Columbia Üniversitesi Filistin Yanlısı İki Öğrenci Grubunu Uzaklaştırdı

Columbia Üniversitesi, izinsiz bir etkinlikte ‘tehdit edici söylemlerde bulunan ve gözdağı veren’ öğrenci grupları karşısında güvenlik endişelerini dile getirdi.

Columbia Üniversitesi Kütüphanesi. (Fotoğraf: Oltion Kola, Pixabay)

Columbia Üniversitesi, iki öğrenci grubunun faaliyetlerini askıya aldı. Öğrenci grupları Gazze’deki İsrail-Hamas çatışması için ateşkes çağrısı yapan kampüs protestoları düzenlemişti. Üniversite, grupların konuyla ilgili kuralları tekrar tekrar ihlal etmesini gerekçe gösterdi.

Gerald Rosberg, Columbia Üniversitesinin rektör yardımcısı ve aynı zamanda Kampüs Güvenliği Özel Komitesi’nin başkanıdır. Kendilerini ilerici bir anti-siyonist grup olarak tanımlayan “Filistin’de Adalet İçin Öğrenciler (SJP)” ve “Barış için Yahudi Sesi (JVP)” organizasyonlarının güz dönemi sonuna kadar askıya alındığını duyurdu.

SJP ve JVP’yi askıya alma kararı, iki grubun üniversite politikalarını birçok kez ihlalinin ardından alındı. 9 Kasım günü öğleden sonra yapılan izinsiz gösteri, bardağı taşıran son damla oldu. Rosberg, uyarılara rağmen olayın devam ettiğini ve ‘tehdit söylemi ve gözdağı’ içerdiğini belirtti.

Askıya alma kararı, iki grubun da artık kampüste etkinlik düzenlemeye veya üniversiteden fon almaya uygun olmadığı anlamına geliyor.

İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili gerilimler artarken, ülke genelinde üniversite kampüslerinde protestolara ve tartışmalara yol açıyor.

9 Kasım’da Yüzlerce Columbia Üniversitesi Öğrencisi Eylem Yaptı

Gazze’deki çatışmalar 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail sınırındaki yerleşim yerlerine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir saldırı ile başladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı 9 Kasım günü ölü sayısının 1.400’e yakın olduğunu duyurdu.

Saldırının ardından İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) karşı saldırıya geçti. Genellikle hastaneler ve okullar gibi sivil binaları ve yerleşim bölgelerini, yeraltı tünellerine sığınan Gazze’deki Hamas hedeflerini vurdu.

9 Kasım günü yüzlerce Columbia Üniversitesi öğrencisi geniş çaplı bir grev gerçekleştirdi.  Öğrenciler, ABD hükümetini İsrail-Hamas ihtilafında ateşkesi desteklemeye çağırarak protesto ettiler. Hemen ardından iki öğrenci grubu uzaklaştırıldı.

Filistin yanlısı protestocular Beyaz Saray önünde Gazze’de ateşkes talep ettiler. (Fotoğraf: NTD haberi ekran görüntüsü)

SJP ve JVP, ABD çapında çok sayıda kampüste aktif. Aynı zamanda İsrail ve ABD hükümetlerine karşı tartışmalı protestolara öncülük etmeleriyle biliniyor. JVP web sitesinde “750.000 yerli Filistinlinin topraklarından ve evlerinden sürülmesine” atfettiği “Siyonizmin siyasi ideolojisine” karşı durduğunu belirtiyor.

Rosberg “Kampüsümüzde yoğun bir dönem geçiriyoruz. Öğrenci gruplarına tartışmaları, savunmaları ve protestolara katılmaları için alan tanımaya büyük önem veriyoruz” dedi. “Bunun için topluluk üyelerinin kurallara uyması gerekiyor. Topluluğumuzdaki herkesin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan Üniversite yöneticileriyle işbirliği yapmalarına bağlı.”

Hamas kontrolündeki Gazze sağlık yetkilileri IDF’nin Hamas hedeflerine yönelik saldırıları hakkında bir açıklama yaptı. Saldırıların 4.000’den fazlası çocuk olmak üzere 10.000’den fazla Filistinlinin ölümüyle sonuçlandığını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby 7 Kasım Salı günü bu sayılarla ilgili şüphelerini dile getirdi. Fakat ABD’nin alternatif bir sayı veremeyeceğini belirtti.

Bir basın toplantısında “Gazze Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarını olduğu gibi kabul etmenin akıllıca olmadığına inanıyoruz” dedi.

Ancak Kirby, ABD’nin “Gazze’deki binlerce masum insanın… öldürüldüğü, yaralandığı, yerinden edildiği’ iddialarına itiraz etmediğini de söyledi.

Blinken Hindistan’da Konuştu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 10 Kasım Cuma günü Hindistan’da konuştu. ‘Çok fazla Filistinli sivilin öldürüldüğünü’ ve sivil nüfusu korumak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca İsrail’in, askeri operasyonları günde dört saat süreyle durdurma ve sivillerin Gazze Şeridi’ni terk etmeleri için ikinci bir koridor açma planını da takdir etti.

Dışişleri Bakanı Blinken “Onlara zarar gelmesini önlemek istiyoruz. Onlara ulaşan yardımı en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz” dedi.

10 Kasım Cuma günü IDF, bir gönderi paylaştı. Gönderide Gazzeli sivillerin mevcut çatışma için Hamas’ı kınadığını gösteren görüntüler bulunuyor. The Epoch Times bu iddiaları bağımsız olarak doğrulayamıyor.

Hamas’ın ilk saldırısından sonraki günlerde IDF, Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlileri planlanan kara operasyonları öncesinde güvenlikleri için güneye kaçmaya çağırmıştı.

10 Kasım Cuma günkü bir haberinde IDF, 401. Tugay’ın ‘yaklaşık 150 teröristi ortadan kaldırdığını ve kuzey Gazze’deki Hamas kalelerinin kontrolünü ele geçirdiğini’ söyledi.

SJP öğrenci grubunun bazı üyeleri, Hamas’ı açıkça desteklemek ve Yahudi karşıtı sloganlar kullanmakla suçlandı. Politikacılardan ve özellikle de Cumhuriyetçi Partı başkan adaylarından eleştiri aldı. JVP grubu, kendisini Yahudi ‘anti-siyonist’ örgüt olarak tanımlıyor ve bu siyasi duruş bazıları tarafından antisemitik olarak görülüyor.

Florida Valisi Ron DeSantis ve ülkenin Yahudi kökenli en önde gelen kurumlarından biri olan Brandeis Üniversitesi, SJP’ye karşı önlemler aldı.

Florida Eyalet Üniversitesi Rektörü Ray Rodrigues, SJP’nin bir kitapçık yayınladığını söyledi. Kitapçıkta Hamas’ın saldırısı ‘direniş’ olarak nitelendiriliyor. ‘Sürgündeki Filistinli öğrencilerin bu hareketin bir parçası olduğu, bu hareketle dayanışma içinde olmadığı’ iddia ediliyor.

Cumhuriyetçi başkan adayı ve Florida Valisi Ron DeSantis, Iowa Eyalet Fuarı’nda konuşuyor. 12 Ağustos 2023, Des Moines, Iowa. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Rodrigues 24 Ekim’deki bir notta, SJP’nin “teröristlerin öncülüğündeki bir saldırı olan El Aksa Sel Operasyonu’nun bir parçası olduğunu onayladığını” söyledi.

Buna göre SJP’nin Hamas’ın saldırısına verdiği destek, Florida yasalarına göre ağır bir suçtur. Florida’da “belirlenmiş bir terör örgütüne maddi destek sağlamak” yasaktır.

Diğer Üniversitelerde Durum

Massachusetts eyaletinde Waltham merkezli Brandeis Üniversitesi, grubun tanınma statüsünü 6 Kasım Pazartesi günü iptal etti. Bu da artık üniversite fonu almayacağı anlamına geliyor.

Brandeis Üniversitesi, Filistin yanlısı gruba bir mektup yazarak düşüncelerini belirtti. “Brandeis Üniversitesi kendini ifade özgürlüğü ilkelerini korumaya adadığı için, bu karar kolayca alınmadı. Bununla birlikte bu ilkeler, fikirleri görüşme ve tartışma özgürlüğünün, bireylerin istediklerini söyleyebilecekleri anlamına gelmediğini belirtmektedir… Ve bu üniversitenin işleyişiyle doğrudan bağdaşmayan bir durumdur.’

Bu arada JVP, Kongre Binası’ndaki protestolara katıldı ve önemli yerlerde oturma eylemleri düzenledi. Bunlar arasında The New York Times’ın genel merkezi, Grand Central Station ve Özgürlük Anıtı da var.

Filistin yanlısı ve İsrail yanlısı öğrenci gruplarının rakip protestoları devam ediyor. Bu durum üniversite kampüsleri ve yöneticileri üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor.. İfade özgürlüğü endişelerini ve güvenlik hususlarını dengelemekle boğuşuyorlar.

Artan gerginlik sadece kampüslerle sınırlı kalmadı. FBI Direktörü Christopher Wray geçtiğimiz günlerde antisemitizmin ‘tarihi’ seviyeleri konusunda uyarıda bulundu. Yahudi cemaatinin çeşitli terör örgütleri tarafından benzersiz bir şekilde hedef alındığını vurguladı.

Taraftarlara göre, gerilimlerin ortasında Arap ve Müslüman Amerikalılar da artan ayrımcılığa maruz kalıyor. Amerikan-Arap Ayrımcılıkla Mücadele Komitesi’nin ulusal icra direktörü Abed Ayoub, nefret söylemlerindeki artışa dikkat çekti. Arap karşıtı ifadelerin 11 Eylül sonrasında görülen seviyeleri aştığını belirtti.

Aldgra Fredly ve Bill Pan bu habere katkıda bulunmuştur.

Yazan: Caden Pearson, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.