşa etme başvurusunda zorluk yaşayabilirler.”

Bulunduğunuz il ve ilçelerde kara listeye alınacak ve artık hükümetin herhangi bir ayrıcalıklı muamelesinden faydalanamayacaksınız.

Çocuklarınız olumsuz şekilde etkilenebilir, onlar gelecekte okulda, işte, orduya katılmada veya örneğin bir ev inşa etme başvurusunda zorluk yaşayabilirler.”

Çin’in merkezi Wuhan şehrinde ikamet eden Bay Wu, kısa bir süre önce, yerel mahalle komitesinden ve işyerinden belirli bir tarihte aşı olmasını istenilen bir metin mesajı aldı.

The Epoch Times gazetesine verdiği son röportajda, hem kendisi hem de bir hükümet yetkilisi olan babasının, bunun gereksiz olduğunu düşündüklerini söyledi ve önceki Çin aşıları ile ilgili geçmişte ki sorunlara deyindi.

Bay Wu aşının güvenilirliği ile ilgili şunları söyledi: “Çin aşılarının güvenliği, kalitesi ve etkisi çok düşük. Geçmişte yapılan aşılamalar sonucu, birçok çocukta zihinsel sorunlar meydana geldi ve hatta bazıları kalıcı olarak engelli haline geldiler. Onlar aşıların kalitesinin iyi olmadığını biliyorlardı, ancak yine de bir milyardan fazla Çinliyi zorla aşı yaptılar.”Bay Wu, “ÇKP’nin insanların hayatları ile resmen “dalga geçiyor” ve bunu görmek bizi korkutuyor.” dedi.

Çin Komünist Partisi, insanların aşılara ilgisizliği konusunda oldukça endişeli görünüyor. Pek çok insan partiyi destekliyor ve Amerika’dan nefret ediyor gibi görünüyor. Fakat Bay Wu, bu kişilerin aşıları yurt içinde almaları istendiği takdirde, bu kişilerin u dönüşü yapacağını vurguluyor.

Haber: The Epoch Times Almanya

Çeviri: Evren Durmaz

The Epoch Times ABD’den faydalanılmıştır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.