Çocuklarımıza Vereceğimiz En İyi Eğitim Nedir ?

 

Fotoğraf . Semra Şener
Fotoğraf: Semra Şener, Epoch Times

Almanya’da Hitler zamanında  en iyi kimyagerler,  insanları en hızlı ve kolay şekilde öldürecek gazları imal ettiler.  En iyi mimarlar en iyi gaz odalarını hapishaneleri  inşaa ettiler.  En iyi mühendisler  en iyi silahları ürettiler .  Hepsi mesleklerinde en iyiydi. Ancak bunu kötü yönde kullandılar. Bunun gibi mesleklerini, akıllarını, yeteneklerini  kötü yönde kullanan insanların sayısı hiç de az değildir.

Çocukluk yaşlarının önemi  herkesçe bilinmektedir.  Bu yaşlarda verilecek eğitim hayatın tümüne yayılacaktır.  Neler yapmalı:

En önemli görev ailelere düşmektedir.  Çocuğu en iyi ailesi tanır. Bir çok davranış okulda öğretilmez. Öğretilemez.  Bir öğretmen kendisine  verilen müfredatı  uygulamakla yükümlüdür. Daha fazlasını yapamaz.  Onca çocuğu bir anda tanıması , her birine çözüm bulması çok zordur.  Sınıfta bağırıp çağıran, yerine oturmayan, saygısızca davranan çocuğa bu davranışların doğrusunu  öğretmek ailenin işidir. Öğretmen elbetteki sınıf kurallarını hatırlatır ancak asıl iş aileye düşmektedir.  Aileler çoğunlukla kendilerinin sorumlu olması gereken davranışları da öğretmenden beklemektedirler.  Bu kolaya kaçma, sorumluluk almama durumu onlara ilerde daha büyük sorunlar olarak geri döner.

Bir anne baba ne kadar cahil olursa olsun iyi ve kötüyü ayırt edebilir. Başkalarına zarar verecek her şey kötüdür.  Şiddetin her türlüsü, vurmak, kırmak, yüksek sesle konuşmak, başkalarına ait olanı izinsiz almak, kıskançlık, kötü sözlerle karşıdakinin kalbini kırmak  gibi davranışların doğru olmadığı  okulda öğretilmez. Böyle durumlarla karşılaşıldığında öğretmenler elbetteki  çocuklara uyarıda bulunur. Ancak bu konudaki asıl eğitim ailede verilir.

Öğretmen aileye çocuğuyla ilgili bir konuda uyarıda bulunuyorsa ailede alarm zilleri çalmalı, bunun neden kaynaklanabileceği  hemen araştırılmalıdır. Sorunların %90’ı ailede çözümlenmektedir.

Hayatta öğrenilecek bilgilerin sınırı yok.  Ancak ne öğrenirlerse öğrensinler, bunu iyi yönde kullanmazlarsa hiçbir işe yaramayacaktır.

Çocuklarımıza verilecek en iyi eğitim düzgün bir ahlak eğitimi olmalıdır. Bütün aileler cinsiyet farkı gözetmeden çocuklarına ahlak eğitimi vermelidirler. Çocuk, arkadaşının oyuncağını izin almadan almaması gerektiğini evinde öğrenecek, okulda uygulayacaktır.

En başında yanlış öğrenilen davranışları sonradan düzeltmek zordur.  O nedenle çocuklara küçük yaşlardan itibaren renkleri sayıları öğretmeden önce insanlara, hayvanlara kısaca tüm canlılara saygılı olmayı öğretmek gerekir.  Aileler ancak bu şekilde çocuklarını, ilerde bırakabilecekleri dünyayı kendi elleriyle hazırlamış olacaklardır.

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.