Corona Virüsü Hakkında Dr. Li’den Uyarı: “Sağlıklı Bir Toplumun Tek Bir Sesi Olmamalı”

Corona virüsü hakkında ilk uyarıyı yapan Dr. Li Wengliang, Çin medyası ile gerçekleştirdiği röportajda “Sağlıklı bir toplumun tek bir sesi olmamalı” şeklinde konuştu.

Yeni tip corona virüsünü Çin sosyal medyasında ilk kez yayınlayan Wuhan’dan 34 yaşındaki göz doktoru Li Wenliang, 7 Şubat sabahı virüsten yaşamını yitirmişti.

Birçok aktif internet kullanıcısı, corona virüs ile ilgili ilk alarmı verdiğinde kendisini söylenti yaymakla suçladıkları ve onu susturdukları için yetkilileri eleştirirken, Dr. Li’nin ölümü halkın güçlü öfkesini ve duygularını tetikledi.

Bir Facebook kullanıcısı olan Chen Jue, Dr. Li’nin ölümüyle ilgili haberin altına Amerika’nın Sesi (VOA) sayfasına bir yorum yaptı. “Hükümete inandığı için kaç kişi öldü! Sekiz muhbirin [Dr.Li dahil] kamuoyu tarafından kınanması nedeniyle, pek çok insan hükümetin virüsle ilgili herhangi bir risk veya güvenlik kaygısı olmadığı yönündeki iddiasına inanıyordu. Sonra enfekte oldular ve öldüler. Bunun (Çin Komünist) hükümetine inanılması nedeniyle onların ödedikleri bedel olduğunu söyleyebilirim!”

“Sağlıklı Bir Toplumun Tek Bir Sesi Olmamalı”

Aralık 2019’un sonlarında, Dr. Li tıp fakültesi mezunlarından oluşan bir sohbet grubuna mesaj göndererek onları solunum sistemine saldıran SARS benzeri yeni bir virüs hakkında uyardı. 1 Ocak 2020’de kendisi ve aynı hastanede çalışan diğer yedi meslektaşı, Wuhan polisi tarafından “söylenti yaydığı” için tutuklandı. Bu olay, devlet tarafından işletilen CCTV’de (Çin Merkez Televizyonu) prime time bildirildi.

Polis tarafından sorgulanan ve baskı gören Dr. Li, “yasaları çiğnemek ve sosyal düzeni ciddi bir şekilde bozmak” suçlaması ile kendisine karşı eleştirici bir açıklama yazmaya zorlandı.

Wuhan’da bir yazar olan Hu Fayun, VOA’ya şunları söyledi: “Li’nin mesajlarından ve ifadelerinden, sadece kendini ve diğer aileleri önemseyen tipik bir aktif internet kullanıcısı olduğu anlaşılıyor. Bir doktor olarak sorumluluğunu yerine getirmek için virüs hakkında bir uyarı gönderdi ve de bu, acil bir durum karşısında herkesin vereceği normal bir yanıt. Sadece doğruyu söylediği için aşırı haksız bir muameleye maruz kaldı. Ve bu nedenle, benzer durumlarda olan birçok Çinli aktif internet kullanıcısı aniden uyandı.”

Salgın giderek daha ciddi hale geldikçe, hükümet daha sonra Dr. Li’nin halkı corona virüsü hakkında bilgilendirme çabalarını kabul etti.

Bir Çin medyası olan Caixin ile yaptığı bir röportajda Dr. Li, rehabilite edilip edilmediğinin artık önemli olmadığını, ancak “sağlıklı bir toplumun sadece tek bir sesi olmaması gerektiğini” söyledi.

Dr.Li’nin ölümünden kısa bir süre sonra, Yunnan Eyaletindeki beş sağlık personeli daha tutuklandı, gözaltına alındı ve “izinsiz videolar çekmek ve salgının kontrolü ve önlenmesi hakkında bilgi yaymak” suçlaması ile para cezasına çarptırıldı.

Aktif bir internet kullanıcısı şöyle dedi: “Polis sadece ihbarcıları kınama emrini izledi ve haber spikeri sadece amirleri tarafından tutuklamalar hakkında verilen senaryoları okudu. Ama sadece herkes ‘yalan söylemeyi reddediyorum’ veya ’emri yerine getirmeyi reddediyorum’ demeye cesaret edince, kendimizi bir gün çaresiz bir durumda bulmayacak ve bir köpek gibi ölmeyeceğiz.”

Kaynak: Minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.