ÇKP Parti Kongresi Öncesi Bir Skandal: Tenis Yıldızı Üst Düzey Politikacıyı Cinsel Taciz İle Suçluyor

NTD News

Çin’deki cinsel taciz iddiası, büyük bir yankı uyandırdı ve bir skandala dönüştü. Çinli bir tenis yıldızı, önemli ve eski üst düzey bir Komünist Parti üyesini cinsel taciz ile suçluyor.

Çin’in internet kullanıcıları; Komünist Parti yetkilileri nadiren cinsel istismar ile suçlandığı için, bu durum karşısında şok olmuş durumdalar.

Bu iddiaları dile getiren, Çin’in en büyük spor yıldızlarından biri olan Peng Shuai. 2014 yılında, dünya çapında bayanlar tenis çiftlerinde ilk sıraya yükselerek 1 numara haline gelmişti.

Suçlanan ÇKP yetkilisi, Çin’in en güçlü adamlarından biriydi – o eski Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli’den başkası değildi.

2012’den 2017’ye kadar Zhang, ÇKP’nin güç merkezi olan Polit Büro Daimi Komitesinin yedi üyesinden biriydi.

2 Kasım’da Weibo’da yayınlanan bir gönderide Peng Shuai, yaklaşık üç yıl önce Zhang Gaoli’yi ona saldırmakla suçladı. Bu cinsel tacizden sonra, ikisinin, Zhang’ın eşinin de rızasıyla, üç yıllık bir ilişkisi olmuş.

Peng 35 yaşında, Zhang ise neredeyse ondan 40 yaş büyük.

Peng, saldırıya dair herhangi bir kanıt saklamadığını, sadece “gerçek deneyimlerini” sakladığını yazdı. “Senin gibi güçlü biri, Başbakan Yardımcısı Zhang… Korkmadığını söylemiştin ama bir yumurtanın taşa çarpması, ya da bir güvenin alev alev yanması gibi olsa bile, senin hakkındaki gerçeği söyleyeceğim.”

Bu durum karşısında, Pekin’in internet sansürü duruma hızla müdahale etti. Peng’in Weibo paylaşımı 20 dakika içinde kaldırıldı. İnternet kullanıcıları, artık hesaplarındaki eski gönderilere yorum yapamıyor.

NTD News

Bu durum karşısında Çin medyası sessiz ve Çin’in en büyük arama motorunda Çarşamba günü yapılan internet araması herhangi bir sonuç vermedi.

Bir “Bloomberg” muhabiri, düzenlediği basın toplantısında, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne sansür iddialarını sordu: “Suçlama ve daha sonra bu konudaki tartışma internette sansürlendi. İddialar veya sansür hakkında herhangi bir yorumunuz var mı? Teşekkür ederim.”

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ise :”Bunu duymadım. Bu sorunun dış politika ile ilgisi yok, sıradaki soru”, yorumunda bulunarak, konuyu geçiştirdi.

Kanada’dan Çinli uzman Sheng Xue şu yorumu yaptı: Peng Shuai’nin skandalı kamuoyuna açıklamak için şu zaman dilimini seçmesi tesadüf değil. “Komünist Parti elitleri arasındaki siyasi güç mücadelesinde gözü olduğunu düşünüyorum. Bu onlar için bir fırsat”

Sheng’e göre, Peng Shuai’nin suçlamayı şimdi yapması daha güvenli. Zhang, mevcut parti lideri Xi Jinping’e rakip olan eski Kominist Parti lideri Jiang Zemin’in siyasi fraksiyonuna mensup. Cinsel saldırı suçlaması, Xi fraksiyonunun karşıt fraksiyona karşı harekete geçmesi için yararlı olacaktır.

NTD News

Bu zaman dilimi önemli, çünkü tüm Komünist Parti elitleri, 8 Kasım’dan itibaren Pekin’de büyük bir siyasi toplantı için bir araya gelecekler.


Tarihi sürçte, Çin Komünist Partisi liderleri, bu gibi büyük ve önemli toplantıları, kendi güçlerini pekiştirmek için kullanmışlardı.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.