Çocuklarınızın Süt Dişlerini Atmayın, İşte Nedeni

Çocukken dişiniz düştüğünde yaşadığınız garip heyecanı hatırlıyor musunuz? Bir yandan, dişiniz yerinden çıktığı ve kan gördüğünüz için üzüldünüz. Aynı zamanda belki de anneniz, dişinizi yastığınızın altına koyarsanız heyecan verici bir şey olacağını söyledi. Şanslıysanız, ertesi sabah, diş gitmiş ve sihirli bir şekilde bir miktar para ortaya çıkmıştı.

Diş perisinden biraz beklemesini isteyin! (Canlandırma – Pixabay | Mojpe)

Dişle ilgili yapılan araştırmalarda, diş perisinin sürprizi kadar heyecan verici bir bulguya ulaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre çocuğunuzun bebeklik dişlerini atmak yerine saklamak için oldukça iyi nedenler var. Öyle görünüyor ki bu minik dişler çocuklarınızın sonraki yaşlarında çok işe yarayabilir!

2000’li yıllardan bu yana, kök hücrelerin tedavi amaçlı potansiyel ajanlar olarak yarattığı harikalar hakkındaki bilimsel ve tıbbi keşifler, haberlere manşet olmuştur. Kök hücrelerin bu kadar ilgi çekmesinin nedeni, vücutta zarar görmüş hücrelerin yerini alabilecek türde hücrelere dönüşmek gibi eşsiz bir kapasiteye sahip olmalarıdır. Bunun da ötesinde bilim insanlarınca, sonsuz defa bölünebilme kabiliyetine sahip oldukları düşünülüyor.

Mayo Clinic tıp merkezinin bildirdiğine göre, kök hücre tedavileri, kanserden ve kan ile ilgili hastalıklardan mustarip hastalara yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Kök hücreler geleneksel olarak IVF (tüp bebek) tedavilerinden kaynaklanan kullanılmayan embriyolardan alınırken, son zamanlarda doğum sırasında göbek kordonundan alınan kandan da kök hücre elde edilebilmektedir.

Bu kan daha sonra ileride kullanılmak üzere “kan deposuna atılabilir”. Böylece kök hücreler, çocuğun bir gün ihtiyaç duyabileceği tedaviler için güvenle saklanabilir. Ya anne babalar, doğumda böyle bir seçeneğimiz olduğunu bilmiyorduk derlerse? Kök hücrelerin inanılmaz iyileştirici gücünü kullanmak için çok mu geç olur?

Neyse ki kök hücreleri yakalamak, çocuklarınızın süt dişlerini toplamak kadar basit olabilir. Etrafta dolaşırken, spor yaparken veya oyun oynarken birçok çocuk dişlerine zarar verecek şekilde yaralanabilir. Science Daily’ye göre, yaralanmanın yapısına bağlı olarak, “kan beslemesi kesilerek veya kök gelişimi engellenerek temelde bir ‘ölü’ diş ortaya çıkabilir”.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den bir grup dişhekimi bir araştırma ekibinde bir araya gelerek, süt dişlerinden alınan diş kök hücrelerinin zarar görmüş ana dişlerin tedavisinde ne kadar etkili olabileceğini araştırdı. Sonuçlar inanılmazdı. Pennsylvania Üniversitesi’nden Profesör Songtao Shi Science Daily’ye “Bu tedavi sonucu hastalar tekrar dişlerinde his duyabiliyor […] eskisi gibi yaşayan dişlere sahip oluyorlar” dedi.

Dr. Shi süt dişlerinde kök hücrelerin var olduğunu kendi evinde, tam olarak kızının dişlerinde keşfetti! Bugün süt dişlerindeki kök hücrelerinin gücünün, dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardım edebilecek “sıradan bir tedavi yöntemi” haline geleceği konusunda iyimser. “Benim için sonuçlar çok heyecan verici” dedi.

Diş hekiminiz süt dişlerini doğru bir şekilde toplamanıza yardımcı olabilir. (Canlandırma – Pixabay | jarmoluk)

Fakat çocuğunuzun süt dişlerindeki kök hücreleri etkili bir şekilde nasıl elde edebilirsiniz? Önemli olan şey, çürümeden ve düşmeden önce (kan ile beslenirken) onları yakalamaktır. Birçok şirket, çocuklarının mucizevi hücrelerini boşa gitmeden toplayabilmeleri için ebeveynlere yardımcı olan “koleksiyon kitleri” sunmaktadır. Düşen dişleri koleksiyon kutusuna koysak da, yine de diş perisinin uyurken ziyarete gelmeyeceğini kim söyleyebilir.

Bu küçük adam dişlerinin ne kadar işe yarayabileceğini biliyor mu? (Canlandırma – Pixabay | LuidmilaKot)

Yazan: Robert Jay Watson, Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.