Covid-19 İle Mücadelede Yeni Dönem

İçişleri Bakanlığı’nca Covid-19 tedbirleri kapsamında dün 81 ilde hayata geçirilen İl Sağlık Denetim Merkezi (İSDEM) uygulamasına Türkiye’nin dört bir yanından ihbarlar gelmeye başladı.

Vatandaşlar, karşılaştıkları Covid-19 tedbirlerine aykırı durum veya davranışları, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden bildirerek, 112, 155,156 çağrı numaralarını arayarak veya valilik/kaymakamlıkça belirlenen ihbar hatlarını kullanarak il/ilçe salgın denetim merkezlerine anında ihbar edebiliyorlar.

İçişleri Bakanlığınca 20 Ağustos’ta valiliklere gönderilen genelge  ile salgınla mücadele açısından yeni bir dönem başlatıldı. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında sağlanan veri entegrasyonları ile gerek denetim faaliyetleri yürüten ekiplere anlık ve güncel veri aktarılırken gerekse denetim faaliyetlerinin ilçe, il ve ülke genelinde anlık planlama, yönlendirme ve takibi yapılabilmesine imkan sağlandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyledir :

“Dün itibariyle ihbarların alınmaya başladığı İSDEMuygulamasına, bir günde bin 159 ihbar gelirken, bir gün içerisinde İl/İlçe Salgın Denetim Merkezlerince İSDEM yazılımı üzerinden gerçekleştirilen denetim (ihbar üzerinden veya resen) sayısı da 5 bin 243 oldu.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.