Çocuk Bayramı’nı Bu Yıl Soğuk Havalar Etkiledi

(Getty Images/AFP/ ADEM ALTAN)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ı tüm yurtta coşkulu törenlerle kutlandı. Geçen yıllara göre yurt genelinde mevsim normallerinin altında ve yağışlı bir havanın olması törenler sırasında özellikle miniklere zor anlar yaşattı.

İzmit İsmetpaşa Stadı’ndaki kutlamalar sırasında, konuşmalar uzayınca, gösterilere katılan çocuklar soğuktan titreyerek sıranın  kendilerine gelmesini beklediler. Stattaki izleyiciler gösterileri mont, kaşkol ve berelerle izlerken, minikler şort, mini etek ve elbiselerle soğukta tir tir titrediler. Bazı anne ve babaların çocuklarının yanına gelip çocuklarını sarıp ısıtmaya çalıştıkları gözlendi.

Her 23 Nisan’ın değişmez görüntülerinden biri de başbakan veya bakanların koltuğuna oturtulan ve bir günlüğüne o makamın sembolik olarak sahibi olan mutlu ve özgüvenli çocukların görüntüleri. Fakat bu sefer Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun makamına oturan Elvankent Hasan Şükran Saruhan İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi İnci Çetin (11),konuşmasına Bakan Çubukçu’ya  teşekkür ederek başladı ve YGS’deki şifre iddiasından en çok öğrenciler etkilenmiştir. Öncelikle onların ikna olması gerekmektedir. Bir de önlerinde LYS var. O yüzden kaldırılmamalı ama sisteme olan güvenleri ve motivasyonları tam olarak sağlanmalıdır” dedi. İnci Çetin gazetecilerin sorularını yanıtlarken de eğitimdeki en büyük sorunlardan birisinin kalabalık sınıflar olduğu ve sınıf mevcutlarının en fazla 20-25 kişi olması gerektiğini de söyledi. Ne diyelim bakan olacak çocuk şimdiden kendini belli ediyor.

TBMM’nin Genel Kurulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel gündemle toplandı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in çağrısıyla olağanüstü toplanan Genel Kurul 23. dönemin son bileşiminde yaklaşık 1.5 saat çalıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yerini almasıyla birleşimi açan Şahin, İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yaptı. Daha sonra sırasıyla AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile DSP adına İstanbul Milletvekili Hasan Macit konuştu. TBMM’’de temsil edilen BDP ve TP adına konuşma yapılmadı.

Yoruma kapalı.