Covid-19 Aşısı İle İlgili Sevindirici Haber

Fotoğraf : Pixabay

 ABD merkezli Moderna firmasından umut verici bir haber paylaşıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürerken ABD merkezli Moderna’nın yetkilileri Covid-19 aşı çalışmaları ile ilgili heyecanlandıran bir açıklama yaptı.

Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, “Aşımızın salgının gidişatını değiştirebilecek güçlü ve yeni bir silah olmasını umuyoruz. Ağır hastalanmayı, hastaneye kaldırılma oranını ve ölüm oranını azaltmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Moderna’nın ürettiği Covid-19 aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks ise “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz. Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz” açıklamasını gerçekleştirdi.

30 binden fazla kişiyle yapılan aşı çalışmalarında 196 Covid-19 hastasının 185’inin aşıyı aldığını, 11’inin ise plasebo aldığı, aşıyı alanlar arasındaki hastaların otuzunun ciddi vaka olduğu ve bu otuz kişinin tamamında aşının etkili olduğu Moderna tarafından açıklandı.

Moderna’nın yapılan son aşı denemelerinde sonuçlarının yüzde 94,1 olduğu, ciddi vakalarda ise bu oranın yüzde 100 olduğu öğrenildi.

Ayrıca Biyoteknoloji firması Moderna, ABD ile birlikte Avrupa İlaç Ajansı’na da Covid-19 aşısına ilişkin koşullu onay başvurusu yapacağını açıkladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.