Çocuğunuzla Alışverişe Gitmeden Önce Konuşuyor musunuz ?

Fotoğraf:Semra Şener
Fotoğraf:Semra Şener

Çocukla yerinde ve zamanında yeteri kadar konuşmak  bir önlemdir.

Örneğin evden dışarı çıkacaksınız ve alış veriş için bir mağaza ya da bir markete gideceksiniz. Orada  çocuğunuzun  istemediğiniz  davranışlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız evden çıkmadan önce çocuğunuzla konuşmalısınız.  Alışverişe giderken giyilecek kıyafetlerden tutun da mağazada ses tonuna kadar  her şeyi konuşmak gerekir.

Kış günü annesinin ayakkabılarını ya da ince  çoraplarını giymek isteyen kız çocukları  ,babasının kravatını , kemerini takmak için tutturan oğlan çocuklarının sayısı hiç de az değildir.

Her şey çok cazip bir şekilde insanlara sunuluyor. Bu renkli ve cazip dünyaya kendini fazlaca kaptırmamak için ihtiyaç ve isteklerimizi ayırt etmeyi öğrenmek gerekir. İstediğimiz şeyler her zaman ihtiyacımız olmayabilir. Dolayısıyla gereksiz yere para harcayıp asıl ihtiyacımız olan şeyleri alamayabiliriz.

Çocuklar belli bir mizaca sahip doğsalar da sosyal davranışlar öğrenmeyi gerektirir. Çocuğun ilk ve en önemli öğretmeni ailesidir. O nedenle  çocuğa öğretilecek her davranış onu bir çok tehlikeden koruyacaktır.  Çocuklar, davranışların sonucunu bilirlerse daha çabuk uyum sağlarlar.

Ebeveynler alışverişe gitmeden önce çocuklarına neler anlatmalılar:

Öncelikle  çocuğunuzun alışveriş sırasında uyması gereken davranışları anlatın ,eğer bunlara uymayı kabul ederse onu yanınızda götürebileceğinizi ona söyleyin,

Evden çıkmadan  önce  bir alışveriş listesi yapın, listeyi yaparken çocuğunuz  da yanınızda olsun ,

İhtiyaçlarınızı önem sırasına göre sıralayın, bunu nasıl yaptığınızı çocuğunuza anlatın,

Çocuğunuzun istediği  bir şey varsa  onu da listeye ekleyin,  eğer birden fazla şey istiyorsa hepsini aynı anda listeye eklemeyin, diğerlerini daha sonraki listeye ekleyebilirsiniz,

Alış veriş için kalabalık olması muhtemel saatleri tercih etmeyin ,

Alışverişe gitmeden önce karnınızı doyurun,

Alışveriş süresini fazla uzatmayın,

Mağazada geçirdiğiniz süreyi çocuğunuz için bir öğrenme deneyimine döndürebilirsiniz, aldığınız ürünleri neye göre seçtiğinizi çocuğunuza anlatın.

Eğer çocuğunuzun istediği şeyi evde kendiniz yapabilecekseniz malzemelerini alın , evde  onunla birlikte yapın.  Paketlenmiş her şeyde koruyucu katkı maddeleri var,

Dışarıda , kalabalık  yerlerde yüksek sesle konuşup başkalarını rahatsız etmenin ayıp bir davranış olduğunu bu nedenle  bağırarak konuşmaması gerektiğini anlatın.

Markette raflardaki ürünleri düşürmeden dolaşmasına dikkat etmesini  söyleyin,

Eğer yanlışlıkla birisine çarpacak olursa özür dilemesi gerektiğini öğretin ,

Mağazadaki eşyalara dalıp annesinin yanından ayrılmamasını söyleyin ,

Listenin dışına çıkmamaya çalışın,  bu içinizde bulunduğunuz ortamda cazip gelen şeylere karşı kendinizi kontrol etmenizi sağlayacak ve çocuğunuza da örnek olacaktır.

Çocuklar, sözler  kadar davranışları da örnek alırlar .  Bu  nedenle ebeveynlerin  davranışlarında tutarlı olmaları çok önemlidir.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.