Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan Ziyareti Öncesi Önemli Açıklamalarda Bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın ‘Zafer Günü’ kutlamaları için Bakü’ye hareket etmeden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyledir :

“Canları pahasına Karabağ’ı işgalden kurtaran şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum.  Türkiye olarak bu haklı mücadeleye destek verdik. 44 gün süren çetin mücadeleler sonucunda hamdolsun bugün yıldız ve hilal Karabağ semalarında dalgalanıyor. Milletimiz ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz 30 yıllık adaletsizliğe son verilmesinin sevincini yaşıyor.

Azerbaycan’a desteğimiz bundan sonra da devam edecektir. Azerbaycan halkının haklı sevincine ortak olacağız. Önümüzdeki süreçte atılacak adımlara ilişkin fikir alışverişinde bulunacağız.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir adım atacağı konusunda bu bizim derdimiz değil bu onun kendi derdidir nitekim yapmış olduğu açıklamada vermiş olduğu cevap da zaten çok sulandırılmış bir cevaptır. Aday olacaksa gerçekten böyle bir şey düşünüyorsa bu partisi için de ülkemiz içinde isabet olur.

Türkiye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz. Yani zaten biz resmi olarak 1963’ten bu yana sürekli yaptırıp uyguluyorlar. Hiçbir zaman Avrupa Birliği bize dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman Avrupa Birliği verdiği sözün arkasında durmamıştır ama biz o günden bugüne hep sabrettik hala da sabrediyoruz. Şu anda atacakları adımlar verecekleri kararlar nedir bunların hepsini göreceğiz ama samimi olan dürüst olan liderler zaten bu sürece yönelik onlarda gayet dik duruyorlar ve Türkiye’ye karşı yapılacak bu tür yaklaşımları da sıcak bakmıyorlar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ABD’de gerçekleşen seçimler sonrası yeni yönetim ile Türkiye arasındaki ilişkilerde nasıl bir süreç bekliyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıt şöyledir :

“Biden’a yabancı bir isim değilim. Obama döneminde gayet iyi tanışan birisiyim. Evime kadar gelmiş olan birisidir. Rahatsızlığımda beni evimde ziyaret etmiştir. Ömer Çelik Bey de o ziyarette vardı. Dünyada siyaset çok çirkin ilerliyor maalesef. Aklına herhangi bir şey gelen hemen masaya yaptırımı getiriyor.

Türkiye ile ABD arasında nasıl bir süreç var? Biz NATO’da beraber değil miyiz? NATO’da iki önemli ülke değil miyiz? ABD’den sonra ilk beşte yer alan ülkelerden birisi Türkiye’dir. Bunu kendileri de itiraf etmişlerdir. Silah alımlarıyla alakalı maalesef attıkları adımları, ifadeleri şık bulmuyoruz. Özellikle de şu anda Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Yaptığımız yapacağımız açıklamaları da erken buluyoruz. Görevi üstlensin, sonra Sayın Biden ile oturup bazı şeyleri konuşacağız.

Siyasette çatışma olmaz. Diplomaside özellikle bu konular görüşülerek, anlaşılarak yol bulmuştur. Ülkenizden birileri negatif şeyler sufle edebilir. O önemli değil, onlar siyasetin acemileridir. Biz ABD ile bu süreci çok farklı şekilde ilerleteceğimize inanıyorum.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.