Covid-19 Aşısını Üreten Prof. Dr. Uğur Şahin Önemli Açıklamalarda Bulundu

Fotoğraf : Wikimedia Commons

Geçtiğimiz hafta Covid-19’a karşı ilk başarılı aşıyı bulduklarını duyuran Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile birlikte 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a karşı ilk başarılı aşıyı geliştirmişti.

BioNTech şirketinin CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in açıklamaları şöyledir :

“Bir bilim insanı olarak ve başkaca virüslerden şimdiye kadar gördüklerimizin ekstrapolasyonundan (sonuçların genişletilmesi, uyarlama) hastalığın önlenmesinde yüksek bir tesir umuyorum.

Böylesine yüksek etkili aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın belki yüzde 90 değil fakat yüzde 50 azalacağına çok eminim. Ancak unutulmamalıdır ki bu bile pandeminin yayılmasında dramatik bir düşüşle sonuçlanacaktır.

Bu kış zorlu geçecek. Bu kış aşımızla enfeksiyon rakamları üzerinde büyük bir etkimiz olmayacak. Fakat her şey yolunda giderse, aşıyı bu kış sonunda, gelecek yıl başında dağıtmaya başlayacağız.

Bu yaza kadar büyük bir etki olmayacak. Yaz enfeksiyon hızı düşeceği için bize yardımcı olacak. Mutlak surette gerekli olan şey, ilkbahara kadar ya da sonbahardan önce yüksek aşılama oranına ulaşmamızdır.

Bu, gelecek sonbahar öncesi tüm bağışıklık aşılamasının başarıyla tamamlanması anlamına geliyor. Bunun gerçekleşeceğine eminiz; zira, birçok aşı şirketinden tedariklerini artırması istendi; yani gelecek yıl normal bir kış yaşayabiliriz.

Çalışmanın durdurulması ya da ara verilmesiyle sonuçlanacak başkaca ciddi bir yan etki görmedik.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.