Covid-19 Aşı Tarihi Netleşti

Fotoğraf : Pixabay

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech şirketinin Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısının İngiltere’de yapılmaya başlanacağı tarih belli oldu.

Covid-19 aşısının İngiltere’de 8 Aralık’ta yapılmaya başlanacağı duyuruldu.

Edinilen bilgiye göre İngiltere’de 50 farklı aşı merkezine dağıtılan aşıların, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) 2 Aralık’ta yayımladığı öncelikler listesinde belirtildiği gibi ilk olarak bakımevinde kalanlar, bakımevi ve sağlık çalışanları ile 80 yaşın üstündekilere 8 Aralık’tan itibaren uygulanacağı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, 8 Aralık’ta başlayacak aşılama program ile ilgili, “Herkesi bu salgını bastırmak için üzerine düşeni yapmaya ve bu çok önemli çalışmayı gerçekleştirirken Ulusal Sağlık Servisini (NHS) korumak için yerel kısıtlamaları takip etmeye çağırıyorum.” açıklamasını yaptı.

İngiltere’de Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA) tarafından Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısının yaygın kullanımına 2 Aralık’ta izin verilmişti.

Ulusal Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (JCVI), ülkede toplu Covid-19 aşılamasına ilişkin “öncelikliler” listesi açıklamıştı.

Aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar, bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 75 yaş üstündekiler, 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 65 yaş üstündekiler, 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 60 yaş üstündekiler, 55 yaş üstündekiler ve 50 yaş üstündekiler şeklinde sıralanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.